کد خبر: ۵۰۱۷۳۷
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۸

مشاوره پیش از ازدواج باید الزامی شود/ طلاق نه یک خانواده که جامعه را دچار بحران می‌کند

مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران گفت: مشاوره پیش از ازدواج باید الزامی شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران گفت: مشاوره پیش از ازدواج باید الزامی شود.

گرچه رسانه‌ها از زبان رضا گل‌محمدی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران، بیشتر خبرهایی در حوزه ورزش شنیده‌اند اما او برای ازدواج جوانان نیز برنامه‌هایی دارد و بویژه بر ضرورت مهارت آموزی پیش از ازدواج همواره تاکید می‌کند و معتقد است اگر جوان با مهارت‌های لازم وارد زندگی مشترک شود، فردی موفق خواهد بود. او کسی است که دو دخترش را بدون گرفتن مراسم عروسی راهی خانه بخت کرده و بر این باور است آموزش و مشاوره‌های پیش از ازدواج نقشی تعیین کننده و موثر در کاهش آمار طلاق دارد و این مشاوره‌ها باید الزامی شود چون تاکید می‌کند طلاق نه یک خانواده که جامعه را دچار بحران می‌کند. گفت‌وگوی او با گروه اجتماعی خبرگزاری برنا را در زیر می‌خوانید؛

به‌ نظر شما نقش و اهمیت مشاوره پیش از ازدواج در موفقیت زوج‌های جوان در زندگی مشترک به چه میزان است؟

مهمترین گواه تاثیر و اهمیت مشاوره‌های پیش از ازدواج آمارهایی است که به ما می‌گوید بیشترین طلاق‌های ممکن در پنج سال اول زندگی صورت می‌گیرد و بیشترین طلاق‌های ممکن در میان زوج‌هایی رخ داده که مشاوره‌های پیش از ازدواج نداشته‌اند. بنابراین به باور من ماموریت اصلی و مهم ما به عنوان وزارت ورزش و جوانان، حمایت از ازدواج جوانان با تاکید بر ضرورت مشاوره پیش از ازدواج است.

برای تحقق این ماموریت چه برنامه‌هایی انجام داده و یا در دست انجام دارید؟

کار ملی و بزرگی که از دو سال پیش با همکاری موسسه آموزش عالی «مدت» در تهران شروع کردیم و اکنون هم ادامه دارد، برگزاری دوره‌های آموزش و مشاوره‌های پیش از ازدواج است که از سراسر کشور در این دوره‌ها حضور یافتند و تاکنون 1300 مدرس در این زمینه تربیت شده و گواهی دریافت کرده‌اند و خود در شهرستان‌ها می‌توانند دوره های آموزش و مشاوره‌های پیش از ازدواج برگزار کنند. به تائید همه کارشناسان و مسئولان، این کار بزرگ با موفقیت انجام شد و من معتقدم این کار گام بزرگی در تقویت مشاوره‌های پیش از ازدواج و در نتیجه موفقیت در زندگی مشترک جوانان خواهد بود.

چه حمایتی از مراکز مشاوره پیش از ازدواج می‌کنید؟

در حال حاضر 80 مرکز مشاوره پیش از ازدواج داریم که غیر از برگزاری دوره‌هایی که گفته شد و اعطای تسهیلات بانکی، مورد حمایت‌های معنوی وزارت ورزش و جوانان نیز هستند و در نظرسنجی‌های انجام شده نیز میزان رضایت آنها مشهود است. همه این اقدامات برای نهادینه کردن فرهنگ مشاوره‌های قبل از ازدواج است چون مصرا اعتقاد داریم این مشاوره‌ها بر میزان موفقیت زوج‌ها در زندگی مشترک بسیار تاثیرگذار است و آمارها این مسئله را تایئید می‌کنند.

در همین راستا برای معرفی مراکز فعال، مجموعه ویدئوهای کوتاهی آماده کرده‌ایم که در آن علاوه بر به تصویر کشیدن خدمات ارائه شده در مراکز مشاوره، مدیران مراکز و کارشناسان از تجارب خود گفته‌اند.

متاسفانه با وجود تاثیر مشاوره‌های پیش از ازدواج بر زندگی زوج‌های جوان، هنوز این فرهنگ نهادینه نشده است.

من معتقدم برای کاهش طلاق باید آموزش و مشاوره‌های پیش از ازدواج اجباری شود و ما باید به سمت اجباری شدن آن گام برداریم چون طلاق و جدایی فقط یک خانواده را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، بلکه یک جامعه را دچار بحران می‌کند. در دوران نامزدی همه چیز شیرین است و ممکن است خود جوانان اهمیت مشاوره‌های پیش از ازدواج را جدی نگیرند اما اگر شرکت در آموزش و مشاوره الزامی شود، بدون تردید مانع تلخی‌هایی است که در آینده امکان دارد رخ دهد.

واقعیت این است تهیه جهیزیه و برگزاری مراسم ازدواج در شرایط اقتصادی کنونی برای خانواده‌ها سخت شده، شما چه راهکاری برای ازدواج آسان جوانان دارید؟

این نکته را در نظر داشته باشید وزارت ورزش و جوانان سیاستگذاری است که تامین بخش اعظمی از نیازهای جوانان خارج از حیطه مسئولیت اوست و برای انجام ماموریت‌های بزرگ، نهادها و سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دیگری هم باید پای کار بیایند اما به هر حال همه باید تلاش کنیم جوانان راحت‌تر بتوانند ازدواج کنند و در این مسیر تنهایشان نگذاریم. برای نمونه افزایش وام ازدواج به هر زوج 30 میلیون تومان گام بلندی است که دنبال کردیم و کمک شایانی برای تهیه مایحتاج اولیه جوانان است. به هر حال اگر همه پای کار باشند و فرهنگ ازدواج آسان و مراسم ساده نیز نهادینه شود، بدون تردید جوانان راحت‌تر می‌توانند از این مرحله مهم زندگی عبور کنند. حمایت و راه‌اندازی مجامع خیرین ازدواج نیز دراین راستا بوده است.

شما خودتان چند فرزند دارید؟ آیا ازدواج کرده‌اند، مراسم ازدواج‌شان ساده بود یا تجملاتی؟

بله من دو دختر دارم که در فاصله یک سال ازدواج کردند و هیچ مراسم عروسی هم برای‌شان نگرفتیم. البته نه اینکه مجبورشان کنم، خودشان درخواست کردند مراسمی نداشته باشند و هزینه آن را برای بهینه کردن زندگی‌شان صرف کنند. به اعتقاد من همه مسئولان باید چنین کنند. نمی‌شود ما به عنوان مسئول از مردم بخواهیم مراسم ساده بگیرند و خودمان برای فرزندان‌مان چنین نکنیم. مردم ابتدا عمل ما را می‌بینند و بعد حرف‌هایمان را می‌شنوند.

 برنا

نظرات بینندگان