arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۴۸۸۵
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۹
آنچه باید درباره نیاوران بدانید:

نیاوران، محله خوشنام تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نیاوران، محله خوشنام تهران

تمام محله¬های شمالی شهر تهران دارای ویژگی¬های خاصی هستند که آنها را به مناطقی مرفه¬نشین تبدیل کرده و به همین دلایل، از گذشته گران قیمت-ترین خانه¬های شهر تهران در این دامنه قرار گرفته. آب¬وهوای مطبوع کوهپایه¬ای که درتهران به واسطه آلودگی هوا بسیار ارزنده است، در کنار مولفه¬های دیگر همچون معماری خاص خانه¬های ساخته شده و شاخصه¬های دیگری که در ادامه می¬خوانید، باعث این جذابیت و ارزش افزوده¬ها شده است.

اما در بین این محله¬ها، نام برخی از مناطق در بین مردم زبانزد شده¬اند که آن نیز دلایل خاص خودش را دارد. نیاوران یکی از این محله¬ها است که به واسطه کاخ نیاوران تمام مردم آن را می¬شناسند. خرید آپارتمان در نیاوران از گذشته تا امروز هدف بسیاری از اقشار پردرآمد جامعه بوده و هست. اما این محله نیز همچون سایر مناطق تهران، تغییرات بسیاری از نظر قیمت و مشخصات دیگر داشته است. از این رو، با نگاهی به این منطقه، شرایط فعلی خرید آپارتمان در نیاوران را بررسی می¬کنیم.

نوسانات قیمت خرید آپارتمان در نیاوران

می¬توان لقب گرانترین محله تهران را به نیاوران داد. چراکه از گذشته، قیمت خرید آپارتمان درنیاوران بیشتر از سایر مناطق هم رده خود بود. به صورتی که ابتدای سال 91 که میانگین خرید آپارتمان در تهران متری 3 میلیون تومان بود، قیمت خرید آپارتمان در نیاوران متری 10 میلیون و پانصد هزار تومان هم ثبت شده است.

قیمت ملک در نیاوران، همچون سایر مناطق، افزایشی همسو با تورم را تا سال 96 تجربه کرد و به قیمت 13 میلیون و 500 هزار تومان در ابتدای سال رسید. این امر در سال 96 روند صعودی به خود گرفت و طی یکسال 7 میلیون تومان در هر متر گران¬تر شد. اما این آغاز نقطه رکود در بخش مسکن و افزایش یکباره قیمت¬ها بود. به طوری که آغاز سال 97 هر متر مربع آپارتمان در نیاوران با متری 20 میلیون تومان معامله می¬شد. این مهم در میانه سال یعنی شهریور ماه به محدوده 28 میلیون تومان هم رسید.

صعود قیمت آپارتمان در نیاوران، از کنترل خارج شد و قیمت 34 میلیون تومانی در پایان سال 97 به حدود45 میلیون تومان در میانه سال 98 رسید. دریک بازه زمانی، یعنی تیر تا آبان 98 کمی کاهش قیمت در این منطقه روی داد و تا 40 میلیون تومان در هر متر رقم خورد. این دوره¬ای بود که سازندگان بسیاری به این منطقه هجوم آورده و به ساخت¬وساز پرداختند. این مقدار تولید مسکن در نیاوران کمی به بازار خرید و فروش و حتی اجاره آپارتمان در نیاوران کمک کرد. اما طولی نکشید که نمودار قیمت خرید خانه در نیاوران به اوج رسید و سال 99 با متری 56 میلیون تومان آغاز شد.

شایان ذکر است قیمت خرید آپارتمان در نیاوران به طور ناباورانه¬ای در سال 99 افزایش داشت و می¬توان گفت هر ماه بین 5 تا 6 میلیون تومان، هرمتر خانه در این منطقه گران¬تر شد. به طوری که میانه تابستان 99 هرمتر مربع خانه در نیاوران با قیمت حدودی 70 میلیون تومان خرید و فروش می¬شود. لازم به ذکر است قیمت¬های فوق، میانگین قیمت خانه¬های لوکس این منطقه است؛ چراکه اکثر خانه¬های این محله با معماری بسیار عالی و متریال¬های گران قیمت ساخته شده¬اند و با قیمتی بیش از نرخ منطقه خریدوفروش می¬شود.

این امر میزان خریدوفروش در این منطقه را تا حد قابل توجهی کاهش داد و تعداد معاملات ملکی به کمترین حد خود در سال‌های اخیر رسید. این خبر ناخوشایندی برای مشاورین املاک و حتی متقاضیان خرید و اجاره مسکن بود. به همین واسطه، برای ساماندهی این بازار تکنولوژی و هوش مصنوعی به میدان آمد. یادگیری ماشینی و بهره¬برداری از داده¬های بازار مسکن در بازار املاک را مجموعه¬ای به نام اینپین وارد بازار مسکن کشور کرد. این مهم نویدبخش توسعه و تسهیل در فرآیند معاملات ملکی بود. به این صورت متقاضی، مالک و مشاور املاک، در بستری هوشمند باهم ارتباط برقرار می-کنند و معامله ملکی خود را انجام می¬دهند.

