کد خبر: ۴۰۳۱۱۲
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۲۳ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۷

جنگ نامحسوس روسیه و آمریکا در میدان فیسبوک /آیا هوش مصنوعی تنها راه نجات زاکربرگ  است؟

"مارک زاکربرگ"، مدیر عامل فیس بوک، ضمن شرکت در کنگره درباره اقدامات حریم خصوصی شرکت خود واتهام دخالت روسیه در انتخابات گفت : این شرکت در "مسابقه تسلیحاتی" با سازمان های اطلاعاتی مسکو  قرار دارد . هوش مصنوعی یا AI نیز برترین راه مقابله با انتشار اطلاعات غلط در فیسبوک است اما متاسفانه برای 5 تا 10 سال دیگر آماده اجرای کامل این فرایند مبارزه ای  نیستیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

"مارک زاکربرگ"، مدیر عامل فیس بوک، ضمن شرکت در کنگره درباره اقدامات حریم خصوصی شرکت خود واتهام دخالت روسیه در انتخابات گفت : این شرکت در "مسابقه تسلیحاتی" با سازمان های اطلاعاتی مسکو  قرار دارد . هوش مصنوعی یا AI نیز برترین راه مقابله با انتشار اطلاعات غلط در فیسبوک است اما متاسفانه برای 5 تا 10 سال دیگر آماده اجرای کامل این فرایند مبارزه ای  نیستیم.

به گزارش سرویس آی تی انتخاب به نقل از فارن پالیسی ،در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال 2016، کارکنان اطلاعاتی روسیه از فیس بوک و دیگر سیستم عامل های آنلاین برای گسترش محتواهای  متضاد و کلی برای تقویت شانس اتخاب دونالد ترامپ برای مقام ریاست جمهوری استفاده کرده اند.

زاکربرگ اعتراف کرد که تلاش های شرکت او  در این خصوص ناکافی بوده و برای این مسئله نیز ابراز پشیمانی کرد. زاکربرگ استدلال کرد که رویکرد بسیار پیچیده روس ها برای گسترش نفوذ خود در اینترنت، تبدیل به معضلی بزرگ برای فیسبوک شده است.

زاکربرگ گفت: "در روسیه کارهایی مشخص برای بهره برداری از سیستم های ما وجود دارد. این یک مسابقه تسلیحاتی است. آنها (روس ها ) روز به روز در حال رفتن بهتر شدن هستند.

زاکربرگ در مواجهه با آنچه مسلما بزرگترین چالش در تاریخ شرکتش است، در ساعتهای  متمادی در 2 روز متوالی به شهادت و پاسخ سوالات پرداخت .زاکربرگ  در بخشی از سخنانش گفت: "ما باید نقش فعالتری را در نظارت بر اکوسیستم خود  بازی کنیم."

کمیته های قضایی و کمیته های مجلس سنا پیش از حضور در دادگاه ازنظرات چندین متخصص و کارشناس حوزه فناوری استفاده کرده و با آنان مشورت کردند . زاکربرگ در طول این جلسه ارها و بارها به تقابل تسلیحات  با شرکتش پرداخت . وی از عبرات "مسابقه تسلیحاتی" بارها و بارها استفاده کرد و هوش مصنوعی را تنها راه حل موجود ارزیابی کرد.

زاکربرگ گفت، هوش مصنوعی تنها راه "مقیاس پذیر" است که این شرکت  را قادر خواهد کرد تا  از سخن پراکنی های نفرت انگیز روی پلتفرم خود جلوگیری کند و یا در اقدامی دیگر، هوش مصنوعی می تواند اقدام به شناسایی حساب های جعلی کند و حساب هایی مشابه به آن چه از سوی کارشناسان اطلاعاتی روسیه به منظور انتشار اطلاعات غلط استفاده شده است.

چالش فیس بوک در تشخیص این حساب ها جدی است. این حساب ها  به سرعت و پیش  از اینکه مدیران فیسبوک بتوانند پیام های سیاسی تفرقه افکن  را بر روی پلت فرمهای خود شناسایی کنند به سرعت نشر داده شدند.  زاکربرگ گفت که در انتخابات سال 2016، شرکت او تلاش های روسیه را برای  تخریب حساب های مقامات شرکت کننده در  مبارزات انتخاباتی کشف کرده است، اما این شرکت موفق به شناختن مبارزات گسترده تر روسیه برای توسعه اهداف  تبلیغاتی نشده است.

