arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۳۵۲۰۸
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۰۱ - ۲۳ مهر ۱۳۹۷

شانس‌های اصلی جایزه اسکار امسال را بشناسید

هر سال با آغاز فصل پاییز رسانه‌های سینمایی جهان شروع به انتشار شانس‌های اصلی اسکار می‌کنند. هر چند این نظر سنجی‌ها و پیش بینی‌ها در ابتدا چندان دقیق نیست اما رفته رفته به اندازه‌ای دقیق می‌شود که گاهی فقط با یکی دو اختلاف درست در می‌آیند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 آغاز پاییز در سینمای جهان یک معنی بیشتر ندارد و آن این است که فصل جوایز رسما آغاز شده است. دوره ای چند ماهه که در آن مهم ترین جوایز سینمای جهان اهدا می‌شود و در نهایت با مراسم اسکار به پایان می رسد. در این مقطع مهم ترین فیلم‌های سینمایی سال روی پرده سینماهای جهان می‌روند و کارشناسان و منتقدان به اظهار نظر در مورد شانس‌های اصلی اسکار می پردازند. پیش بینی‌هایی که در مقطع کنونی منتشر می شود عموما چندان دقیق نیستند اما شمای کلی اسکار امسال را نشان می دهند. بدون شک بسیاری از فیلم ها و افرادی که نامشان را در ادامه خواهید دید در شب اسکار، میهمان سالن دالبی تیاتر خواهند بود اما شانس بالای امروز به معنای اسکار فردا نیست. از امروز تا اسکار آخرین پیش بینی ها را رصد می کنیم و نتایج آن را منتشر می‌کنیم.

 

بهترین طراحی تولید:

در این بخش هر سال فیلم هایی شانس اصلی را دارند که بودجه‌های بالا داشته اند و توانسته اند دکورهای خارق العاده بزنند. فیلم های مستقل و بودجه پایین هر چند در بخش های اصلی شانس خوبی برای بردن جایزه دارند اما اینجا تقریبا هیچ شانسی ندارند. در بین فیلم هایی که امسال می توانند دست پر مراسم اسکار را ترک کنند «مورد علاقه» رتبه نخست را در اختیار دارد. ساخته جدید یورگوس لانتیموس که برای نخستین بار در جشنواره بین المللی فیلم ونیز روی پرده سینماهای جهان رفت و چهره هایی مثل اما استون، ریچل وایس و نیکلاس هولت در آن ایفای نقش می‌کنند. این فیلم بر خلاف آثار قبلی لانتیموس یک اثر تاریخی است که به بخشی از زندگی ملکه آن انگلستان می پردازد. بعد از این فیلم «پلنگ سیاه» ساخته ابرقهرمانی کمپانی مارول و «اولین مرد» جدیدترین اثر دیمین شزل قرار دارند. «مری پاپینز بازمی گردد»، «یک ستاره متولد شده» و «ماری ملکه اسکات ها» هم در کنار فیلم هایی چون «آسیایی های ثروتمند دیوانه»، «رم»، «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنان: جنایات گریندلوالد» و «جزیره سگ ها» دیگر شانس های حضور در لیست نامزدهای طراحی تولید اسکار پیش رو هستند.

 

بهترین تدوین:

یکی از سنت های هر ساله اسکار که در چند سال اخیر بارها شکسته شده است، قانون نانوشته ای بود که می‌گفت هر فیلمی اسکار بهترین تدوین را ببرد، جایزه بهترین فیلم را هم خواهد برد. هر چند برای نمونه همین سال گذشته، «دانکرک» کریستوفر نولان با این که جایزه تدوین را برد به اسکار بهترین فیلم دست پیدا نکرد. اما می توان ادعا کرد فیلم هایی که در این بخش نامزد می شوند احتمالا نامزد اسکار بهترین فیلم هم خواهند بود. در رتبه نخست شانس های امسال «اولین مرد» از دیمین شزل قرار دارد. کارگردان جوانی که با فیلم کم خرجی مثل «ویپلش» نامزد اسکار بهترین فیلم شد، دو سال پیش با «لا لا لند» اسکار بهترین کارگردانی را برد. فیلم جدید او بر خلاف آثار قبلیش یک اثر اقتباسی بر اساس زندگی نیل آرمسترانگ است. او همیشه در بخش تدوین با تام کراس همکاری کرده که «اولین مرد» هم از این قاعده مستثنی نیست. پس از این فیلم «رم»، «یک ستاره متولد شده»، «مورد علاقه»، «بیوه ها»، «معاون»، «کتاب سبز»، «اگر خیابان بیل می توانست صحبت کند»، «BlacKkKlansman» و «پلنگ سیاه» شانس های بعدی حضور در لیست اسکار هستند.

