arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۶۹۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۶ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۹

هاآرتص: شکست طرح ترامپ علیه ایران در شورای امنیت، ترامپ را به کدام سمت و سو می برد؟

از سوی دیگر، حماس به دنبال دریافت کمک های مالی از قطر است که تل آویو قصد دارد جلوی آن را بگیرد. همچنین حماس می خواهد تل آویو را ترغیب کند که به پروژه های زیرساختی سرعت ببخشد، در حالیکه این پروژه ها در شرایط شیوع همه گیری کند شده اند. به این ترتیب، منازعاتی میان تل آویو و غزه در جریان است که باید دید چه آینده ای در انتظارشان خواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هاآرتص نوشت: هفته گذشته با نتایج مختلفی برای سیاست آمریکا در خاورمیانه به پایان رسید. از یک سو، واشنگتن به کسب این موفقیت نائل شد که بیانیه مشترکی را درباره توافق عادی سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی منتشر کند. بیانیه ای که حاصل تلاش طولانی مدت میانجیگری آمریکا بود. از طرف دیگر، دولت ترامپ در شورای امنیت سازمان ملل متحمل ناكامی شد و قطعنامه آمریکا برای تجدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران رأی نیاورد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: گفتنی است، ما شاهد یک دوره تزلزل در منطقه خلیج فارس بودیم که از بهار عربی شروع شد و با بحران کرونا ویروس ادامه یافت. بنابراین، رهبران منطقه دیگر خود را کاملاً مقید به تعهدات قدیمی نمی دانند.

تصمیم امارات برای عادی سازی روابط با اسرائیل یک تابوی دو دهه ای را شکست و فلسطینی ها را پشت سر گذاشت. از زمان مذاکرات اسرائیل و فلسطین در کمپ دیوید در سال 2000، هیچ فرصت مشابهی برای پیشرفت در این زمینه به وجود نیامده بود. اکنون که امارات متحده عربی این کار را کرده است، پیشرفت های عمومی در روابط اسرائیل با بحرین و عمان نیز ممکن است، بروز کند. اولین شواهد جزئی درباره عادی سازی روابط روز یکشنبه ظاهر شد، وقتی که تماس های تلفنی بین اسرائیل و امارات دیگر مسدود نبود و ساکنان امارات متحده عربی این امکان برایشان فراهم شد که در وب سایتهای اسرائیلی گشت و گذار کنند.

این توافقنامه فرصت های بزرگی را برای خرید اسلحه و فناوری نه تنها از اسرائیل بلکه از ایالات متحده در اختیار امارات قرار می دهد. بر اساس گزارش رسانه های خارجی، شرکت های اسرائیلی پیش از این با کشورهای حوزه خلیج فارس معامله داشته اند اما بیشتر این معاملات محرمانه باقی مانده اند.

مهم اینکه، اخیراً آمریکا محدودیت فروش هواپیماهای بدون سرنشین را برداشت. امارات متحده عربی همچنین احتمالاً علاقه مند به خرید هواپیماهای جنگنده F-35، پیشرفته ترین جنگنده های آمریکا است. واشنگتن قبلاً به دلیل تعهد خود برای حفظ برتری نیروهای دفاعی اسرائیل از فروش این جنگنده ها به کشورهای عربی خودداری کرده بود. با این حال، به نظر نمی رسد که اسرائیل حتی در شرایط فعلی علاقه ای به فروش هواپیماهای پیشرفته ی آمریکایی به امارات داشته باشد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه ویدئویی کوتاه منتشر کرد که در آن در مورد این توافقنامه تاریخی صلح بین تل آویو و ابوظبی صحبت کرد. استدلال اساسی او این بود که وی با امضای توافقنامه صلح در مقابل صلح، بدون اینکه لزوماً از قدرت استفاده کند، توانست قانون قبلی را برای معاهدات صلح با کشورهای عربی نقض کند.

وی تصریح کرد: اکنون برای دستیابی به توافق با دیگر کشورهای عربی لازم نیست که تسلیم خواسته های فلسطین شویم. نتانیاهو گفت: سیاست  الحاق بخش هایی از کرانه باختری در آینده با هماهنگی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قابل پیگیری است.

به اظهارات نتانیاهو و ترامپ باید با تردید نگریست. زیرا ترامپ اعلام کرد که سیاست الحاق کرانه باختری متوقف می شود، اما نتانیاهو تصریح کرده که طرح مورد بحث قابل پیگیری است. البته باید در نظر داشت که ترامپ به طور کلی فرد با ثباتی نیست.

