arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۵۸۰۱۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۰ - ۰۷ تير ۱۳۹۹
العربی الجدید بررسی کرد؛

از چین و اسرائیل تا عربستان و لیبی؛ چه کسانی از شکست ترامپ در انتخابات اشک خواهند ریخت؟

اگر موضوع الحاق اراضی فلسطین به اسرائیل را استثنا کنیم، رابطه آمریکا با اسرائیل پس از رفتن ترامپ از کاخ سفید، کمترین ضرر را می بیند. در این میان، خوشحالی بزرگ، نصیب تهران می شود که منتظر بازگشت رئیس جمهور جدید به توافق هسته ای و یافتن راه تنفس اقتصادی و سیاسی برای خود است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

از چین تا لیبی؛ چه کسانی از شکست ترامپ در انتخابات اشک خواهند ریخت؟

ياسر أبو هلالة در روزنامه قطری «العربی الجدید»، چاپ لندن نوشت: اگر روند نظر سنجی ها به همین شکل پیش رود که آخرین آن نظر سنجی نیویورک تایمز در روز سه شنبه است، دونالد ترامپ پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، کاخ سفید را ترک می کند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: به این ترتیب، رأی دهندگان آمریکایی رئیس جمهور خود را به دلیل ناتوانی اش در پرداختن به مهمترین مشکلات، یعنی ویروس کرونا و تعامل خشونت امیز پلیس امریکا با سیاه پوستها، مجازات می کنند.

مطالب و ویدیوهای بیشتر:

به گزارش این روزنامه مشهور، رقیب دموکرات ترامپ، جو بایدن، در سال 2020 زمام امور را از ترامپ می گیرد. همانطور که در حال حاضر بایدن در نظرسنجی ها به نسبت 14 درصد از ترامپ پیشی گرفته و به 50 درصد اراء دست می یابد، در حالی که این نسبت برای ترامپ تنها 36 درصد است.

دونالد ترامپ طی دوره ریاست خود نتوانست محبوبیتش را افزایش داده و تلاشی برای توسعه آن کند، تا حمایتی که شامل حالش می شود، تنها منحصر به حمایت جناح راست گرایی که باعث پیروزی وی در انتخابات شد، نگردد. در ادامه، بسیاری از مردم آمریکا از سیاستهای ترامپ کراهت حاصل کردند، به این دلیل که دولت او نتوانست بیماری کشنده فلج شدن اقتصاد را کنترل کرده و مانع از وقوع اعتراضهای گسترده علیه نژاد پرستی شود.

در این میان، امت عربی از رفتن دونالد ترامپ بسیار خشنود می شود، به چند دلیل: موضع او در قبال سیاستهای افراط گرایانه نتانیاهو در خصوص الحاق کرانه باختری و جولان، انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی. موضع او در خصوص پرونده جمال خاشقچی و دفاع او از بن سلمان، با وجود محکومیت و نقش واضح ولی عهد سعودی در این جنایت. دفاع ابتدایی ترامپ از دولتهای محاصره کننده قطر و ایجاد بحران خلیج فارس، که با اینکه در ادامه رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد بر این دولتها برای برطرف کردن محاصره فشار وارد کند، موفق نبود. به طور کلی، ترامپ توانسته است به خوبی دولتهای عربی خلیج فارس را ترسانده و از آنها باج بگیرد. همچنانکه اصرار داشت از عربستان و امارات در جنگ یمن حمایت کند و حتی با مخالفت کنگره نیز مواجه شد. دلیل آخر، موضع عداوت آمیز او نسبت به اعراب و مسلمانان است که شاید آنچه جان بولتون در کتاب اخیر خود در خصوص موافقت ترامپ با سیاستهای رئیس جمهور چین در قبال ایغورها آورد، مدرک خوبی باشد برای دیدگاه عقب مانده او نسبت به اسلام و مسلمانان.

اگر اعراب و مسلمانان جایگاهی در انتخابات آمریکا داشتند، قطعا اغلبیت عظیم انها به بایدن رأی می دادند. در مقابل، محمد بن سلمان، محمد بن زاید، السیسی و خلیفه حفتر آرزو می کنند می توانستند با تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، باعث ماندن ترامپ در کاخ سفید شوند. روزی که ترامپ کاخ سفید را ترک کند، روز سیاهی برای این افراد خواهد بود و دلیل آن، حمایتی است که رئیس جمهور آمریکا در قالب سی آی ای، کنگره و رسانه ها، برای ایشان جلب کرده است.

با رفتن ترامپ، دولتهای عربی به دشمن ایالات متحده تبدیل نمی شوند، هم پیمان آن می مانند، اما مورد محاسبه و توبیخ قرار می گیرند و گرایش های تجاوزگرانه شان در قبال ملتهای منطقه و ملتهای خود، مهار می شود.

اگر موضوع الحاق اراضی فلسطین به اسرائیل را استثنا کنیم، رابطه آمریکا با اسرائیل پس از رفتن ترامپ از کاخ سفید، کمترین ضرر را می بیند.

در این میان، خوشحالی بزرگ، نصیب تهران می شود که منتظر بازگشت رئیس جمهور جدید به توافق هسته ای و یافتن راه تنفس اقتصادی و سیاسی برای خود است.

همه این تحلیل ها در صورتی است که در ماه نوامبر با نتیجه غافلگیر کننده ای مواجه نشده، شاهد تغییر نظر رأی دهندگان آمریکایی نباشیم. در غیر این صورت، ترامپ در کاخ سفید باقی می ماند و فاجعه آفرینی های خود در ایالات متحده و جهان ادامه دهد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
16
17
ترامپ قطعا پیروز انتخاباته. اصلا شکی نیست
ناشناس
|
Romania
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
3
16
اسراییل کمترین ضرر می بیند و ایران قرارداد جدید می بندد? اسراییل مهمترین مشکل در رابطه ایران و امریکاست اگر اسراییل راضی نشود هیچ قرارداد جدیدی بین ایران و امریکا نخواهد بود
نظرات بینندگان