arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۸۵۰۹
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۲۰ - ۰۳ دی ۱۳۹۷

ترامپ:متیس به سوء استفاده کشورها از آمریکا بی توجه بود

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه از وزیر دفاع سابق این کشور انتقاد کرد و گفت که «جیمز متیس» کشورهایی را که از واشنگتن و مالیات دهندگان آمریکایی سوء استفاده و بهره برداری می کنند، نادیده گرفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ترامپ:متیس به سوء استفاده کشورها از آمریکا بی توجه بودوی در صفحه توییتر خود نوشت: آن دسته از سناتورهایی که تصور می کنند من برای اتحاد با کشورهای دیگر ارزش قائل نیستم، اشتباه می کنند.
وی ادامه داد: من خواهان آن ( اتحاد با کشورهای دیگر ) هستم. اما مساله ای را که دوست ندارم ،این است که بسیاری از همین کشورها از فرصت دوستی شان با آمریکا در زمینه تجاری و نظامی، استفاده می کنند. 
ترامپ افزود: ما به ارتش های بسیاری از کشورهای متمول در سراسر جهان کمک مالی می کنیم، اما در عین حال این کشورها از آمریکا و مالیات دهندگان ما در بخش تجاری بهره برداری کامل می کنند. ژنرال متیس این را به عنوان یک مشکل تلقی نمی کرد. من اینطور تصور می کنم و این روند، اصلاح می شود. 
«جیمز متیس» هفته گذشته در اعتراض به تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه، از منصب وزیر دفاع آمریکا استعفا کرد. 
متیس در نامه استعفایش نوشت که قدرت آمریکا به طور لاینحلی با قدرت سیستم منحصر به فرد و جامعه ائتلاف ما درآمیخته است. 
وی یادآور شد که آمریکا بدون حفظ ائتلافی قوی و احترام گذاشتن به متحدان دیگر نمی تواند از منافع خود دفاع و محافظت کند. 
طبق برنامه، متیس قرار بود ماه فوریه (بهمن - اسفند) پست خود را ترک کند، اما ترامپ روز یکشنبه اعلام کرد که وی اول ژانویه (یازدهم دی ماه) پستش را واگذار می کند. 
به گفته یک مقام ارشد دولت ترامپ، خشم و عصبانیت رئیس جمهوری آمریکا از نامه استعفای متیس باعث شده است که ترامپ، وی را به ترک زودهنگام پست خود مجبور کند. 
تصمیم ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی با واکنش های بین المللی همراه بوده است. «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه از بابت این تصمیم عمیقا ابراز تاسف کرد.
ترامپ چهارشنبه هفته گذشته به طور غیرمنتظره اعلام کرد که واشنگتن حدود دو هزار نیروی آمریکایی را از سوریه خارج می کند. مقام های آمریکایی در توجیه این تصمیم اعلام کردند که گروه تروریستی داعش در سوریه شکست خورده است. 

نظرات بینندگان