arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۴۵۷۸
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۰۰ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۹

وال‌استریت ژورنال: ترامپ در آستانه برکناری وزیر دفاع بود

یک رسانه آمریکایی فاش کرد که رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل اختلاف با وزیر دفاع این کشور بر سر استفاده از نیروهای ارتش برای سرکوب معترضان به قتل یک شهروند سیاهپوست توسط پلیس، تا مرز برکناری او پیش رفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وال‌استریت ژورنال: ترامپ در آستانه برکناری وزیر دفاع بود

نشریه آمریکایی وال‌استریت ژورنال امروز سه‌شنبه در گزارشی به نقل از منابع آگاه در کاخ سفید فاش کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تا مرز برکناری مارک اسپر وزیر دفاع این کشور که با خواسته وی مبنی بر استفاده از نیروهای ارتش این کشور برای سرکوب معترضان به قتل جورج فلوید توسط پلیس مخالفت کرده بود، پیش رفته است.

به گزارش تسنیم، این منابع آگاه که نامشان فاش نشده، به وال‌استریت ژرونال گفته‌اند که ترامپ هفته گذشته به دلیل اختلافاتش با مارک اسپر بر سر استقرار نیروهای ارتش در واشنگتن، مینیاپولیس و سایر شهرهای آمریکا برای سرکوب معترضان به قتل جورج فلوید، در آستانه برکناری وی بوده است، اما در نهایت با وساطت مشاوران خود و تنی چند از نمایندگان کنگره که رابطه نزدیکی با او دارند، از تصمیم خود منصرف شده است.

هفته گذشته در بحبوحه اعتراضات علیه نژادپرستی ساختاری در آمریکا، دونالد ترامپ که از ترس معترضانی که در اطراف کاخ سفید حضور داشتند برای ساعاتی در زیرزمین کاخ سفید پناه گرفته بود، اعلام کرد که در صورت لزوم از نیروهای ارتش برای سرکوب اعتراضات استفاده خواهد کرد.

با این حال، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در یک نشست خبری به‌صورت آشکار با نظر ترامپ مخالفت کرد و درباره احتمال به‌کارگیری نیروهای ارتش این کشور برای سرکوب اعتراضات اظهار داشت: «گزینه استفاده از این نیروها همیشه تنها به عنوان آخرین راهکار مطرح است. این گزینه تنها در اضطراری‌ترین و حساس‌ترین شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما اکنون در این شرایط قرار نداریم و من از این گزینه حمایت نمی‌کنم.»

ساعاتی بعد از پایان نشست خبری وزیر دفاع آمریکا، شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه در کاخ سفید گزارش داد که جایگاه «مارک اسپر» وزیر دفاع این کشور در پی مخالفت وی با خواسته دونالد ترامپ مبنی بر استفاده از نیروهای ارتش آمریکا برای سرکوب معترضان به قتل جورج فلوید توسط پلیس، به خطر افتاده است.

منابع آگاه در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفتند که دونالد ترامپ و تنی چند از اعضای کابینه وی از جمله «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی نارضایتی خود را از اظهارات اخیر مارک اسپر ابراز داشته‌اند.

یکی از مقامات کاخ سفید در مصاحبه با سی‌ان‌ان مدعی شد که نارضایتی ترامپ و برخی دیگر از مقامات آمریکایی از اظهارات اخیر وزیر دفاع این کشور نه به دلیل محتوای اظهارات وی، بلکه به این دلیل بوده که او در یک محفل عمومی با نظر رئیس‌جمهور درباره استفاده از نیروی نظامی برای مهار اعتراضات در آمریکا مخالفت کرده است.

نظرات بینندگان