arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۳۲۰
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۱ - ۱۵ مهر ۱۳۹۹

فروکتوز موجب تشدید بیماری التهاب روده می شود

مطالعه بر روی موش ها نشان می دهد که رژیم غذایی مملو از فروکتوز موجب تشدید بیماری التهاب روده می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مطالعه بر روی موش ها نشان می دهد که رژیم غذایی مملو از فروکتوز موجب تشدید بیماری التهاب روده می شود.

 

 بیماری التهاب روده عبارتی برای چندین مشکل گوارشی نظیر کولیت روده و بیماری کرون است.
علائم شایع بیماری التهاب روده عبارتند از اسهال مداوم، دل درد، خونریزی مقعدی یا مدفوع خونی، کاهش بی دلیل وزن، و احساس خستگی. شیوع این بیماری در جهان روبه افزایش است.

 

مطالعه قبلی بر روی حیوانات نشان داده بود که رژیم غذایی مملو از فروکتوز می‌تواند به روده‌ها آسیب رسانده و موجب التهاب شود. از اینرو یافته‌های جدید بیانگر آن است که مصرف بیشتر فروکتوز نقش مهمی در افزایش احتمال ابتلاء به بیماری التهاب روده در دهه‌های اخیر دارد.

 

معمولاً فروکتوز به نوشابه‌های گازدار، آب نبات‌ها و غذاهای فراوری شده افزوده می‌شود.

 

«دیوید مونتروز»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه استونی بروک نیویورک، در این باره می‌گوید: «یافته های ما نشان می‌دهد که رابطه مستقیمی بین فروکتوز رژیمی و بیماری التهاب روده وجود دارد. این یافته می‌تواند در انتخاب نوع رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به التهاب روده حائز اهمیت باشد.»

 

محققان مشاهده کردند که دادن آنتی بیوتیک به موش‌ها موجب کاهش تأثیرات مضر رژیم غذایی با فروکتوز بالا بر روده شد که می‌تواند نشاندهنده آن باشد که باکتری‌های روده موجب تعدیل این آسیب می‌شوند.

 

تیم تحقیق همچنین دریافت که رژیم غذایی موجب تغییر در میزان شیوع چندین نوع باکتری در روده می‌شود. رژیم غذایی مملو از فروکتوز موجب رشد برخی از این باکتری‌ها شده و التهاب را تشدید می‌کند.

 

 مهر

نظرات بینندگان