arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۹۲۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۲ - ۲۹ شهريور ۱۳۹۵

روحانی با فیدل کاسترو دیدار می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سفیر ایران در هاوانا از در دستور کار بودن ملاقات رئیس‌جمهوری کشورمان با فیدل کاسترو در سفرش به این کشور خبر داد.

کامبیز شیخ‌حسنی در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که سفر رئیس‌جمهور به کوبا بر اساس چه اهداف و برنامه‌ریزی‌هایی انجام می‌شود؟ گفت: توسعه روابط با کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب از سیاست‌های اصولی دولت آقای روحانی است و ایشان بارها بر این رویکرد تاکید کرده است.

وی ادامه داد: هرچند تشدید تحریم‌های ناعادلانه غرب علیه جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر تا حدودی بر این برنامه اصولی و بلند مدت کشور در توسعه روابط همه جانبه با آمریکای لاتین سایه افکنده بود، اما رفع تحریم‌های ناعادلانه در فضای پسابرجام، فرصت خوبی برای نیل به هدف توسعه مناسبات با کشورهای این منطقه فراهم آورده است.

این دیپلمات کشورمان افزود: در اواخر مرداد سال جاری با سفر به کوبا، شاهد آغاز سفر منطقه‌ای آقای ظریف به شش کشور منطقه آمریکای لاتین بودیم، سفری که ثمرات خوبی به دنبال داشت. سفر آقای رئیس‌جمهور نیز علاوه بر همکاری‌های چندجانبه و بین‌المللی، تحکیم روابط دوجانبه با این کشورها، به ویژه کوبا را نیز دنبال می‌کند.

این دیپلمات ایرانی تاکید کرد: آقای روحانی در اولین سفر خود به کوبا، حامل پیام برادری و دوستی برای ملت و مقامات عالیه کوبا است. علاوه بر آن، رایزنی در موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی، تحکیم مناسبات همه جانبه به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و علمی با این کشور دوست و حامی را دنبال خواهد کرد.

سفیر ایران در هاوانا در مورد تاثیرات این سفر بر مناسبات ایران و کوبا و به طور کلی آمریکای لاتین گفت: همان‌طور که اطلاع دارید، جناب آقای روحانی در این سفر یک هفته‌ای، در دو اجلاس مهم، یعنی نشست سران عدم تعهد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت خواهند کرد. از این رو فرصت خوبی برای طرح دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی بوده و به ویژه حضور ایشان در نشست سران عدم تعهد، انعکاس بالایی در منطقه آمریکای لاتین دارد و فرصت خوبی برای تشریح شفاف‌تر رویکرد ایران در قبال کشورهای این منطقه است.

شیخ‌حسنی با بیان این‌که در عرصه دو جانبه هم تبادل هیات‌های رسمی میان ایران و کوبا همواره در دستور کار دو طرف قرار داشته و تاکنون این موضوع دنبال شده است خاطر نشان کرد: دو کشور در تاریخ انقلاب خود، مشترکات زیادی دارند و در ماه‌های اخیر هم، با رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران و گشایش‌های تدریجی در نحوه اعمال تحریم آمریکا علیه کوبا، موضوعات بسیاری برای گفت‌وگو و تبادل تجربه و فرصت‌های فراوانی برای همکاری میان دوطرف وجود دارد.

وی با بیان این‌که روابط سیاسی ایران و کوبا از بدو انقلاب شکوهمند اسلامی، از سر گرفته شد و در بیش از 37 سال این روابط به ویژه در حوزه سیاسی در سطح بسیار بالایی دنبال شده است، افزود: در این سال‌ها همکاری‌های خوبی نیز در مجامع جهانی میان دوکشور در جریان بوده و است. رایزنی در سطوح عالی رتبه میان دو کشور، قطعا در تحکیم هرچه بیش‌تر این مناسبات تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر آن، ایران یکی از کشورهایی است که با کوبا کمیسیون مشترک اقتصادی دارد و قرار است شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک در اوایل سال آتی میلادی برگزار شود.  قرار است در این سفر رایزنی‌هایی برای تمهید زمینه‌های برگزاری این کمیسیون مشترک، انجام گیرد. وزیر بهداشت از طرف کشورمان ریاست کمیسیون مشترک را بر عهده دارد که در سفر کنونی رئیس‌جمهور به کوبا ایشان را همراهی می‌کنند.

