arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۱۱۳۳۶
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۹ - ۲۸ آذر ۱۳۹۵

ادامه نارضایتی ها در ونزوئلا؛ ابطال اسکناس های رایج به تعویق افتاد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ادامه ناآرامی ها در ونزوئلا دولت را به عقب نشینی از تصمیم خود مبنی بر ابطال اسکناسهای ۱۰۰ بولیواری (رایج ترین آن در چرخه اقتصاد کشور) در موعد مقرر (۲۰ دسامبر) واداشت. به این ترتیب این اسکناسها تا دوم ژانویه یعنی ۱۴ روز دیگر معتبر خواهد بود.

به گزارش یورونیوز نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا بر آن است تا با از دور خارج کردن اسکناس های ۵۰ و ۱۰۰ بولیواری، اسکناس های ۵۰۰ و در پی آن اسکناس های ۱۰۰۰ تا ۲۰ هزار بولیواری را وارد چرخه اقتصاد کند. اما کمبود اسکناس های جایگزین موجب تشکیل صف های طولانی در برابر بانکها شده و خشم عمومی را به همراه داشته است.

این درحالی است که نیکلاس مادورو مافیای بین المللی را مسبب وضع کنونی خوانده و از همین رو اقدام به بستن مرزها کرده است. او در این ارتباط گفت: «بسته شدن مرزهای مشترک با برزیل و کلمبیا را تا دوم ژانویه تمدید و مجموعه تدابیر امنیتی مرتبط را تقویت می کنیم. برای خانواده ها گذرگاهی ویژه در مرزها تخصیص می دهیم.»

کاهش شدید ارزش واحد پولی ونزوئلا، تورم افسارگسیخته و کمبود مواد غذایی این کشور را از ماه ها قبل دچار بحران عمیق اقتصادی کرده و موج گسترده ای از نارضایتی ها را برانگیخته است.


نظرات بینندگان