arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۵۳۵۸
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۲۳ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۸

بنی گانتز تا دو هفته آینده کابینه اسرائیل را تشکیل می‌دهد

یک روزنامه اسرائیلی به نقل از یک منبع در حزب آبی و سفید نوشت که «بنی گانتز» قصد دارد طی دو هفته آینده کابینه تشکیل دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«بنی گانتز» رهبر ائتلاف آبی و سفید روز سه‌شنبه گفت که در تلاش برای تضمین حمایت لیست مشترک (احزاب عرب) و حزب «اسرائیل بیتنا» به رهبری «آویگدور لیبرمن» است.

 

یک منبع سیاسی به روزنامه «هاآرتص» خبر داد که «بنی گانتز» رهبر ائتلاف آبی و سفید قصد دارد تا کابینه را تشکیل داده و روز ۲۳ مارس (۴ فروردین) مراسم تحلیف را برگزار کند.

 

وی قصد دارد تا نتانیاهو را طی سه هفته پس از انتخابات از قدرت برکنار کند این در حالی است که در انتخابات دوشنبه هفته پیش هیچکدام از احزاب نتوانستند پیروزی قاطعی بدست بیاورند.

 

برای پایان دادن به بن بست سیاسی در اسرائیل، گانتز در تلاش است تا تأیید ائتلاف لیست مشترک با ۱۵ کرسی در کنست و حزب اسرائیل بیتنا به رهبری لیبرمن را که ۷ کرسی در کنست دارد، تضمین کند.

 

همچنین با توجه به ۳۳ کرسی حزب آبی و سفید و ۷ کرسی حزب مرتز، گانتز می‌تواند می‌تواند اکثریت۱۲۰ کرسی کنست را بدست بیاورند.

 

قرار است که یکشنبه آینده نمایندگان ۸ حزبی که به کنست راه پیدا کرده‌اند با «رویون ریولین» رئیس اسرائیل دیدار کرده و نامزد نهایی خود برای نخست وزیری را معرفی کنند.

 

گانتز معتقد است که ریولین پس از برگزاری رایزنی‌ها، وی را نامزد تشکیل کابینه خواهد کرد.

 

نمایندگان جدید کنست روز دوشنبه مراسم تحلیف را برگزار خواهند کرد و حزب آبی و سفید قصد دارد تا «یولی ادلشتین» رئیس کنست را که از حزب لیکود است با «مئیر کوهن» از حزب آبی و سفید جایگزین کند که این انتقال قدرت نشانه‌ای از حمایت کافی نمایندگان کنست از نامزدی گانتز برای تشکیل کابینه خواهد بود.

منبع: فارس
نظرات بینندگان