arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۹۱۵۰
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۴ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۷

عربستان از چند بانک بین المللی ۱۱ میلیارد دلار وام می‌گیرد

صندوق دارایی ملی عربستان این هفته قراردادی برای گرفتن یک وام ۱۱ میلیارد دلاری از چند بانک بین المللی امضا می‌کند که اولین استقراض تاریخ این صندوق است. بر اساس این گزارش، برخی از بزرگترین بانک‌های جهان از جمله «گلدمن ساکس»، «اچ اس بی سی» و «جی پی مورگان چیس اند کو» قرار است این وام را پرداخت نمایند. موسسه انگلیسی «بوتیک وروس پارتنرز» در خصوص مذاکرات اخذ این وام کلان به صندوق دارایی ملی عربستان مشاوره می‌دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

صندوق دارایی ملی عربستان این هفته قراردادی برای گرفتن یک وام ۱۱ میلیارد دلاری از چند بانک بین المللی امضا می‌کند که اولین استقراض تاریخ این صندوق است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری رویترز، منابع آگاه گفتند، صندوق دارایی ملی عربستان این هفته قراردادی برای گرفتن یک وام ۱۱ میلیارد دلاری امضا می‌کند که اولین استقراض تاریخ این صندوق به شمار می‌آید.
بر اساس این گزارش، برخی از بزرگترین بانک‌های جهان از جمله «گلدمن ساکس»، «اچ اس بی سی» و «جی پی مورگان چیس اند کو» قرار است این وام را پرداخت نمایند. موسسه انگلیسی «بوتیک وروس پارتنرز» در خصوص مذاکرات اخذ این وام کلان به صندوق دارایی ملی عربستان مشاوره می‌دهد.
سال گذشته، صندوق دارایی ملی عربستان اعلام کرد که قصد دارد ۴۵ میلیارد دلار در یک صندوق فن آوری تحت اداره گروه «سافت بانک» ژاپن و ۲۰ میلیارد دلار در یک صندوق زیرساخت‌های آمریکا تحت مدیریت گروه «بلک استون» سرمایه گذاری کند و شهر هوشمند ۵۰۰ میلیارد دلاری به نام «نئوم» را در دریای سرخ احداث کند.
سخنگوی صندوق دارایی ملی عربستان و موسسه بوتیک وروس پارتنرز از اظهارنظر در این باره خودداری کرده اند.
دولت عربستان در ماه مارس/اسفند، نیز از همین گروه از بانک‌ها وامی ۱۶ میلیارد دلاری گرفته بود. این منابع تصریح کردند که صندوق دارایی ملی عربستان، مذاکرات با این بانک‌ها را در ماه ژوئیه/مرداد، آغاز کرده بود.
بانک‌های «مورگان استنلی»، «سیتی گروپ»، «استاندارد چارترد»، «بی ان پی پاریبا»، «سوشیتد جنرال»، «میزوهو»، «ام یو اف جی»، «کردیت اگریکول»، «اس ام بی سی»، «بانک آمریکا»، «بانک چین» و «بانک صنعتی و بازرگانی چین» نیز در اعطای این وام مشارکت خواهند داشت.
«یاسر الرمیان»، مدیر صندوق دارایی ملی عربستان سال گذشته گفته بود، این صندوق قصد دارد برای تنوع بخشیدن به اقتصاد نفتی عربستان و افزایش بازدهی حاصل از سرمایه گذاری ها، وام بگیرد.
عربستان برای نجات شرکت ملی نفت آرامکو و به دنبال توقف فروش بخشی از سهام این شرکت بزرگ انرژی در بازار‌های مالی، دست به دامن بانک‌های بین المللی برای گرفتن وام شده است.
روزنامه فایننشال تایمز چندی پیش نوشت: پس از توقف برنامه فروش سهام شرکت انرژی آرامکو عربستان، صندوق پادشاهی (بانک مرکزی) این کشور به دنبال گرفتن وام ۱۱ میلیارد دلاری از بانک‌های بین المللی است.
عربستان سعودی چندی پیش از توقف عرضه سهام شرکت ملی نفت آرامکو در بورس خبر داد. ریاض علاوه بر توقف طرح عرضه اولیه سهام آرامکو در بازار‌های داخلی و خارجی، مشاوران مالی مربوط به این طرح را نیز اخراج کرده است.
یکی از ستون‌های اصلی طرح محمد بن سلمان موسوم به «چشم انداز ۲۰۳۰»، پیشنهاد عرضه بخشی از شرکت آرامکو در قالب سهام به بازار‌های مالی است که بزرگترین اقدام در نوع خود برای یک شرکت در تاریخ مالی جهان به شمار می‌رود.
چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان (رؤیة السعودیة ۲۰۳۰) برنامه‌ای برای کاهش وابستگی این کشور به نفت، تنوع بخشیدن به اقتصاد و توسعه بخش‌های خدماتی مانند بهداشت، آموزش و گردشگری است. اهداف این طرح، تقویت فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری، افزایش تجارت غیرنفتی بین کشور‌ها از طریق کالا‌ها و محصولات مصرفی و افزایش هزینه‌های دولت برای تجهیزات نظامی اعلام شده است.
به همین منظور دولت عربستان پیشتر برنامه ریزی کرد که پنج درصد از دارایی‌های شرکت آرامکو را که ارزش آن نزدیک به دو تریلیون دلار آمریکا است، در بازار‌های سهام خارجی بفروشد، اما چند ماه بعد از این تصمیم منصرف شد، زیرا عرضه سهام آرامکو در بورس‌های خارجی نیازمند شفاف سازی دارایی‌ها و درآمد‌های این شرکت و انتشار عمومی اطلاعات آن است و مقام‌های سعودی نگرانند که این شفاف سازی‌ها راه را برای ایجاد مطالبات اقتصادی مردمی باز کند.
هزینه‌های جانبی دولت عربستان مخصوصا پولی که این کشور برای جنگ در یمن صرف می‌کند در این بحران تاثیر گذار بوده است. جنگ ائتلاف سعودی خسارت‌های جانی و مالی زیادی را برای دو عضو فعال این ائتلاف یعنی عربستان و امارات در برداشته است، به گونه‌ای که کارشناسان بر این باورند در خوشبینانه‌ترین حالت هر روز جنگ برای دولت ریاض ۲۰۰ میلیون دلار هزینه دارد.

نظرات بینندگان