این دیپلمات کشورمان با بیان این‌که تبادلات فن‌آوری، خصوصاً بیوتکنولوژی، دستور کار پر اهمیت دیگری در روند همکاری‌های دوطرف است، توضیح داد: در این راستا، از حدود یک سال و نیم گذشته بررسی‌ها و رایزنی‌های جدید ـ‌ البته بر پایه تجربیات مفید قبلی، میان دو کشور انجام گرفته و انشاء‌لله در فرصت سفر آقای روحانی اسنادی که نهایی شده‌اند امضا خواهند شد تا شاهد ثمرات آن در حوزه بهداشت و درمان در میان مدت باشیم.

شیخ‌حسنی در تشریح مهم‌ترین برنامه‌ها و دیدارهای رئیس‌جمهور در جریان سفر به کوبا نیز گفت: سفر آقای  روحانی به کوبا، با نودمین سالروز تولد رهبر تاریخی انقلاب کوبا، فرمانده فیدل کاسترو و سی و هفتمین سالروز از سرگیری روابط جمهوری اسلامی ایران با کوبا، هم‌زمان شده است و  ملاقات رئیس‌جمهور با فیدل کاسترو از جمله برنامه‌های این سفر خواهد بود.

وی ادامه داد: ملاقات رسمی با رائول کاسترو، رئیس‌جمهور کوبا، پس از برگزاری مراسم استقبال رسمی، از اهم برنامه‌های رئیس‌جمهور خواهد بود. هم‌چنین ایشان و هیات همراه در ضیافت شام رسمی که از طرف رئیس‌جمهور کوبا ترتیب داده شده است، شرکت خواهند کرد. امضای چند سند همکاری نیز از برنامه‌هایی است که در حضور دو رئیس‌جمهور انجام خواهد گرفت.

سفیر ایران در هاوانا با بیان این‌که تاکنون 15 کمیسیون مشترک اقتصادی میان ایران و کوبا برگزار شده و بیش از 40 سند همکاری در زمینه‌های مختلف به امضا رسیده که عمده آنها در بخش‌های اقتصادی بوده است، اعلام کرد: قرار است در سفر آقای روحانی به کوبا، دو توافق‌نامه میان مقامات دو کشور در زمینه همکاری‌های بهداشتی و بیوتکنولوژی به امضا برسد. علاوه بر آن، به طور جداگانه، سه توافق‌نامه فنی در چارچوب همکاری در زمینه بیوتکنولوژی انسانی، کشاورزی و تولید مشترک واکسن، میان مسئولان ذی‌ربط به امضا خواهد رسید.

شیخ‌حسنی هم‌چنین خبر داد که ادامه رایزنی‌ها میان دو طرف برای تقویت همکاری‌های بانکی هم در دستور کار مسوولان ذی‌ربط است تا چارچوب منسجمی برای گسترش مناسبات مالی و تجاری فراهم شود.

وی در پاسخ به این سوال که چندی پیش معاون رئیس‌جمهور کوبا به تهران سفر و پیام رئیس‌جمهور کوبا را به آقای روحانی تقدیم کرد، با توجه به این موضوع آیا در آینده نزدیک شاهد سفر تعدادی دیگر از مقامات عالی رتبه این کشور آمریکای لاتین به ایران خواهیم بود؟ گفت: همان‌طور که گفته شد، تبادل هیات‌های مختلف میان دو ایران و کوبا و رایزنی مقامات و مسوولان در زمینه‌های مختلف، همواره در دستور کار دو کشور قرار داشته است. ایران و کوبا از سال‌ها قبل، مکانیسم رایزنی‌های ادواری میان مسوولان دستگاه دیپلماسی دو طرف در سطوح مختلف را در دستور کار دارند و در آینده نیز دنبال خواهند کرد.

سفیر ایران در کوبا افزود: همچنین با توجه به دستاوردهای هر دو کشور در زمینه فن‌آوری‌های نوین، به ویژه در حوزه سلامت و امنیت غذایی، تبادل هیات‌هایی در این حوزه‌ها میان دو طرف نیز برنامه‌ریزی شده است.
نظرات بینندگان