کد خبر: ۳۱۵۰۰
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۰ - ۲۳ تير ۱۳۹۰

درباره وعده هاي اجرانشده دست اندرکاران جشنواره هاي سينمايي

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نازنين مفخم: برگزاري جشنواره هاي موضوعي در سينماي ايران به بدعتي تازه تبديل شده که هرچند بسياري مي کوشند با برشمردن فوايد اين جشنواره ها، آن ها را به عنوان راهکاري براي ايجاد رونق در سينما معرفي کنند اما متاسفانه تشابه ساختاري اين جشنواره ها و تکراري بودن فيلمهاي بلندي که در اين جشنواره ها به نمايش درمي آيند باعث شده در عمل هيچ کدام از اين جشنواره ها از سوي مخاطبان جدي گرفته نشوند.

کافي است به دو «جشنواره فيلم کيش» و «جشنواره فيلم پليس» که به تازگي برگزار شدند نگاهي بيندازيم تا دريابيم نه فقط به لحاظ ساختاري هيچ تنوعي در اين جشنواره ها وجود ندارد، که اين دو جشنواره و جشنواره هايي ديگر مانند آن ها تنها روشي شده اند براي ژست گرفتن تعدادي دست اندرکار برگزاري جشنواره که با ارائه آمار مي خواهند اين حقيقت نادرست را اعلام کنند که جشنواره هاي تحت امر آن ها، فوايد بسياري داشته اند! در اين ميان، حجم عمده تمرکز بر اين جشنواره ها در درجه اول برآمده از پوشش رسانه اي است که توسط نشريات تخصصي نسبت به آن ها روا مي شود و در درجه دوم برآمده از حواشي خاصي که در روزهاي پيش از برگزاري جشنواره به واسطه اعلام برنامه هاي ويژه جشنواره ايجاد مي گردد.

در مورد اول هرچقدر هم که نشريات تلاش کنند با اختصاص صفحات ويژه به جشنواره ها اسباب رونق آن ها را فراهم آورند، تا هنگامي که رابطه ميان جشنواره ها و نشريات رابطه اي دوسويه نيست و به عنوان مثال دست اندرکاران يک جشنواره خاص حتي براي چيدمان بورد مرتبط به اخبار جشنواره ها هم رفاقت با نشريات خاص را معياري مي کنند براي گزينش اخبار، مطمئنا جشنواره ها به لحاظ رسانه اي نخواهند توانست از ظرفيت هاي تريبوني به نام رسانه درست استفاده کنند.
درباره اعلام برنامه هاي ويژه جشنواره ها هم در سالهاي اخير به کرات ديده شده که عدم وقوع وعده هايي که مديران پيش از برگزاري جشنواره داده اند، سبب ساز ايجاد نوعي بدبيني نسبت به جشنواره شده و در نهايت همين خلف وعده ها عاملي مي شود تا در سالهاي آينده هم مخاطبان، وعده هاي مديران جشنواره ها را جدي نگيرند.

از جمله اين وعده ها دعوت از مهمانان سر شناس خارجي است که تقريبا در تمامي جشنواره هايي که در ايران برگزار مي شود به عنوان يکي از اصليترين برنامه هاي دست اندرکاران جشنواره، ذکر مي گردد اما جشنواره آغاز شده و در نهايت بعد از يک بازه زماني چندروزه به پايان مي رسد بدون آنکه حتي يک ميهمان مطرح خارجي در اين جشنواره ها شرکت کند! وعده نمايش فيلم هايي که به دلايلي در اصليترين جشنواره ايران يعني جشنواره فجر به نمايش درنيامده اند، ديگر راهکاري است که جشنواره هاي موضوعي براي کمک به رونق خود از آن بهره مي گيرند اما متأسفانه در اغلب موارد اين راهکار هم اجرايي نمي شود!

به عنوان مثال طي روزهاي پيش از برگزاري جشنواره پليس به کرات بر اين مسأله اشاره شده بود که تازه ترين ساخته کيانوش عياري يعني «خانه پدري» در اين جشنواره به نمايش درآمده و حتي اگر در بخش مسابقه نباشد به صورت فوق العاده براي اهالي رسانه نمايش داده خواهد شد اما متاسفانه عملي نشدن اين وعده، دليلي ديگر بود بر اين فرضيه که در امر برگزاري جشنواره هاي سينمايي، نمي بايست وعده هاي دست اندرکاران را زياد جدي گرفت!
نظرات بینندگان