شایان ذکر است اینپین علاوه بر اینکه مشاورین املاک را برای افزایش فعالیت ملکی یاری می¬رساند، مردم را نیز برای رسیدن به خانه رویایی خود کمک می¬کند. بدین صورت که متقاضی با واردکردن مشخصات ملک مورد نظر خود، هوش¬مصنوعی را برای جستجوی ملکی به کار می¬گیرد. گفتنی است اینپین علاوه بر اینکه مشخصات مورد نظر کاربر را برای تمام مشاورین املاک ارسال می¬کند، تا 30 روز به دنبال خانه مورد نظر متقاضی می¬گردد و بدین صورت متقاضی را به خانه رویایی خود می¬رساند. بعد از انتخاب خانه مورد نظر و قبل از شروع فرآیند معامله ملک، بهتر است با مراحل انتقال سند ملک در مجله اینپین آشنا شوید.

نیاوران، محله خوشنام تهران
نیاوران روی نقشه و ترافیک این محله

نیاوران یکی از بهترین جانمایی¬ها را در دامنه شمالی تهران دارد. به این¬صورت که از شمال با منطقه زیبای کلکچال، از غرب با تجریش، از شرق با دارآباد که یکی دیگر از مناطق خوش آب و هوای تهران است، از جنوب با فرمانیه و دزاشیب همجوار است. گفتنی است، بسیاری از اوقات روز خیابان اصلی نیاوران که از میدان تجریش تا میدان نیاوران امتداد دارد و به نام خیابان شهید باهنر تغییر نام داده، شلوغ بوده و ترافیک است.

لازم به ذکر است این محله، به واسطه قرارگیری در جنوب کلکچال و مجاورت با دارآباد یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران است و این امر بر ویژگی¬های این منطقه افزوده است.

فضاهای آموزشی و تفریحی نیاوران

ورای ویژگی¬هایی که اکثر مناطق شمالی شهر تهران دارد، برخی از مناطق همچون نیاوران مولفه¬های منحصر بفردی برای سکونت و سرمایه¬گذاری دارند. شاخصه¬هایی همچون مراکز آموزشی بسیار معروف و باشگاه¬های ورزشی معتبر و بنام شهر، که فضای بسیار ایده¬آلی برای جوانان ایجاد کرده است. در کنار آن مجتمع¬های بزرگ تجاری و پارک¬های تفریحی بزرگ، همچون پارک نیاوران شرایط مناسبی برای تفریح و پیاده¬روی رقم زده است.

همچنین دارآّباد که در مجاورت نیاوران قرارگرفته، مکانی با هوای عالی است که یکی از بهترین فضاها را برای گردش و کوه¬نوردی سبک دارد. از سوی دیگر در انتهای غربی خیابان نیاوران، میدان تجریش با بازار سنتی و امامزاده صالح قرارگرفته که در تمام طول سال و اکثر ساعات روز، حضور در آن جذابیت¬های خاص خودش را دارد.

گفتنی است کاخ نیاوران به تنهایی به عنوان یکی از جذابیت¬های محله نیاوران شناخته می¬شود. این کاخ که قدمت آن به دوره قاجار بازمی¬گردد، در کنار میدان نیاوران واقع شده و بر زیبایی¬های این محله افزوه است.


نیاوران، محله خوشنام تهران

دلایلی که نیاوران را برای سکونت جزو بهترین ها کرده است

علاوه بر هوای بسیارمطبوع که در شهر شلوغ و همراه با آلودگی تهران جزو مولفه¬های مهم زندگی به شمار می¬رود، سطح اجتماعی و آرامش و آسایش نیاوران، شاخصه¬ای است که هر خانواده¬ای را مجذوب سکونت در این محله می-کند. از سوی دیگر وجود مراکز آموزشی و مدارسی که در این منطقه احداث شده است، دغدغه تحصیل و آموزش فرزندان خانواده را رفع می¬کند.

با در نظر گرفتن تمام این مولفه¬ها اگر ورود به این منطقه را به عنوان محلی برای سکونت نگاه نکنیم، خرید آپارتمان در نیاوران به عنوان یک سرمایه¬گذاری موفق خواهد بود. در نتیجه اگر توان مالی و قصد جابجایی و خرید خانه را دارید، خرید یا اجاره آپارتمان در نیاوران می-تواند بهترین گزینه باشد. برای کسب اطلاعات و بازدید از آپارتمان¬های این محله، وارد سامانه اینپین شده و با امکانات و ابزارهای کاربردی برای پیدا کردن خانه مورد نظر خود آشنا شوید.

نظرات بینندگان