arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۰۹۷۳۳
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۰۸ - ۰۸ آبان ۱۳۹۸

مجلس سنای فرانسه لایحه ممنوعیت حجاب مادران مسلمان در مدارس را بررسی می‌کند

مجلس سنای فرانسه در حال بررسی لایحه‌ای است که مادران مسلمان را موظف می‌کند که حجاب خود را در مکان‌هایی مانند مدارس بردارند. به گفته ناظران سیاسی، لایحه ممنوعیت داشتن حجاب مادران در مدارس شانس کمی برای تصویب در مجلس سفلا (مجمع ملی) و تبدیل شدن به قانون دارد. پیش از این در سال ۲۰۰۵ طبق قانون مجلس فرانسه دانش آموزان از داشتن حجاب در کلاس مدارس منع شدند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مجلس سنای فرانسه در حال بررسی لایحه‌ای است که مادران مسلمان را موظف می‌کند که حجاب خود را در مکان‌هایی مانند مدارس بردارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این لایحه در حالی روز سه‌شنبه مورد بررسی قرار گرفت که هفته‌های گذشته چالش و اختلافات فراوانی میان سیاستمداران بر سر حجاب زنان مسلمان در فرانسه مورد بحث قرار گرفت.

"ژان میشل بلانکر" وزیر آموزش و پرورش دولت پاریس به سناتورها گفت: هر قانونی که منتهی به ممنوعیت حجاب در مدارس شود، نتیجه ای نخواهد داشت.

به گفته ناظران سیاسی، لایحه ممنوعیت داشتن حجاب مادران در مدارس شانس کمی برای تصویب در مجلس سفلا (مجمع ملی) و تبدیل شدن به قانون دارد.

پیش از این در سال ۲۰۰۵ طبق قانون مجلس فرانسه دانش آموزان از داشتن حجاب در کلاس مدارس منع شدند.

در هفته‌های گذشته "ژولین اودول" یکی از نمایندگان پارلمان فرانسه فیلمی از برخورد خود با یک زن مسلمان و محجبه را همراه با دانش آموزان مدرسه در توئیتر منتشر کرد که وی قصد داشته او را وادار به کشف حجاب کند.

برخورد اهانت آمیز این نماینده فرانسوی با زن محجبه‌ای که پسرش و دیگر دانش آموزان را برای رفتن به سفر علمی همراهی می کرد، موجی از خشم و نگرانی در میان مسلمانان این کشور برانگیخته است.

در همین رابطه جمعی ۹۰ نفره از شخصیت‌های مختلف فرهنگی، علمی، اجتماعی و هنری فرانسه با انتشار نامه‌ای سرگشاده به مکرون خواستار اقدام فوری دولت در محکومیت «تعرض» نماینده راستگرا به یک زن محجبه شدند.

امضاء کنندگان این نامه که در روزنامه لوموند منتشر شد خطاب به مکرون اعلام کردند: «ما از دولت و رئیس جمهوری فرانسه می‌خواهیم هر چه سریعتر برخورد با زن محجبه‌ای که در مقابل چشمان فرزندش مورد اهانت قرار گرفته را به صورت صریح و آشکار محکوم کنند. »

در این نامه سرگشاده همچنین از مسئولان دولت فرانسه خواسته شده که به صراحت و قاطعانه بگویند که «زن‌های مسلمان با حجاب یا بدون حجاب و مسلمانان همگی جایگاه خود را در جامعه دارند. »

این نامه همچنین برچسب زدن، طرد و تمسخر کردن شهروندان مسلمان را به دلیل عمل به دستورات دینی خود، محکوم می کند و خواستار مقابله با این گونه رفتارها شده است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان