arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۹۲۲۷۴
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۴ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۶

اشتباه عجیب فضانوردان روسی در راهپیمایی فضایی/ آنتن در جهت نادرست قرار داده شد

اخیرا یک رکورد جدید توسط فضانوردان روسی در ایستگاه فضایی بین‌المللی به ثبت رسید که البته با یک اشتباه عجیب همراه شده است! در این اتفاق نادر، یک آنتن پس از تعمیر، در جهت اشتباه قرار داده شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اخیرا یک رکورد جدید توسط فضانوردان روسی در ایستگاه فضایی بین‌المللی به ثبت رسید که البته با یک اشتباه عجیب همراه شده است! در این اتفاق نادر، یک آنتن پس از تعمیر، در جهت اشتباه قرار داده شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌تایمز، فضانوردان روسی به نام‌های "آنتون شکاپلروف"(Anton Shkaplerov) و "الکساندر میسورکین"(Alexander Misurkin) با صرف زمان 8 ساعت و 13 دقیقه‌، یک راهپیمایی 6.5 ساعته، یک رکورد جدید در زمان راهپیمایی فضایی از خود به جا گذاشتند.

این راهپیمایی که پنجمین راهپیمایی طولانی در تاریخ پروازهای فضایی بود، دویست و هفتمین راهپیمایی روی ایستگاه فضایی بود.

با این حال این واقعه با یک خطا همراه شد، زیرا آنتن جدید در جهت اشتباه کار گذاشته شده است و باید درست شود.

ناسا اعلام کرد این دو فضانورد برای شروع راهپیمایی فضایی، دریچه را به روی قسمت "پیرس"(Pirs) باز کردند و 8 ساعت و 13 دقیقه بعد، پس از پایان راهپیمایی به محفظه بازگشتند و دریچه را بستند.

فضانوردان وظیفه داشتند جعبه الکترونیک را به یک آنتن با توان بالا مجهز کنند که با یک گیرنده با پهنای باند با فرکانس بالا به ارتباط کنترل‌کننده ماموریت روسیه کمک کند.

این جایگزینی، انتقال داده‌ها و دوری‌سنجی(تله‌متری) ایستگاه فضایی متعلق به بخش روسی را قادر می‌ساخت، عملکرد مشابهی با ارتباطات آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا داشته باشد.

دوری‌سنجی یا تله‌متری ضبط اطلاعات اندازه‌گیری شده و ارسال آن‌ها با استفاده از خطوط ارتباطی یا از طریق ارتباط بی‌سیم است. در مورد دوری‌سنجی این نکته را باید در نظر گرفت که اطلاعات از یک مبدا در حال حرکت و هر چند لحظه یک بار به یک پایگاه ثابت ارسال می‌شوند.

آنتن در طول عملیات ارتقای جعبه الکترونیک تا شده بود. این خطا زمانی رخ داد که در حل جابجایی آنتن بودند. پس از هفت ساعت راهپیمایی فضایی، دو فضانورد متوجه شدند که آنتن به طرز درستی باز نمی‌شود.

این دو فضانورد مدت زمان زیادی صرف باز کردن آنتن کردند، در حالی که کنترل‌کننده‌های پرواز مدام سعی می‌کردند آنتن را به سمت راست بچرخانند.

پس از این که تلاش‌ها نتیجه داد و آنتن حرکت کرد، بخش کنترل ماموریت تایید کرد که آنتن حدود 180 درجه در جهت اشتباه قرار گرفته است.

با توجه به گفته‌های "راب ناویاس" کارشناس تلویزیونی ناسا؛ به رغم اینکه آنتن در جهت نادرستی قرار دارد، اما وضع خوبی دارد و کار می‌کند.

آژانس فضایی روسیه به دنبال این موضوع خواهد بود تا بررسی کند که چه کارهایی باید انجام شود.

این راهپیمایی چهارمین راهپیمایی فضایی "میسورکین" و دومین راهپیمایی "شکاپلروف" بود.

جعبه الکترونیک قدیمی که حدودا اندازه یک چمدان کوچک است، شامل قطعات الکترونیکی متعلق به دهه 1990 است، زمانی که ایستگاه فضایی راه‌اندازی شد.

این قطعات با فناوری‌های جدید ماهواره‌ای سازگار نیستند و از این رو باید از طریق راهپیمایی فضایی ارتقا یابند.

تعویض قطعات الکترونیکی قدیمی دشوار است، زیرا این دستگاه برای جایگزینی یا تعمیر طراحی نشده است.

دستکش‌های حجیم فضایی هم که توسط فضانوردان در راهپیمایی فضایی پوشیده می‌شود، انجام چنین وظایفی را سخت می‌کند.

برچسب ها: روسیه
نظرات بینندگان