بهترین طراحی لباس:

در میان فیلم های مهم سال احتمالا آثاری که در مورد خانواده های سلطنتی هستند می توانند خیلی راحت نامزد اسکار بخش طراحی لباس شوند. این یعنی «مورد علاقه» و «ماری ملکه اسکات ها» شانس بسیار خوبی برای حضور در میان کاندیداهای پایانی دارند. در میان فیلم های دیگر، آثار ابرقهرمانی هم به خاطر لباس های خاص شخصیت های اصلیشان می توانند گزینه های جذابی باشند. پس «پلنگ سیاه» را هم به لیست خوش شانس ها اضافه کنید. یک موزیکال به اسم «مری پاپینز باز می‌گردد» و یک اثر فانتزی به نام «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنان: جنایات گریندلوالد» را هم می تواننیم از حالا در فهرست نامزدها تصور کنیم. با احتساب «یک ستاره متولد شده»، «کولت»، «آسیایی های ثروتمند دیوانه»، «بوهمین راپسودی» و «BlacKkKlansman» می توان 10 فیلم را به عنوان شانس های اصلی نام برد. هر چند در لیست پایانی فقط پنج فیلم حاضر خواهند بود.

بهترین فیلمبرداری:

مکزیکی ها چند سالی هست که به شدت مورد لطف اعضای آکادمی قرار گرفته‌اند. از 4 اسکار پیاپی و دو اسکار بهترین کارگردانی پشت هم الخاندرو گونسالس اینیاریتو بگیرید تا سه اسکار پیاپی در بخش بهترین فیلمبرداری برای امانوئل لوبزکی. در پنج دوره اخیر چهار بار جایزه بهترین کارگردانی به کارگردانان مکزیکی رسیده که اتفاقا اولین آنها برای «جاذبه» ساخته آلفونسو کوارون بود. آنها با کارگردانی «بردمن» و «شکل آب» دو بار هم در همین سال های اخیر اسکار بهترین فیلم سال را برده اند. «جاذبه» آلفونسو کوارون در سال 2014 توانست هفت جایزه اسکار را به خودش اختصاص دهد و اصلا بعید نیست فیلم تازه او «رم» هم موفقیت های دیگری را برای او به ارمغان آورد. این فیلم فعلا شانس اصلی نامزدی در بخش فیلمبرداری اسکار است. جالب این که خود کوراون فیلمبرداری ساخته جدیدش را انجام داده و اگر می خواهد تندیس طلایی را ببرد باید با آثاری مثل «اولین مرد»، «مورد علاقه»، «اگر خیابان بیل می توانست صحبت کند»، «یک ستاره متولد شده» و «جنگ سرد» رقابت کند. فیلم های «پلنگ سیاه»، «the rider»، «مقابل دروازه ابدیت» و «یک مکان آرام» از دیگر شانس های نامزدی در اسکار هستند.

بهترین فیلمنامه ارجینال:

تمام بخش های مربوط به موفقیت مکزیکی ها در آیتم بهترین فیلمبرداری را خودتان دوباره بخوانید! «رم» آلفونسو کوارون شانس اصلی نامزدی در بخش بهترین فیلمنامه هم هست. فکر می کنید نویسنده آن چه کسی است؟ درست حدس زدید: آلفونسو کوارون! آیا اسکار امسال تبدیل به یک شب عجیب برای این کارگردان مکزیکی می شود؟ فقط باید صبر کرد و دید اما به نظر می رسد او امسال این شانس را دارد تا موفقیت‌های الخاندرو گونسالس اینیاریتو را با «رم» تکرار کند. «مورد علاقه» نوشته دبورا دیویس و تونی مک نامارا، «کتاب سبز» نوشته نیک واله لونگا، برایان هیس کوری و پیتر فرلی، همراه با «معاون» از آدام مک کی، «کلاس هشتم» از بو برنهام و «اولین اصلاح شده» پل شریدر از شانس های دیگر بخش بهترین فیلمنامه ارجینال هستند. اگر نام فیلم های «یک مکان آرام»، «ببخشید که مزاحمت شدم»، «کفرناحوم» و «تصنیف باستر اسکروگز» را هم در لیست نهایی نامزدهای اسکار دیدید تعجب نکنید.

