کد خبر: ۴۷۸۸۵۵
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۸ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۸

ادامه کاوش در گورستان تاریخی سرند هریس/ کشف آثار دوره هزاره اول قبل از میلاد

عضو تیم کاوش گورستان سرند گفت که با توجه به مصوبه شورای فنی سازمان میراث فرهنگی در خصوص کاوش اضطراری گورستان تاریخی سرند، موضوع کاوش در دستور کار قرار گرفته و با اخذ مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، عملیات کاوش آغاز شد.قدمت آثار کشف شده براساس یافته‌های باستان شناسان تیم، از دوره هزاره اول قبل از میلاد تا دوره اشکانی است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

عضو تیم کاوش گورستان سرند از ادامه عملیات کاوش در این گورستان قدیمی شهرستان هریس خبر داد.

محمد رحمت پور، در گفتگو با مهر، ابراز داشت: نظر به اینکه در عملیات عمرانی پاییز ۹۷ در بزرگراه خواجه به ورزقان، حوزه روستای سرند، در گورستان تاریخی این روستا تعدادی اشیایی تاریخی کشف شد، عملیات مذکور توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی متوقف شد.

وی افزود: با توجه به مصوبه شورای فنی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص کاوش اضطراری گورستان تاریخی سرند، موضوع کاوش در دستور کار قرار گرفته و با اخذ مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، عملیات کاوش آغاز شد.

عضو تیم کاوش گورستان روستای سرند اذعان داشت: عملیات این کاوش به مدت ۲ ماه انجام خواهد شد که تنها ۱۵ روز آن باقی مانده است.

وی تاکید کرد: قدمت آثار کشف شده براساس یافته‌های باستان شناسان تیم، از دوره هزاره اول قبل از میلاد تا دوره اشکانی است.

رحمت پور همچنین تصریح کرد: خوشبختانه طبق مجوزی که صادر شده، کاوش ما نجات بخشی است و ما با کارفرمای مجری طرح تعامل داشته و هم اکنون در کنار کار کاوش، پروژه ادامه دارد و عملیات عمرانی نیز در حال انجام است.

گفتنی است، روستای سرند در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال شرق تبریز واقع شده است.

نظرات بینندگان