زاکربرگ تاکید کرد که شرکتش می تواند الگوریتم هایی را برای مقامات پلیس و کاربران ایجاد کند تا افراط گرایی خشونت آمیز، دستکاری های سیاسی خارجی و سخنان نفرت پراکن را از فیس بوک پاک کند. او همچنین کارکنان خود را تشویق کرده و گفت: "فیس بوک تا پایان سال 20 هزار نیرو در حوزه  امنیت و محتوا خواهد داشت.

زاکربرگ گفت، فیس بوک در حال حاضر چنین تکنولوژی هایی را در چندین انتخابات اخیر، از جمله انتخابات مجلس سنا در آلاباما و انتخابات اخیر در آلمان و فرانسه، مورد ارزیابی قرار داده و  افزود که این شرکت موفق به استفاده از تکنولوژی برای شناسایی حساب های جعلی شده است.

پیش از انتخابات آلاباما، الگوریتم های فیس بوک، حساب هایی جعلی را از مقدونیه برای گسترش اطلاعات جاسوسی کشف و حذف کرد؛ در فرانسه،نیز  پیش از انتخابات 2017، ابزارهای AI فیس بوک 30 هزار حساب جعلی را حذف کرد.

زاکربرگ می گوید تلاش های این شرکت برای ممنوع کردن محتوای تروریستی از این پلت فرم، افزایش یافته و  این شرکت امیدوار است که بتواند از هوش مصنوعی برای شناسایی و جلوگیری از  گسترش خشونت استفاده کند. زاکربرگ ادعا کرد که 99 درصد از محتوای القاعده و داعش را پیش  از اینکه هیچ فردی فرصتی برای دیدن آن داشته باشد مسدود کرده است.

وی در بخشی از سخنانش گفت :"ما امیدواریم ابزارهای دیگری مانند این را توسعه دهیم." اما حتی زمانی که او هوش مصنوعی را به عنوان راه حل بلند مدت برای مشکلات شرکتش در بخش امنیتی نام برد تاکید کرد که فناوری های قوی تر از ما دور از ذهن نیستند.

در هفته گذشته، این شرکت 70 حساب فیس بوک، 138 صفحه فیس بوک و 65 حساب اینستاگرامی یک شرکت روسی جاسوسی  را مسدود کرده است . شرکتی که به نفوذ اطلاعاتی در انتخابات آمریکا برای ورود ترامپ به کاخ سفید متهم شده است.

الکس استاموس، مدیر امنیت فیس بوک در یک پست وبلاگ نوشته است. "ما انتظار داریم که به جز این شرکت جاسوسی ، تعداد بیشتری شرکت خطرناک  پیدا کنیم."

زاکربرگ نیز در این خصوص گفت: "من نمی توانم بگویم ما همه بازیگران خارجی که در این رسوایی حضور داشتند را شناسایی کرده ایم . این سخن پس از آن مطرح شد که نماینده دموکرات کالیفرنیا پرسید"  آیا فیس بوک عاملان سرقت  اطلاعات را از پلت فرم خود ریشه کن کرده است یا خیر ؟ . "

 

در حالی که هوش مصنوعی ممکن است راه حلی مناسب برای  تسریع شناسایی محتواهای خشونت آمیز یا حساب های متعلق به عاملان سرقت  اطلاعات را فراهم کند، اما زاکربرگ نیز تصدیق کرد که این تکنولوژی برای تشخیص این محتواها صد در صد عمل نمی کند.

زاکربرگ گفت: "طی یک دوره پنج تا ده ساله، ما  از ابزارهای هوش مصنوعی که می توانند  برخی از تفاوت های ظاهری  محتوا را تشخیص دهند مورد استفاده قرار داریم اما  درک  "تفاوت های زبانی" برای هوش مصنوعی کمی سخت است

زاکربرگ گفت: "فیس بوک، به عنوان یک شرکت" ایده آلیست و خوش بینانه "بنا نهاده شده  ، اما تاکید کرد نباید تا این حد خوشبین بود که که یک پلتفرم مرتبط  به اتصال مردم نمی تواند به عنوان"  ابزاری برای آسیب" مورد استفاده  قرار گیرد. "

زاکربرگ گفت: "این یک اشتباه بزرگ بود." "این اشتباه من بود و من متاسفم. من فیس بوک را شروع کردم، من آن را اجرا می کنم، و من مسئول آنچه در اینجا اتفاق می افتد هستم"

زاکربرگ اضافه کرد که شرکت او در نهایت شعار اولیه خود را رها کرد. زاکربرگ گفت: "حرکت سریع و شکستن سنت ها "  شعار ما بود. در حال حاضر، " حرکت به سوی تسریع توسعه زیرساخت های پایدار" شعار ما است .

مترجم : رویا پاک سرشت

نظرات بینندگان