arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۴۸۸۶۸
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۲ - ۰۵ دی ۱۳۹۷

احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند در امتداد زلزله ها

‌رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران گفت: گسل های مهمی پیرامون آتشفشان دماوند مانند بلده، لار،‌ مشاء، کندوان و فیروزکوه قرار دارند؛ بنابراین لرزه خیزی می تواند بر فعالیت های این آتشفشان اثر بگذارد.همچنین در بستر دریای خزر نیز گسل فعال وجود دارد، اما زمین لرزه های بزرگی بستر اقیانوس ها و دریاهای آزاد که باعث ایجاد سونامی های وحشتناکی مانند آنچه که در ‌سواحل ژاپن و اندونزی اتفاق افتاده در دریای خزر به ندرت گزارش شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

‌رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران گفت: گسل های مهمی پیرامون آتشفشان دماوند مانند بلده، لار،‌ مشاء، کندوان و فیروزکوه قرار دارند؛ بنابراین لرزه خیزی می تواند بر فعالیت های این آتشفشان اثر بگذارد.

‌جمال باکویی در گفت و گو با ایسنا‌ در بیان اینکه کدام مناطق در مازندران زمینه زلزله مخرب را دارد، اظهار کرد: قسمت های جنوبی شهر کیاسر به دلیل وجود تعداد گسل های فعال ‌از جمله گسل های شمال البرز، گسل بادله و مجموعه گسلی آستانه دارای فعالیت لرزه‌ای بیشتری نسبت به سایر نقاط استان است.

احتمال وقوع سونامی در گلستان و گیلان

وی در مورد این که آیا دریای خزر به ویژه در محدوده استان مازندران می تواند عاملی برای تخریب پس از زلزله و احتمال وقوع سونامی باشد، گفت: در بستر دریای خزر نیز گسل فعال وجود دارد، اما زمین لرزه های بزرگی بستر اقیانوس ها و دریاهای آزاد که باعث ایجاد سونامی های وحشتناکی مانند آنچه که در ‌سواحل ژاپن و اندونزی اتفاق افتاده در دریای خزر به ندرت گزارش شده است.

وی افزود:اما در اثر یک زمین لرزه بزرگ امکان وقوع سونامی با شدت کمتری ممکن به نظر می رسد و ممکن است مقداری پیشروی آب در سواحل به ویژه در گلستان و یا گیلان را داشته باشیم.

‌لرزه خیزی آتش فشان دماوند را فعال می کند

رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در مورد فعالیت کوه دماوند وارتباط آن با وقوع زلزله در مازندران یادآورشد: در واقع گسل های مهمی پیرامون آتشفشان دماوند مانند بلده، لار، مشاء، کندوان و فیروزکوه قرار دارند؛ بنابراین لرزه خیزی می تواند بر فعالیت های آن اثر بگذارد.

ضرورت وجود ۴ ایستگاه لرزه نگاری در مازندران‌

باکویی در مورد وضعیت تجهیزات و دستگاههای زلزله نگار در مازندران نیز افزود: در حال حاضر استان مازندران دارای ۶ ایستگاه لرزه نگاری فعال بوده است.

وی ادامه داد: ‌ایستگاه لرزه نگاری گلوگاه،کیاسر،آلاشت،آمل، پول و مازیچال کلاردشت از جمله ایستگاه های فعال بوده که هم اکنون به منظور پایش زمین لرزه های خُرد در استان حداقل به چهار ایستگاه لرزه‌نگاری دیگر نیازمندیم؛ البته مقرر است با همکاری استانداری و مدیریت بحران استان در سال آینده یک دستگاه پیشرفته لرزه نگاری در شهرستان رامسر ‌ایجاد کنیم.

پیش بینی زلزله شایعه است

رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران همچنین در مورد صحت پیش بینی هایی که این روزها در خصوص زمان، قدرت و غیره در فضای مجازی از زلزله صورت می‌گیرد و دلایل موافقت یا مخالفت آن گفت: امر پیش‌بینی زلزله به طور علمی در حال حاضر با قطعیت کامل اتفاق نیفتاده است، البته در پیش بینی مکانی تا حدودی رو به جلو حرکت کردیم اما در پیش بینی زمانی زلزله نیازمند توانایی پیشرفته و بالاتری هستیم که این مهم نیزعملی خواهد شد؛ ‌بنابراین در حال حاضر پیش بینی وقوع زلزله در فضای مجازی شایعه‌ای بیش نیست.

نظرات بینندگان