arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۵۸۸۶
تعداد نظرات: ۲۹ نظر
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۲ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

نادرشاه، مایه شرمساری یا غرور ابدی ایرانیان؟

محمدعلی بهمنی قاجار: یکی از فعالان رسانه ای و دست اندرکاران پروژه های تاریخ شفاهی در توییتی از نادرشاه افشار به عنوان مایه شرمساری ابدی ایرانیان یاد کرده و نوشته است که شاید ما هم به تقلید از غربی ها باید مجسمه نادرشاه را در مشهد به دلیل آن چه جنایات نادرشاه در هند خوانده است، برداریم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محمدعلی بهمنی قاجار: یکی از فعالان رسانه ای و دست اندرکاران پروژه های تاریخ شفاهی در توییتی از نادرشاه افشار به عنوان مایه شرمساری ابدی ایرانیان یاد کرده و نوشته است که شاید ما هم به تقلید از غربی ها باید مجسمه نادرشاه را در مشهد به دلیل آن چه جنایات نادرشاه در هند خوانده است، برداریم.

به نظر می رسد این سخنان از سر عدم شناخت کافی نسبت به شخصیت نادرشاه و جایگاه تاریخی او در میان ایرانیان ابراز شده است چه آنکه نادرشاه افشار بی تردید یکی از بزرگترین فرمانروایان ایران پس از اسلام است. اهمیت نادر نه فقط در نبوغ نظامی بی نظیر او بلکه در ملکداری و مدیریت سیاسی اعجاب انگیز وی است که برای نخستین بار همه ایرانیان اعم از ترک و تاجیک و شیعه و سنی و ... را در مدیریت کشور به کار گرفت . تا جایی که فرمانده اصلی گارد وی ، یک افغان سنی به نام احمد خان ابدالی بود.

بیشتر بخوانید:

نادر شاه و سوزاندن بازرگانان در میدان نقش جهان

نادرشاه برای اولین بار اولویت ایران بر شاه، سلسله  و قوم را مورد تاکید قرار دادو در منشور مغان صراحتا ایران و مردم ایران را مبنای سیاست و سلطنت قرار داد و مشروعیت خود را نیز بر اراده و خواست مردم ایران قرار داد ، سجع مهر نادر شاه به تنهایی گویای طرز فکر اوست :

نگین دولت و دین چو رفته بود از جا
به نام نادر ایران قرار داد خدا

نادرشاه در موارد زیادی کشتار کرد، اما نمی‌توان منکر نبوغ و میهن پرستی و مدیریت وی شد. بله صحیح است نادر قسی القلب و قاطع بود و در پایان عمر به انحراف رفت و جانشین خود را از بین برد، اما نباید با نگاه زمان پریشانه تاریخی به مساله نگاه کرد.

در زمان نادرشاه، ارزش‌های اخلاقی و حقوق بشری به شکل امروز نبوده و بیان مطلب در انتقاد حقوق بشری از نادر نشان دهنده نگاه به تاریخ از عینک امروز و عدم تعهد ملی و میهنی گوینده است. اهمیت نادر شاه به زمینی کردن سیاست و محور قرار دادن منافع ملی است در منشور مغان علت سلطنت خود را پایان دادن به جنگ‌های ایران با همسایگان و متوقف ساختن جان باختن ایرانیان می‌داند، از سویی دیگر میراث سیاسی و اجتماعی نادرشاه در منطقه ما دوام دار بوده است، چنانچه حضور یک قوم بزرگ به نام قزلباش در افغانستان یادگار عصر نادرشاه است. نادرشاه با تساهل و تسامح مذهبی و پایان دادن به سب آشکار خلفا، در عمل پایه گذار وحدت ملی ایران شد.

بعد دیگری از اهمیت نادرشاه، جایگاه نمادین تاریخی اوست، نادرشاه آخرین جهانگشای بزرگ ایران بلکه مشرق زمین است. ایرانی تقریبا پس از سقوط هخامنشیان جز برهه‌هایی کوتاه مانند سال‌هایی از پادشاهی خسرو پرویز، مدافع بوده و هوس جهانگشایی را از سر به در کرده بود. نادرشاه اما آخرین جهانگشای ایرانی بعد از سده‌ها بود، از همین رو، در ذهن تاریخی ایرانیان به عنوان آخرین فرمانروا پیروز و‌ نمونه‌ای از اراده ملی ایرانیان به یادگار مانده است. 