اما سوال اینجاست که آیا گذشته از هیجانات رسانه ها، اقدام نتانیاهو در زمینه ی توافق با امارات می تواند منافع سیاسی داخلی برایش داشته باشد یا خیر؟ به نظر می رسد تظاهرات علیه وی که به طور پراکنده طی بیش از یک ماه گذشته ادامه داشته، بیشتر تحت تأثیر هیجانات بوده است. این اعتراضات اگرچه وحشت اولیه ای را برای وی و خانواده اش ایجاد کردند، اما احتمالاً به اخراج نتانیاهو از دفتر نخست وزیری منجر نمی شوند.

از طرف دیگر، این توافق مهم با امارات نمی تواند به اندازه ی مبادله زندانیان که بازگشت گیلاد شلیت را به دنبال داشت، تأثیرگذار باشد. گفتنی است، نتانیاهو با توافق در مورد آزادی شیلت بر موجی از اعتراضات در تابستان 2011 غلبه کرد. آزاد کردن سرباز ربوده شده ی اسرائیلی موضوعی سوزناک بود که میلیون ها نفر را به شدت متأثر کرده بود، اما چشم انداز پروازها به دبی آنچنان تأثیری نخواهد داشت.

روز یکشنبه، داده های بسیار نگران کننده درباره کاهش تولید ناخالص داخلی اسرائیل در سه ماهه دوم منتشر شد. این در حالی است که هنوز تأثیر اقتصادی بحران کرونا ویروس به طور کامل احساس نشده است. زیرا پرداخت وام ها به حالت تعلیق در آمده و موسسه ملی بیمه همچنان حقوق بیکاری پرداخت می کند. اما با گذشت زمان و آسیب های طولانی مدت اقتصادی که عده ی زیادی از اسرائیلی ها آن را متحمل خواهند شد، اوضاع فرق خواهد کرد. در نتیجه ی این شرایط، ممکن است گروه های جدیدی از جمله رأی دهندگان سابق نتانیاهو به اعتراضات بپیوندند.

شکست در سازمان ملل

یک روز پس از جشن گرفتن توافق در خلیج فارس، ترامپ در سازمان ملل متحمل شکست شد. اکثر اعضای شورای امنیت پیشنهاد آمریکا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران رد کردند. فقط جمهوری دومینیکن با واشنگتن هم صدا شد و علیه ایران رأی داد.

مقامات آمریكایی انتظار داشتند كه روسیه و چین قطعنامه را وتو كنند، اما آنها همچنین منتظر بودند كه با کسب رأی مثبت بیشتر از 15 عضو شورا، نوعی پیروزی اخلاقی کسب كنند. اما در واقعیت اگر چه فقط روسیه و چین به قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رأی مخالف دادند، 11 عضو دیگر نیز رای شان ممتنع بود.

نتیجه ی رأی گیری در شورای امنیت دو موضوع را مشخص کرد، اول اینکه، کشورهای اروپایی به هیچ وجه به ترامپ اعتماد ندارند. دوم، آنها به رغم معایب توافق هسته ای منعقد شده توسط باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریكا همچنان به آن پایبند هستند.

ایالات متحده پس از ناکامی در شورای امنیت تهدید کرد که از مکانیسم اسنپ بک علیه ایران استفاده خواهد کرد. اما روسیه و چین می گویند كه آمریكا نمی تواند این كار را انجام دهد، زیرا ترامپ در ماه مه سال 2018 از توافق خارج شد.

جامعه بین الملل ظاهراً طی ماه های آینده در مورد موضوع ایران با اختلاف روبرو خواهد بود و ترامپ برای جلب حمایت از مواضع خود مشکل خواهد داشت. شرایط موجود، ممکن است این واقعیت را برای ترامپ و نتانیاهو تشدید کند که زمان زیادی برای اقدام ندارند. حتی ممکن است آنها وادار به انجام اقدامات تندتر قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در ماه نوامبر شوند.

غزه در حال به خروش آمدن است

در همین حال، غزه در نزدیکی اسرائیل در حال به خروش آمدن است. در طول آخر هفته، دو موشک به سمت شهر سدرات اسرائیل شلیک شد که این روزها اتفاق عادی ای نیست. علاوه بر این، اسرائیل نیز تحرکاتی را از طریق گنبد آهنین سامان داده است. حماس نیز همچنان به پرتاب بالن های آتش سوزی در مزارع در نزدیکی غزه ادامه می دهد و درگیری های شبانه با سربازان اسرائیلی در نزدیکی مرزها از سر گرفته شده است.

از سوی دیگر، حماس به دنبال دریافت کمک های مالی از قطر است که تل آویو قصد دارد جلوی آن را بگیرد. همچنین حماس می خواهد تل آویو را ترغیب کند که به پروژه های زیرساختی سرعت ببخشد، در حالیکه این پروژه ها در شرایط شیوع همه گیری کند شده اند. به این ترتیب، منازعاتی میان تل آویو و غزه در جریان است که باید دید چه آینده ای در انتظارشان خواهد بود.

نظرات بینندگان