arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۳۶۹۳۴
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۱ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۶

ایران چند نفر افسرده دارد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شش میلیون و 400 هزار نفر در کشور به بیماری افسردگی مبتلا هستند که حدود 12.7 درصد افراد 14 تا 64 سال محسوب می شوند و البته 2.2درصد این گروه سنی به افسردگی شدید دچار هستند.

به گزارش انتخاب به نقل زا ایرنا، احمد حاجبی روز یکشنبه در مراسم روز جهانی بهداشت که با موضوع سلامت روان در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: به طور کلی 23.6 درصد افراد در گروه سنی 14 تا 64 سال به یکی از انواع اختلالات روانی مبتلا هستند که از این تعداد حدود 12.7 درصد افسرده هستند.

وی گفت: با افزایش تعداد کارشناسان سلامت در شبکه بهداشتی کشور، دسترسی مردم به خدمات سلامت افزایش یافته است و حدود 20 درصد افراد نیازمند به خدمات سلامت در یکسال گذشته با مراجعه به این مراکز از خدمات سلامت روان برخوردار شده اند.

حاجبی افزود: از نظر آگاهی و سواد سلامت روان در جامعه مشکل داریم و باید اطلاعات مردم در این زمینه با همکاری دستگاه های مختلف از جمله صدا و سیما افزایش یابد.

مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت افزود: مردم باید توانایی شناخت اختلالات روانپزشکی را داشته باشند و باید بدانند که در صورت شناسایی چنین اختلالی باید چگونه و به کجا مراجعه کنند.

حاجبی افزود: طرح تحول سلامت دستاوردهای بزرگی را برای حوزه سلامت روان داشته است، تا قبل از اجرای این طرح در بسیاری از شهرهای زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی حتی یک نفر کارشناس سلامت روان نداشتیم اما امروز بیش از هزار و 100 کارشناس سلامت روان در سیستم بهداشتی و درمانی کشور مستقر هستند، کافی و ایده آل نیست اما قدم بزرگی در این دولت برداشته شده است.

سازمان بهداشت جهانی شعار امسال روز جهانی سلامت (7 آوریل) را «بیایید درباره افسردگی صحبت کنیم» تعیین کرده است.
نظرات بینندگان