کد خبر: ۴۳۰۱۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۲ - ۰۹ آبان ۱۳۹۰

وزير علوم: آيا شأن دانشگاه اين است كه يك نفر صحبت كند و دانشجويان كف و سوت بزنند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري با تاكيد بر اينكه در افق 1404بايد هويت ايراني، اسلامي و انقلابي داشته باشيم، گفت: اگر در هر زمينه‌اي رتبه نخست را به دست آوريم اما هويت خود را از دست دهيم به اعتقاد بنده به مقصد اصلي نرسيده‌ايم.

به گزارش انتخاب، كامران دانشجو در اولين همايش ملي آموزش در ايران 1404، با بيان اينكه دانشگاه يك پديده وارداتي است كه در زمان رضاخان به ايران آمد، اظهار كرد: در زمان ديكتاتوري رضاخان غرب‌ستايي در بين مسئولان بود و پديده وارداتي دانشگاه نيز وارد ايران شد و در واقع دانشگاه كپي‌برداري شد و در حال حاضر نيز در كشورمان افرادي داريم كه نگاهشان به غرب است و احساس مي‌كنند قله‌ها را غرب بايد تعيين كند.

وي تصريح كرد: زماني كه دانشگاه كپي‌برداري شده به ايران آمد، كسي به اين فكر نيفتاد كه آن را منطبق با فرهنگ، عرف و آداب و رسوم ايراني، حد و حدود شرعي و فرهنگ خانواده ايراني منطبق كند و در واقع ما يك مقلد محض در محتوا، ظواهر و مناسبات شديم.

وي با اشاره به درس علوم انساني كه جزو اصلي‌ترين علوم است، گفت: علوم انساني هدف و راه رسيدن به هدف را مشخص مي‌كند ولي متاسفانه در محتوا و ظواهر ما مقلد محض شديم و علوم انساني ما ترجمه آنها شد.

دانشجو با بيان اينكه هنگامي كه بحث ظواهر مي‌شود عده‌اي خواسته و ناخواسته بحث را به سمت پوشش سوق مي‌دهند، تصريح كرد: اين در حاليست كه در فرهنگ ما واژگاني همچون حياء، وقار، حجاب گفتار، حجاب نگاه و رفتار وجود دارد كه در كلمه و ماهيت غربي‌ها چيزي به معناي غيرت، حياء و ... وجود ندارد.

وي با بيان اينكه قبل از انقلاب خواسته مسئولان باعث شد آموزش عالي دانشگاه‌هاي ما مقلد محض شود تصريح كرد: بر اين اساس چيدمان و طراحي كلاس‌ها، آموزش، محيط آموزشي و پژوهشي كپي‌برداري و مقلد محض از دانشگاه‌هاي غربي شد.

وي با طرح سوالي مبني بر اينكه چرا بعد از انقلاب با وجود اينكه همه دولت‌ها داراي مسئولاني مسلمان بودند و نگاهشان نگران آينده عملي اسلام بود، اما دانشگاه بومي نشد، گفت: آداب و رسوم و اجتماع ايراني ـ اسلامي با يكديگر همسان و همخوان نشد و با خلق و خوي اسلامي تطبيق داده نشد.

وي افزود: 50 سال مسايلي را كه در جامعه ما ناهنجاري بود هنجار جلوه داده‌اند حالا اگر كسي بخواهد با دانشگاه تقلبي كه به ما ارائه داده‌اند، مخالفت كند سخت است، آيا شأن دانشگاه اين است كه يك نفر صحبت كند و دانشجويان كف و سوت بزنند و يا هوو كنند؟

وي با بيان اينكه در دانشگاه‌هاي كشور اصالت ايراني ديده نمي‌شود و هيچ مناسبتي با فرهنگ ايراني ـ اسلامي ندارد، ‌تاكيد كرد: در واقع چه در محتوا و چه در ظواهر اصالت ايراني ـ اسلامي ديده نمي‌شود.

به گزارش ايسنا، وي در ادامه گفت: شايد فناوري بومي شده اما هنوز دانش بومي نشده است چرا كه مسير علم مسير اسلامي نيست.

دانشجو با اشاره به گفته حضرت امام (ره) مبني بر اينكه اگر دانشگاه اصلاح شود جامعه نيز اصلاح مي‌شود، گفت: مبدأ تحولات دانشگاه است، نمي‌شود محتوا و مناسبات و سبك غربي در دانشگاه باشد و در جامعه انتظار داشت كه اينگونه نباشد و در واقع بايد درون دانشگاه هويت انقلابي و اسلامي نهادينه شود و دانشگاه نيز بايد از نظر محتوا و ظاهر متحول شود.

وزير علوم با بيان اينكه دانشگاه هم بايد در صحنه نظر و هم عمل متحول شود، تصريح كرد: اين چالشي است كه پيش روي دانشگاه‌هاي ما است و بايد به اين مورد رسيدگي كرد و در واقع هركس در اين حوزه حركت كند بداند كه در فضاي جديدي قدم مي‌گذارد كه عده‌اي مخالف هستند اما بايد با خدا معامله كرد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۹
0
0
به گزارش ايسنا، وي در ادامه گفت: شايد فناوري بومي شده اما هنوز دانش بومي نشده است چرا كه مسير علم مسير اسلامي نيست.
يعني چه؟ دانش بومي يعني چه ديگه؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۹
1
3
آيا شأن دانشگاه اين است كه يك نفر صحبت كند و دانشجويان گریه کنند؟
محمد
|
SWEDEN
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۹
0
0
شان دانشگاه اینست که فقط امثال اقای وزیر علوم صحبت کتتد و جمعیت دانشجو هم با هوشیاری تمام!!!!!!!!1بگویند چشم!!!!!!!!........چون ایشان دلسوزانه فکر میکنند که این سیل دانشجو بچه صغیر هستند!!!!!!!!!...........ای یتیم نواز !!!!ای سخنران برتر!!!!!!!!!!!!.........ای مرشد!!!!!!.........تو بگو................کیه که گوش کنه!!!!!!!!!!!!!
نظرات بینندگان