بهترین فیلمنامه اقتباسی:

شاید عجیب به نظر برسد اما شانس اصلی نامزدی اسکار امسال در این بخش به «BlacKkKlansman» ساخته جدید اسپایک لی اختصاص دارد. اثری در مورد یک پلیس سیاه پوست که موفق می شود به یک گروه کوکلاکس کلان نفوذ کند و تا ریاست آن هم پیش برود. بعد از این اثر فیلم های «اگر خیابان بیل می توانست صحبت کند»، «یک ستاره متولد شده»، «اولین مرد» و «اصلا می توانی مرا ببخشی؟» قرار دارند. «بیوه ها»، «پسر زیبا»، «پلنگ سیاه»، «مرگ استالین» و «پیشتاز» از دیگر شانس های اصلی این بخش هستند.

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:

سال گذشته تیموتی شالامی با یک فیلم همجنسبازانه تا آستانه کسب جایزه اسکار پیش رفت اما در نهایت جایزه را از دست داد. امسال اما او باز با یک فیلم نوجوانانه به نام «پسر زیبا» شانس اصلی بردن مجسمه اسکار است. سم الیوت بازیگر «یک ستاره متولد شده»، ماهرشالا علی بازیگر فیلم «کتاب سبز» که دو سال پیش اسکار همین بحش را به خاطر «مهتاب» برد و ریچارد ای. گرنت بازیگر فیلم «اصلا می توانی مرا ببخشی؟» اصلی ترین رقبای شالامی هستند. نفر پنجم فهرست سم راکول است که سال گذشته به خاطر بازی در فیلم «سه بیلبورد بیرون از ایبینگ، میسوری» جایزه اسکار را به خودش اختصاص داد. او امسال نقش جرج دبلیو. بوش، رئیس جمهور سابق ایالات متحده را در فیلم «معاون» بازی کرده است. مایکل بی. جوردن با فیلم «پلنگ سیاه»، دنیل کالویا با فیلم «بیوه ها»، آدام درایور با فیلم «BlacKkKlansman»، راسل کرو با فیلم «پسری که پاک شد» و نیکلاس هولت با «مورد علاقه» دیگر شانس های حضور در لیست نامزدهای اسکار امسال هستند. به نظر می رسد بخش مردانه نقش مکمل اسکار امسال بی ستاره‌تر از هر زمان دیگری است.

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:

اوضاع در بخش بانوان کمی بهتر است و چهره های شناخته شده بیشتری حضور دارند. نفر اول رجینا کینگ است که به خاطر «اگر خیابان بیل می توانست صحبت کند» در فهرست حضور پیدا کرده است. کلر فوی بازیگری که بیشتر او را به خاطر بازی در نقش ملکه الیزابت در سریال مشهور «تاج» شبکه نتفلیکس می شناسیم امسال در فیلم «اولین مرد» دیمین شزل ایفای نقش کرده و شانس دوم را به خودش اختصاص داده. او که سال گذشته هم جایزه امی را برده امسال می تواند مهم ترین جایزه سینما را کنار مهم ترین جایزه تلویزیون در ویترین افتخاراتش قرار دهد. پس از او امی آدامز یکی از محبوب ترین بازیگران آکادمی برای نامزدی اسکار قرار گرفته که امسال فیلم «معاون» را دارد. پس از این سه نفر اما استون، ریچل وایس و اولیویا کولمن، بازیگران فیلم «مورد علاقه» قرار گرفته اند. مارگو رابی با «ماری ملکه اسکات ها»، نیکول کیدمن با «پسری که پاک شد»، میشل یئوه با «آسیایی های ثروتمند دیوانه» و مارینا دی تاویرا بازیگر فیلم «رم» از دیگر نفرات مهم امسال هستند.

بهترین بازیگر نقش اول مرد:

اگر شانس هایی که امروز منتشر شده تا پایان باقی بماند جدال اسکار این بخش یک کورس دو نفره ما بین بردلی کوپر و کریستین بیل است. کوپر بارها به خاطر فیلم های گوناگونی که در چند سال اخیر داشته نامزد اسکار شده اما دستش به مجسمه اسکار نرسیده. از سوی دیگر آقای «شوالیه تاریکی» یک بار جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای فیلم «مبارز» برده است. بیل که برای نقشش در فیلم «مبارز» رژیم سختی گرفته و حسابی خودش را لاغر کرده بود برای بازی در نقش دیک چنی، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا، کیلوهای زیادی اضافه کرده است تا مثال عینی بازیگری متود باشد. ریان گوسلینگ بار دیگر به خاطر همکاری با دیمین شزل در فیلم «اولین مرد» توانسته شانس بالایی برای حضور در لیست نهایی نامزدهای اسکار پیدا کند و پس از این سه نفر ویگو مورتنسن، رامی مالک، ویلیام دفو و رابرت ردفورد به ترتیب برای فیلم های «کتاب سبز»، «بوهمین راپسودی»، «مقابل دروازه ابدیت» و «پیرمرد و اسلحه» قرار دارند. اگر بخواهیم فهرستمان را به عدد ده برسانیم باید از ایتن هاوک، استیو کارل و هیو جکمن هم نام ببریم که امسال فیلم های «اولین اصلاح شده»، «پسر زیبا» و «پیشتاز» را به کارنامه خودشان اضافه کردند.

بهترین بازیگر نقش اول زن:

شاید باورش سخت باشد اما با اختلاف شانس اصلی کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن امسال، استفانی جرمنوتا یا همان «لیدی گاگا» خواننده پرحاشیه آمریکایی است. او به خاطر بازی در فیلم «یک ستاره متولد شده» بردلی کوپر شانس کسب اسکار را پیدا کرده است. بعد از او گلن کلوس هنرپیشه سرشناس تئاتر و سینمای ایالات متحده است. او امسال در فیلم «همسر» ایفای نقش کرده. ملیسا مک کارتی با «اصلا می توانی مرا ببخشی؟»، اولیویا کولمن برای فیلم «مورد علاقه» و وایلا دیویس به خاطر «بیوه ها» از دیگر چهره‌های فهرست هستند. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا اولیویا کولمن با یک فیلم هم در میان شانس های اسکار نقش مکمل است و هم در میان شانس های نقش اصلی؟! اگرچه به نظر می رسد نقش او در فیلم مورد علاقه» اصلی است اما حضور ریچل وایس و اما استون در نقش مکمل او باعث شده تا کمی به حاشیه برود و احتمال حضور به عنوان نقش مکمل را زیاد کند. از آنجایی که هنوز کمپانی اعلام نکرده دوست دارد بازیگرش توسط اعضای آکادمی در کدام بخش مورد قضاوت قرار گیرد، فعلا باید او را در هر دو جا داشته باشیم. یالیتزا آپاراچیو از فیلم «رم»، نیکول کیدمن از فیلم «تخریب گر»، سیرشا رونن از «ماری ملکه اسکات ها» و جولیا رابرتس و تونی کولت به ترتیب از فیلم های «بن بازگشته» و «موروثی» از دیگر بازیگرانی هستند که شانس حضور در لیست نهایی نامزدهای اسکار را دارند.

بهترین کارگردان:

آلفونسو کوارون در این بخش هم پیشتاز است. به نظر می رسد فیلم جدید او «رم» حسابی نظر منتقدان و رای دهندگان آکادمی را جلب کرده که در نظر سنجی های پیش از رای گیری با این اختلاف در رتبه های بالایی قرار گرفته است. پس از او دیمین شزل قرار دارد. همان طور که پیشتر اشاره کردم در پنج دوره اخیر اسکار 4 بار جوایز کارگردانی به مکزیکی ها رسیده است. یک بار به آلفونسو کوارون، دو بار به الخاندرو گونسالس اینیاریتو و یک بار هم به گیرمو دل تورو. تنها غیر مکزیکی برنده جایزه کارگردانی، همین دیمین شزل است که سال گذشته به خاطر فیلم «لا لا لند» موفق شد این جایزه را به خودش اختصاص دهد. رقابت کوارون و شزل می تواند جذاب ترین جدال اسکار امسال باشد. بردلی کوپر که اولین بار است روی صندلی کارگردانی می نشیند موفق شده نقدهای مثبتی دریافت کند. آن قدر که هنرش در زمینه کارگردانی او را تبدیل به شانس سوم اسکار کرده است. اسپایک لی با فیلم «BlacKkKlansman» و یورگوس لانتیموس با فیلم «مورد علاقه» از دیگر شانس های حضور در میان نامزدهای اسکار امسال هستند. بری جنکینز کارگردان فیلم «اگر خیابان بیل می توانست حرف بزند» که سال گذشته با «مهتاب» رقابت سختی با دیمین شزل و «لا لا لند»ش داشت امسال هم می تواند او و البته آلفونسو کوارون را به چالش بکشد. پیتر فرلی کارگردان «کتاب سبز»، ریان کوگلر کارگردان «پلنگ سیاه»، آدام مک کی کارگردان «معاون» و استیو مک کویین کارگردان «بیوه ها» از دیگر شانس های حضور در میان نامزدان بخش کارگردانی هستند.

بهترین فیلم:

مهم ترین جایزه اسکار که امسال به «شکل آب» گیرمو دل تورو رسید ممکن است سال آینده به فیلمی با یک کارگردان مکزیکی دیگر برسد: «رم» ساخته آلفونسو کوارون. بیاید خیال پردازی کنیم و فرض کنیم پیش بینی ها به حقیقت خواهند پیوست آن وقت کوارون به تنهایی در یک شب می تواند 4 جایزه اسکار را به خانه و ویترین افتخاراتش اضافه کند. او هم تهیه کننده فیلم تازه اش بوده، هم کارگردان، هم نویسنده و هم فیلمبردار و تقریبا در همه این 4 بخش هم شانس اصلی است. آیا او می تواند رکورد سه اسکار در یک شب الخاندرو گونسالس اینیاریتو را بشکند و پر افتخارترین کارگردان مکزیکی اسکار شود؟! برای این کار او چند حریف سر سخت دارد که یکی از آنها «یک ستاره متولد شده» بردلی کوپر است. فیلمی که فعلا با اختلافی بسیار اندک بالاتر از «رم» شانس اصلی اسکار بهترین فیلم است. هر چند شاید کمی بعید به نظر برسد که اعضای آکادمی مهم ترین جایزه خودشان را به یک کارگردان فیلم اولی اهدا کنند. هر چند نمی توان با قطعیت هم چنین ادعایی کرد. «اولین مرد» دیمین شزل را که به فهرست اضافه کنیم، کورس سه اسبه اسکار امسال تکلیف خودش را مشخص می بیند. این سه فیلم اختلاف نسبتا خوبی با سایر آثار دارند. سایر آثاری که از «مورد علاقه» یورگوس لانتیموس تا «اگر خیابان بیل می توانست حرف بزند»، «کتاب سبز» و «BlacKkKlansman» را شامل می شود. «معاون»، «پلنگ سیاه» و «بیوه ها» لیست ده شانس اصلی اسکار بهترین فیلم را کامل می کنند. در هر بخش به جز بخش مربوط به اسکار بهترین فیلم 5 نامزد معرفی می شوند و به همین خاطر ما 10 شانس اصلی را بررسی کردیم. اما در بخش بهترین فیلم آکادمی می تواند تا 10 فیلم را نامزد اسکار کند. پس اجازه دهید به صورت فهرست وار 10 شانس بعدی اسکار بهترین فیلم را هم با هم ببینیم:

  • اصلا می توانی مرا ببخشی؟
  •  پسری که پاک شد
  •  بوهمین راپسودی
  • پسر زیبا
  • کلاس هشتم
  • مری ملکه اسکاتلند
  • آسیایی های ثروتمند دیوانه
  • یک مکان آرام
  • The Mule
  • پیشتاز

اگرچه از الان نمی شود نامزدهای اصلی اسکار را به طور دقیق معرفی کرد اما احتمالا خیلی سخت است اگر در میان نامزدهای نهایی اسامی دیگری به جز فیلم های مورد اشاره را ببینیم. هر ساله لیست اسکار شگفتی ها و عجایب خاص خودش را داشته است. باید دید امسال این مراسم رویاهای هالیوودی را تا کجا پیش می برد؟ اسکار نود و یکم سال آینده در روز 24 فوریه در سالن دالبی تیاتر مرکز هالیوود و هایلند برگزار می‌شود. 

 
نظرات بینندگان