arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۹۰۴۵
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۲ - ۳۰ آذر ۱۳۹۸

قطعه یک آزادراه تهران-شمال ساخته شد / اجرای گاردریل‌ها، خط کشی و نصب تابلو‌ها در دستور کار است

عضو هیات مدیره شرکت آزادراه تهران-شمال اعلام کرد: عملیات ساخت قطعه یک آزادراه تهران-شمال به اتمام رسیده و هم اکنون در حال انجام خط کشی ها، کوبیدن گاردریل ها، و نصب تابلو‌های مختلف راهنمایی و رانندگی هستیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به نظر می‌رسد پس از سال‌ها انتظار قطعه یک آزادراه تهران-شمال به روز‌های افتتاح خود نزدیک می‌شود و گویا پس از عذرخواهی محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بابت تاخیر در بهره‌برداری از این پروژه دیگر قرار نیست شاهد امروز و فردا شدن در این زمینه باشیم.

علی توکلی -عضو هیات مدیره شرکت آزادراه تهران-شمال- در گفتگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت ساخت و بهره برداری از قطعه یک آزادراه تهران-شمال اظهار کرد: عملیات اجرایی بخش سیویل آزادراه به صورت کامل به اتمام رسیده است و هم اکنون در آزادراه هیچ کاری از نظر ساخت باقی نمانده است. در حال حاضر کوبیدن گاردریل‌ها، خط کشی و نصب تابلو‌های علائم راهنمایی و رانندگی را در دستور کار قرار داده‌ایم. وی افزود: در حوزه تجهیزات مکانیک برقی هم در مراحل نهایی قرار داریم. به عنوان مثال در تونل بلند تالون با طول ۴۹۵۰ متر و تونل شماره ۱۳ با طول ۲۴۰۰ متر ویژگی‌های خاصی دارد که هم اکنون تجهیزات الکترومکانیکال آن مانند جت‌فن‌ها، چراغ‌ها و... نصب شده است. همچنین درون تونل‌ها را به خاطر هدایت بهتر مردم رنگ‌آمیزی کرده‌ایم.

عضو هیات مدیره شرکت آزادراه تهران-شمال با بیان اینکه نصب دوربین‌های کنترل مسیر و تکمیل اتاق کنترل یکی از کار‌هایی است که دراین قطعه از آزادراه رو به اتمام است، ادامه داد: در حوزه ساخت می‌توان گفت: همه کار‌ها انجام شده است چرا که ترانشه‌های بلند همه‌گی تثبیت شده و هم اکنون در حال نصب تورسنگ‌هایی هستیم که تا چند روز آینده به پایان می‌رسد، همچنین ایمن‌سازی مسیر برای تردد خودرو‌ها انجام شده است.

توکلی با اشاره به اینکه بیشترین تاکید روی تونل تالون است چرا که این سازه بلندترین تونل در کشور بوده و استان تهران را به البرز متصل می‌کند، اعلام کرد: از ویژگی‌های تونل تالون سه قلو بودن آن است، یعنی اینکه دو تونل برای مسیر‌های رفت و برگشت و تونل سوم را برای سرویس در نظر گرفته‌ایم. درابتدا تونل سوم یا سرویس، اکتشافی بود و برای استخراج جنس لایه آن را حفاری کردیم، در مرحله حفاری تونل‌های اصلی رفت و برگشت، برای هوادهی به تونل‌های چپ و راست از آن استفاده شد و حالا به عنوان تونل سرویس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این معنی که اگر در داخل هر کدام از تونل‌ها مسئله و مشکلی به وجود بیاید مردم می‌توانند از خودرو‌های خود خارج شده و از طریق دستک‌های نصب شده، به تونل سرویس وارد شوند.

وی اضافه کرد: در هر ۵۰۰ متر یک دستک ترافیکی و در هر ۵۰۰ متر دیگر نیز یک دستک نفر رو داریم. در واقع می‌توان گفت که مردم در تونل تالون در هر ۲۵۰ متر می‌توانند از این دستک‌ها استفاده کنند که تا کنون در کشور سابقه نداشته است. یکی دیگر از ویژگی‌های این تونل که آن را منحصر به فرد می‌کند این است که برای نخستین بار در آن سقف دوم احداث کرده‌ایم و آن را به یک کانال تبدیل کردیم، این استاندارد اروپایی برای نخستین بار در کشور رعایت شده است.

عضو هیات مدیره شرکت آزادراه تهران-شمال ادامه داد: سقف دوم این تونل برای تهویه هوا در مواقع اضطرار و آتش سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد یعنی به جای اینکه از یک سمت تونل هوا را بدمیم و از سمت دیگر عبور دهیم دریچه‌های این تونل به سمت این سقف دوم باز شده و هوا را به سمت بالا هدایت می‌کنند و کسانی که داخل تونل هستند درگیر دود نمی‌شود، همچنین دریچه‌ها که باز می‌شود جریان باد ۱۲۰ کیلومتری با اکسیال فن‌های تعبیه شده ایجاد می‌شود و همین مساله سبب شده تا جریان دود و آلودگی هوا از دریچه‌ای دیگر خارج شود یا در زمانی که ترافیک پس می‌زند، مردم در تونل قطعا کولر خودرو‌های خود را روشن می‌کنند، اما این مساله دما و آلودگی هوای داخل تونل را بالا می‌برد، اما در چنین شرایطی می‌توان با جریان باد پیش‌بینی شده به فن‌ها کمک کنیم تا هوا زودتر جابه‌جا شود. از سوی دیگر نیز می‌توانیم از طریق سقف دوم و اکسیال فن‌های آن، هوای تازه را از دو طرف تونل به داخل هدایت کرده و از طریق سقف دوم آن را به داخل تونل هدایت و تزریق کنیم. این ویژگی‌های فنسی از این تونل بلند یک سازه منحصر به فرد می‌سازد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان