کد خبر: ۴۲۸۷۸
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۴ - ۰۸ آبان ۱۳۹۰

فرمان آرا: از نظر شمقدری، فیلم فاخر فيلمي است كه بتوان از بودجه اش يك مجموعه مسكوني ساخت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بهمن فرمان آرا در اعتماد نوشت: چند روز پيش در مصاحبه يي آقاي حسيني، وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي فرموده بودند كه علت سرعت بخشيدن و به اجرا گذاشتن طرح «سازمان سينمايي» اين بوده كه به دوره ما برسد. (البته منظورشان از ما باقيمانده دوره وزارت خودشان است.)

آقاي حسيني خوب است كه شما نگاهي به عملكرد معاونت سينمايي از بدو انتصاب آقاي شمقدري بيندازيد و ببينيد در اين مدت نه چندان كوتاه ايشان و زيرمجموعه شان چه تاجي بر سر سينماي ايران زده اند كه حالابه سازمان مستقل سينمايي كشور هم نيازمند هستند.ابتدا از كتاب اصول فيلمسازي ايشان بود كه همه راه ها را نشانه گذاري فرموده بودند و تعريف شان از سينماي فاخر، فيلم پرخرج بود يعني فيلم فاخر فيلمي است كه بتوان از وسط بودجه اش يك مجموعه مسكوني نيز ساخت و كاري به درآمد آن فيلم هم اصلانداشت.

بعد از چاپ اين كتاب دستورالعمل، ايشان مبادرت به تشكيل شوراي عالي سينماي ايران كردند كه وقتي نگاهي به ليست اين شورا مي اندازيد جز چند مقام مهم دولتي، هيچ فيلمساز مهمي از جبهه نورچشمي ها هم حاضر به قبول عضويت در شورا نشدند و امروز ديگر خبري از آن شورا نيست.

حالاصحبت سازمان سينمايي كشور پيش كشيده شده كه بايد به قيد دو فوريت به اجرا درآيد. شما اگر نگاهي به معاونت سينمايي و زيرمجموعه آن بكنيد متوجه مي شويد كه همين معاونت سينمايي را هم مي شود تعداد زيادي از شاخ و برگ هايش را هرس كرد و دور ريخت. مثلادليل تشكيل بنياد سينمايي فارابي اين بود كه بعد از پيروزي انقلاب معلوم نبود تكليف توليد و پخش فيلم چه خواهد بود لذا بخش خصوصي آماده سرمايه گذاري در سينما نبود و آن را كار عاقلانه يي نمي دانست.

بنياد سينمايي فارابي به مديريت يكي از قابل ترين مديران سينمايي مملكت آقاي سيدمحمد بهشتي تشكيل شد كه در جهت فيلمسازي سرمايه گذاري كند.اكنون كه بخش خصوصي به راحتي در سينما سرمايه گذاري مي كند، بنياد سينمايي فارابي كار ديگري جز خريد نگاتيو براي كل سينما و اجاره وسايل فيلمبرداري ندارد.

قسمت بين المللي آن نيز به راحتي مي تواند با يك نفر در زيرمجموعه معاونت سينمايي خلاصه شود.دليل واقعي سازمان سينمايي كشور فقط تسويه حساب با خانه سينما و اصناف آن زيرمجموعه است كه معاونت سينمايي سه سال و اندي است مشغول مبارزه براي تعطيل كردن آن است، باز هم بايد بپرسيد چرا؟اگر شما هم منصفانه به اين فعاليت ها و بي نتيجه بودن آن توجه بفرماييد آن وقت شما نيز قبول مي كنيد كه ايجاد يك سازمان جديد از صفر درد اصلي سينماي ما را درمان نمي كند چون درد اصلي سينماي ما ندانم كاري معاونت سينمايي است و بس.
نظرات بینندگان