کد خبر: ۳۲۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۳ - ۲۹ تير ۱۳۹۰

اردوغان:قصد سفر به غزه را دارم

نخست وزیر تركیه برای سفر به نوار غزه ابراز تمایل كرده و از برنامه ریزی برای انجام این سفر خبر داده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پرس تی وی نوشت: نخست وزیر تركیه برای سفر به نوار غزه ابراز تمایل كرده و از برنامه ریزی برای انجام این سفر خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر تركیه روز گذشته گفت: "در صدد انجام این سفر هستم، البته اگر شرایط اجازه دهد."

اردوغان اضافه كرد: "وزارت خارجه در حال بررسی امكان این سفر است. امیدوارم این سفر صورت گیرد البته این بستگی به شرایط آینده دارد."

بر اساس این گزارش، زمان دقیقی برای این مسافرت اعلام نشده است، هر چند اردوغان اعلام كرده زمان آن پس از سفر وی به مصر خواهد بود.

اردوغان در حالی از قصد خود برای كمك به فقر‌زدایی در نوار محاصره شده غزه خبر داده است كه مقامات رسمی تركیه به تازگی از رژیم اسرائیل خواسته‌اند بابت حمله به كشتی حامل كمك‌های انسانی به نوار غزه در سال 2010 كه در آن 9 فعال حقوق بشر ترك كشته شدند، عذر خواهی كند.

اوسدم سنبرك، عضو كمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد در تهاجم اسرائیل به كشتی حامل كمك‌های انسانی روز سه‌شنبه گفت: "با توجه به خواست دو طرف برای حل بحران به‌وجود آمده میان تركیه و رژیم اسرائیل، عذرخواهی نكردن اسرائیلی‌ها جای تعجب دارد."

سندبرك همچنین گفت: "ما احتمالأ تا پایان این ماه (جولای) مسأله فیمابین دو طرف را حل می‌كنیم."

ماه گذشته اردوغان مجددأ از اسرائیل خواست هر چه زودتر از محاصره غیرقانونی و غیرانسانی غزه دست بردارد و به‌ویژه اجازه دهد تا مقدمات لازم برای بازسازی زیرساخت‌هایی كه در حملات رژیم اسرائیل در جنگ 21 روزه غزه نابود شده است، فراهم آید.

در تهاجم نظامی اسرائیل به غزه كه سه هفته ادامه داشت، بیش از 1400 فلسطینی كه بیشتر آن‌ها مردم عادی شامل زنان و كودكان بودند، كشته شدند.

رژیم اسرائیل همچنین در ژوئن 2007 و پس از آن‌كه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین "حماس" در انتخابات مردمی فلسطین پیروز شد و تشكیل دولت داد، محاصره اقتصادی این منطقه فقیرنشین را آغاز كرد.

محاصره تحمیلی رژیم اسرائیل علیه نوار غزه، این منطقه فلسطینی را با فاجعه انسانی و فقر اقتصادی مواجه كرده است.

رژیم اسرائیل چشم خود را بر یك میلیون و نیم ساكن نوار غزه بسته و حقوق اولیه آن‌ها را شامل آزادی رفت و آمد، شرایط عادی زندگی، كار، سلامتی و تحصیل نادیده گرفته است.

نظرات بینندگان