arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۶۲۱۸
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۲۲ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۹

تماشا کنید: نبرد غول‌های شرق / آیا چین و هند در آستانه درگیری نظامی قرار دارند؟

در جریان درگیری مسلحانه و تبادل آتش بین سربازان هندی و چینی در منطقه مورد مناقشه بین دو کشور، ۲۰ سرباز نیرو‌های مسلح هند کشته شدند. این بدترین درگیری نظامی بین هند و چین در ۶۰ سال گذشته محسوب می‌شود. دو کشور چندین دهه است که درگیر این مناقشه مرزی هستند؛ چین مدعی مالکیت بیش از ۹۰ هزار کیلومتر مربع از شرق هیمالیا هم مرز با هند و ۳۸ هزار کیلومتر مربع دیگر در غرب است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در جریان درگیری مسلحانه و تبادل آتش بین سربازان هندی و چینی در منطقه مورد مناقشه بین دو کشور، ۲۰ سرباز نیرو‌های مسلح هند کشته شدند.

 این بدترین درگیری نظامی بین هند و چین در ۶۰ سال گذشته محسوب می‌شود که در آن ۲۰ سرباز هندی در جریان تبادل آتش با نیرو‌های مسلح چین در منطقه مرزی مورد مناقشه کوهستان هیمالیا کشته شدند.

بیشتر بخوانید

ارتش هند در بیانیه‌ای اعلام کرد: در جریان روند کاهش تنش در دره گالوان، درگیری مسلحانه رخ داد و علاوه بر ۲۰ سرباز که کشته شدند، ۱۷ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

ارتش هند همچنین اعلام کرد، مقام‌های ارشد نظامی از دو طرف در حال حاضر برای کاهش تنش‌ها گفتگو می‌کنند و به دنبال حفظ حاکمیت ارضی در منطقه هستند.

منابع دولتی هند همچنین اعلام کردند، احتمال افزایش تعداد قربانیان و مفقودی‌ها وجود دارد.

تنش‌ها بین دو کشور از اواخر آوریل سال جاری میلادی و پس از آن شدت گرفت که دولت پکن هزاران تن از سربازان خود را در منطقه خط واقعی کنترل مستقر کرد.

دو کشور چندین دهه است که درگیر این مناقشه مرزی هستند؛ چین مدعی مالکیت بیش از ۹۰ هزار کیلومتر مربع از شرق هیمالیا هم مرز با هند و ۳۸ هزار کیلومتر مربع دیگر در غرب است.

 

نظرات بینندگان