حکایت زیبایی از جنگجویی رشید که نادر از وی می‌پرسد در عصر سقوط اصفهان تو کجا بودی و پاسخ وی که می‌گوید من بودم، تو نبودی، نشانه جایگاه نمادین نادر در ذهن ایرانی است، نمونه یک ایرانی که می‌تواند از فرو دست‌ترین مردمان ایران برخیزد، کشور را نجات دهد و دنیا را به تعظیم وا دارد.

این دیدگاه همیشه با ایران و ایرانی بوده است و در اسناد و خاطرات دوران قاجار بسیار مشهود و عیان است، ایرانی خسته و زخم خورده از تجاوز روس و استعمار انگلیس هرگاه که می‌خواست غرور خود را تجدید و در ذهن خود خداقوتی داده و کوششی برای برخاستن دوباره از چنگ استعمار نماید، از نادر یاد می‌کرد و نادر را شاهد می‌آورد که بله ایرانی می‌تواند بار دیگر برخیزد و جهان را مقهور نماید. نمونه این استناد به نادرشاه و دریغ خوردن از فقدان وی را می‌توان در اشعار ملک الشعرا بهار دید که در جایی می‌گوید:‌ ای دریغ آن تخت و آن دیهیم و آن فر و بهی‌ای دریغ آن عزم و آن تدبیر و آن فرماندهی‌ای دریغ آن کاردانی‌ای دریغ آن آگهی‌ای دریغ آن رادمردی وآن دلیری وآن مهی

کاش اکنون بودی وکردی ز. نو شاهنشهی

تا که گشتندی ز. نو شاهنشهان او را رهی

تیغ او دست طمع ببریدی از همسایگان

تا نبردندی چنین ایران او را رایگان

جدا از شخصیت تاریخی نادرشاه و جایگاه نمادین او در ذهنیت تاریخی ایرانیان به عنوان ناجی کشور، مجسمه نادرشاه در سر مزار وی در باغ نادری، نمونه یک شاهکار هنری است و آرزوی تخریب چنین مجسمه از ذهنیتی افراطی برمیاید و انشالله در مورد فعال رسانه‌ای ما صرفا سهو قلم باعث بیان چنین آرزویی شده باشد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۹
در انتظار بررسی: ۱۲۷
غیر قابل انتشار: ۲۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
5
35
آقای بهمنی برو به مغول ها بگو مجسمه چنگیز را بردارند هر چه بهت جواب دادند بیا ایران پیاده کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
17
12
چقدر نویسنده نسبت به مطالب تاریخی خیلی نا آگاه هست.
همیشه میگن یه دفاعه بد از حمله ی خوب مخربتره داستانه همین نویسنده ی مقاله هست
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
6
56
من به عنوان يك ايراني به نادر شاه افتخار مي كنم كه در زمان خودش جايگاه ايران را بالا برد و به عنوان يك قدرت شناساند
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
1
42
زنده باد ایران و ایرانی❤
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
5
39
این جناب بهمنی قجری نسب است و نادر شاه افشار هم اجداد اینها یعنی فتحعلی خان قاجار را کشت وقجر ها را قلع وقمع کرد به همین دلیل با نادر خوب نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
6
28
البته شکی در قساوت قلب نادر شاه نیست ولی از او بدتر بدون شک آقامحمد خان قاجار و پدرش محمد حسن قاجار جلاد و فتحعلی شاه قاجار شهوت ران و جلاد و وطن فروش ناصرالدین شاه قاجار وطن فروش و شهوتران و جلاد و محمدعلی شاه قاجار جلاد و دیکتاتور ، می باشند
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
28
10
مجسمه لئوپولد دوم و کریستف کلمب هم شاهکار هنریست
لطفا خلط مبحث نکنید و برای توجیه یک فکر اشتباه و ترویج فاشیسم، خزعبلات نبافید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
6
42
حمله به هند نتیجه پناه دادن پادشاه هند به دشمنان حکومت نادر بود. دستش درد نکند
خلیج همیشه جاوید فارس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
7
39
امیدوارم خدا فکر سالمی به ایشان عطا کند
نادر شاه افتخار ملت ایران است
خیلی از کشور های منطقه برای خودشان تاریخ جعلی درست میکند و به ان افتخار میکند
عزت زیاد
ناشناس
|
Finland
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
5
36
از نظر آقای بهمنی قاجار احتمالا فتحعلیشاه مایه مباهات و فخر ایرانیان است؟؟؟
واقعا که!!!!
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
76
9
نادر جانی کثیفی مثل چنگیز بود اگه چنگیز مایه افتخاره نادر هم برای تو افتخار باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
9
49
سلام ..من ایرانی به نادرشاه افتخار می کنم ..هر دستی که به این مملکت دراز شود می برن و هر زبانی که هجو تاریخ و تمدن ایران باشد نیز .. فقط من نیستم و می دانم همه ایرانیان بدین گونه می باشند ..
فریبرز
|
-
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
2
26
بسیار عالی و صحیح. سپاس
سورن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
4
42
نادر بزرگترین فرمانروای ایران بعدازاسلام بود روحش شاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
9
8
چنگیز خان چی؟ تیمورلنگ چی؟ اونا خونریز و ظالم بودند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
47
7
چه احتیاج است به جهانگشائی که با خونریزی و قساوت به مردم حکومت کرده است و اطفال و کودکان را هم از قتل عام معاف نداشته است .
قطاع الطریقی که از خونریزی اش می بایست تبری جست را چرا باید مایه سربلندی ایران بدانیم .
فراماسون ها از نادر خیلی خوششان می آید از آن جهت که در همین منشورمغان رسماً با مذهب شیعه در افتاده است و شیعه را حاصل صفویه ذکذ نموده است . این دروغی آشکار است و در عین حال دستمایه فراماسونری برای کوبیدن مکتب تشیع می باشد .
کشور گشائی و جهانگیری ارزشی ندارد که بخواهیم با این جریان روحیه ناسیونالیسیتی در مردم زنده کنیم که نادر ایران را نجات داد .
نادر نفس کثیف خودش را به منجلاب تباهی انداخت و خواست چند روزی ریاست کند و مردم را به خاک و خون کشید و زندگانی های زیادی را تباه کرد و در آخر هم منکر اصل نبوت شد وقتی می گفت محمد آدم خوبی بود و من از او بیشتر می فهمم
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
14
2
بهتر فقط سکوت کنید............................
ی بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
6
33
با درود و عرض ارادت بر بزرگ فرمانروای ایران نادر شاه افشار
روی سخنم با این آقا است، از منظر ایشان لابد قوم قجر شایسته تقدیر چرا که بخشی از خاک مقدس ایران زمین که حاصل اقتدار نادر شاه بود به باد دادند و تا ابد این خاطره شوم را در ذهن هر ایرانی ه میهن پرست حک کرده اند .
علی
|
United Kingdom
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
3
33
اختصارا، منتقدان نادر اغلب درک درستی از شرایط ایران پس از سقوط صفویه و مناسبات بین المللی و ارزش های قرن ۱۷ میلادی نداشته اند.
نادر کشور از هم پاشیده ایران پس از صفوی را یکپارچه و قدرتمند ساخت و از تعصبات قبیله ای و مذهبی رهانید. نادر تنها حاکم سنی مذهب ایران عصر جدید (۲۰۲۰-۱۵۰۱) و نابغه نظامی بی نظیری بود که در تمام دوران حکومتش ارتش قدرتمند تزاری روسیه (بویژه در دوره تزارین کاترین)، جرأت نزدیک شدن به مرزهای ایران را هم نداشت. مانور بزرگ نظامی بزرگ نادر در دور زدن دریای خزر از سمت خراسان و بازگشت از سمت قفقاز که امروزه نیز کاری سترگ است روس ها را تا پایان حکومت او‌در ایران میخکوب کرد! در دوره او روابط با عثمانی متوازن شد و لذا نادر رو به شرق (هند)، یعنی حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی، آورد. متأسفانه نادر برخلاف عصر صفوی بویژه شاه عباس اول همتراز با نبوغ و قدرت نظامی خود از وزن و درایت سیاسی برخوردار نبود و لذا نتوانست قدرت و پیروزی های نظامی خود را به یک قدرت ماندگار سیاسی ترجمه کند. حضور نادر در هند او را به این ادراک رساند که امکان غلبه دائمی بر هند ۷۲ مذهب و ملت وجود ندارد. آنهایی که به کشتار نادر در هند انتقاد می کنند فراموش می کنند که ابتدا این حاکمان محلی هند بودند که بر ارتش نادر یورش بردند و سربازان ایرانی فراوانی را کشتند و نادر که تا آنموقع با ملایمت رفتار می کرد در واکنش زهرچشمی جانانه از شبیخون زنندگان گرفت. او با ثروت زیاد به ایران برگشت و مرزهای شرقی کشور را تثبیت نمود ولی درک نه چندان عمیق سیاسی نادر و محوریت او در امر زمامداری اجازه ساختاری شدن قدرت افشاریه را نداد و اشتباهات پایان عمرش نیز مزید بر علت شد و میراث او را ناپایدار ساخت.
بی شک ارتش ایران در عصر نادر به گواه تاریخ قدرتمندترین ارتش جهان در قرن ۱۷ میلادی بود که تا نادر زنده بود همآوردی نداشت. عدم تمایل شخصی نادر به شاهی و کاخ نشینی فرصتی برای تشجیع قدرت مردمی وی بود ولی نادر از زحمات خود، وجهه داخلی و پیروزی های خارجی نتوانست برای استمرار رشد و ثبات ایران پس از خود بهره ببرد ...
جعفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
3
22
نویسنده باید رجعتی زمانی در تاریخ داشته باشد تا بتواند نادر شاه را بشناسد نادر پی از فرو پاشی صفویه در شرایطی که اشرف و محمود افغان هوناک ترین جنابات را مرتکب شدند و هویت ملی و تاریخی ایران را زیر سم اسبهای خود نابود و به سخره گرفته بودند و خوی خون ریزی و تاراج و چپاول برگرفته از رفتارهای مغولی و قبیله ای افغانستانی در ایران اعمال میکردند و ملیت و مذهب دستخوش مهاجمین افغان قرار گرفته بود شیر مردی از دامنه ای هزار مسجد بپا خاست و هویت ایران و ایرانی را احیا کرد او مطابق با فرهنگ امروزی یعنی رعایت شرایط و احترام به ریش سفیدان در دشت مغان پذیرفت تا کشور را بنام آخرین بازمانده صفوی و سپس شاهی اداره کند و در لشکر کشی به هند کدام جنگ در تاریخ رخ داده که بدون خون ریزی بوده است البته منکر اشتباهات نادر نمی شوم لکن به کتب تاریخی ای که شرح حال نادر را در هند نوشته اند که دو چهره نظامی و انیانی آو را گزارش کرده اند هم ببینند و ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
12
27
نادرشاه افتخار ابدی ترکهای افشار
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
3
38
تنها نام برازنده این پادشاه شهیر ایرانی همین نادر است یعنی کمیاب،مجسمه نادرشاه را باید از طلا ساخت نه اینکه فکر تخریبش بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
2
28
قطعا مایه غرور ملی است
و همیشه در تاریخ ایران ثبت و ضبط خواهد ماند
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
42
7
نادر یک جاه طلب احمق بیش نبود در وضعیت نابسامن ایران جنگ های بیستری به مردم تحمیل کرد .مذهب را تغییر داد افغانها رو قدرتمند کرد و زمینه جدایی افغانستان را فراهم کرد .اولین کسی بود که شیعیان افغانستان را سرکوب و نابود کرد و با جنگهای بیهوده امپراتوری مسلمانان هند را تضعیف کرد و زمینه را برای بریتانیا فراهم کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
5
34
یک سطر تاریخ نخوانده وگرنه می فهمید که رفتن نادر شاه به هندوستان بخاطر اغتشاشی بود که هندی ها در جنوب شرقی ایران ایجاد و به اخطارهای متعدد نادر شاه اعتنائی نمی کردند. بعلاوه نادرشاه یکی از قهرمانان ملی ایران و بیرون کننده افغانهای یاغی به سرکردگی اشرف و محمود افغان و ملا زعفران بود. اما آنجه که عجیب به نظر می رسه بیان کردن چنین موضوعاتی است که آن سایت بی مایه و ضد ملی عنوان می کنه و خون رو در رگهای وطن پرستان به حوش می آره.شما مایه شرمساری هستید نه نادر شاه این قهرمان ملی ایران..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
3
11
پیدا کنید عینک نگارنده این مقاله را
شاهرخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
4
23
چگونه شخصی که خود را فعال رسانه ای می داند به خود اجازه می دهد تا در مورد مرد بزرگی چون نادر آن هم بدون توجه به جایگاه نادر در نزد مردم چنین اراجیفی بنویسد۰
رضا حاجی زاده
|
United Arab Emirates
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
3
29
یه نمونه از انسان که نگاهش همیشه به افکار غربه
افرین به نگارنده افرین
کلا یه نادر رو داریم که بتونیم بهش افتخار کنیم اونوقت این جاهل رسانه ای میگه تندیس نادر رو خرد کنیم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
8
19
بایدقلم اقای!بهمنی راگرفت وشکست تادیگرچنین قلم فرسایی نکند
نظرات بینندگان