کد خبر: ۳۱۹۴۳
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۰۵ - ۲۸ تير ۱۳۹۰

نمايندگان بعد از 14 روز تعطيلات امروز به بهارستان مي‌روند/9 پرونده محرمانه در كميسيون اصل 90

بررسي 9 پرونده محرمانه در كميسيون اصل نود مجلس و اظهارنظرهاي متفاوت درباره طرح سوال از رئيس‌جمهور از جمله مهم‌ترين خبرهايي بود كه در ايام تعطيلات مجلس منتشر شد و واكنش‌ها و بازتاب‌هاي بسياري يافت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بررسي 9 پرونده محرمانه در كميسيون اصل نود مجلس و اظهارنظرهاي متفاوت درباره طرح سوال از رئيس‌جمهور از جمله مهم‌ترين خبرهايي بود كه در ايام تعطيلات مجلس منتشر شد و واكنش‌ها و بازتاب‌هاي بسياري يافت. 

به گزارش انتخاب به نقل از تهران امروز، اعلام اين خبر همزمان شده با برخي بازداشت‌ها و بررسي‌هاي پرونده‌هاي مفاسد اقتصادي كه به نوعي به حلقه حاشيه ساز دولت ارتباط پيدا مي‌كنند

با پايان تعطيلات چهارده روزه مجلس، بهارستان‌نشينان امروز دوباره در مجلس حضور پيدا مي‌كنند تا به بررسي لوايح و طرح‌ها و تصويب مصوبات جديد بپردازند. البته با وجود تعطيلي دو هفته‌اي، مجلس در سكوت خبري به سر نمي‌برد و شنيده‌ها و اظهارنظرهاي نمايندگان در مورد مباحث مختلف همچنان ادامه داشت. در اين ميان بررسي 9 پرونده محرمانه در كميسيون اصل نود مجلس و اظهارنظرهاي متفاوت درباره طرح سوال از رئيس‌جمهور از جمله مهم‌ترين خبرهايي بود كه در ايام تعطيلات مجلس منتشر شد و واكنش‌ها و بازتاب‌هاي بسياري يافت. هفته گذشته بود كه خبرگزاري فارس شماره پرونده‌هايي را به اين شرح اعلام كرد و خبر داد كه اينها پرونده‌هاي محرمانه‌اي است كه قرار است در اين كميسيون مورد بررسي قرار گيرد؛ «پرونده كلاسه 68983، پرونده‌هاي 6199م، 6392م، 5954م، 5601م، 6359م، 5113م، 6460م و 6153م».

همانگونه كه در متن خبر هم آمده جزئياتي از اين پرونده‌ها منتشر نشده و جزئيات آن محرمانه است. اما اعلام اين خبر همزمان شد با برخي بازداشت‌ها و بررسي‌هاي پرونده‌هاي مفاسد اقتصادي كه به نوعي به حلقه حاشيه‌ساز دولت ارتباط پيدا مي‌كنند. طي روزهاي اخير محمد شريف ملك زاده دبير سابق شوراي عالي امور ايرانيان خارج از كشور، روساي مناطق آزاد اروند و ارس و آزاده اردكاني رئيس سابق موزه ملي بازداشت شده‌اند. همه اين مديران بازداشت شده از جمله نزديك‌ترين افراد به طيف رئيس دفتر رئيس‌جمهور و معاون اجرايي احمدي‌نژاد هستند كه حرف و حديث‌ها در خصوص آنها بسيار زياد شده است. چندي پيش حسن نوروزي نماينده رباط كريم و عضو كميسيون اصل نود خبر داده بود كه از رحيم مشايي و بقايي در كميسيون اصل نود شكايت كرده و پرونده اين شكايت نيز خارج از دستور و با فوريت در دستور كار كميسيون قرار گرفته است. البته بررسي به اين شكايت به خاطر آنچه دير كرد نوروزي براي ارائه اسناد خوانده شده تا حالا به تعويق افتاده است. بخشي از شكايت نوروزي از اين دو مقام دولتي مربوط به ارتباط مشايي و بقايي با شركت سمگا، پروژه هتل‌سازي در بلاروس، ساخت مجتمع تالارهاي كيش و ارتباط با واردات قاچاق سيگار مارلبورو به ايران مي‌شود كه اتفاقا چندي بعد با رسانه‌اي شدن شكايت اين نماينده مجلس هشتم و بخشي از اتهامات مشايي و بقايي، اين دو مقام دولتي نيز در جوابيه‌اي اين اتهامات را كذب اعلام كردند. از طرف ديگر و علاوه بر اين در روزهاي اخير برخي سايت‌ها از احتمال كناره‌گيري يك مقام دولتي از پاستور هم خبر داده‌اند كه نامش همواره در كنار يك پرونده بزرگ مفاسد اقتصادي برده شده است. با اين وصف هر چند خبر مشخصي درباره پرونده‌هاي محرمانه كميسيون اصل نود و جزئيات آن هنوز منتشر نشده اما بعيد نيست بخشي از اين پروندها مرتبط با پرونده‌هاي مفاسد اقتصادي، جريان‌هاي انحرافي، شكايت نمايندگان از رئيس‌جمهور و... باشد.

روز گذشته خبرگزاري فارس خبر داد كه قرار است، گزارش كميسيون اصل 90 مجلس درباره چهار مورد شكايت نمايندگان مجلس از رئيس‌جمهور نيز در جلسات علني اين هفته مجلس در راستاي اجراي ماده 233 آيين‌نامه داخلي قرائت ‌شود.

نظرات بینندگان