کد خبر: ۵۰۱۴۳۱
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۰۹ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۸

ترامپ: مجوز برداشت از ذخایر استراتژیک نفت را صادر کردم

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که در پی حمله تاسیسات نفتی عربستان مجوز برداشت از ذخایر اضطراری نفت کشورش را صادر کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ترامپ روز یکشنبه به وقت محلی آمریکا در رشته توئیتی به این موضوع پرداخت و نوشت: با توجه به حملات علیه عربستان که ممکن است بر قیمت نفت تاثیر بگذارد، دستور دادم تا در صورت لزوم از ذخایر استراتژیک نفت برداشت شود.
وی افزود که میزان برداشت لازم برای «عرضه مطلوب به بازار» بعدا تصمیم‌گیری خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در پیام توئیتری دیگری نوشت: عرضه نفت عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفت. دلیلی وجود دارد تا باور کنیم که مقصر را می شناسیم.

ترامپ ادامه داد: حمله نظامی منوط به تایید است اما منتظر هستیم تا از پادشاهی(عربستان) بشنویم که از نظر آنها عامل این حمله چه کسی است و تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.

«ذخایر راهبردی نفت» آمریکا که در دهه ۱۹۷۰ و در پاسخ به تحریم نفتی اعراب علیه غرب و متحدانش ایجاد شد، بزرگ‌ترین انبار نفت خام دنیا به شمار می‌آید.
پیش از این چندین بار از این ذخایر برداشت شده بود، از جمله در جریان جنگ اول خلیج فارس در سال ۱۹۹۱، بعد از وقوع توفان کاترینا در آمریکا در سال ۲۰۰۵ و همچنین بعد از اختلال در عرضه نفت لیبی در سال ۲۰۱۱.
منابع خبری عربستان صبح شنبه از وقوع آتش سوزی در دو پالایشگاه شرکت نفت آرامکو در شهرهای بقیق و خریص در شرق این کشور خبر دادند. «محمد البخیتی» از اعضای ارشد انصارالله یمن اعلام کرد که این جنبش توانست از نقاط ضعف سیستم دفاع هوایی عربستان برای حمله به تاسیسات نفتی ریاض بهره‌برداری کند.
وی در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهار داشت که اتهام مطرح شده از سوی آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در این حمله نشان‌دهنده «شکست سیاسی» دولت واشنگتن است.
میدان نفتی بقیق در شرق عربستان واقع شده که توان تولید روزانه هفت میلیون بشکه نفت را دارد و متعلق به شرکت نفتی آرامکو عربستان است. ۷۰ درصد تولیدات این شرکت نفتی در پالایشگاه‌های بقیق تولید می شود.
در پی این حملات، ‌ حدود ۵۰ درصد از صادرات نفت خام عربستان به بازارهای جهانی برای چند هفته متوقف شد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان