arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۶۴۴
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۰۸ - ۱۷ مهر ۱۳۹۹

کاخ سفید: آمریکا تا سال آینده نظامیان خود در افغانستان را به ۲۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد: آمریکا تا سال آینده میلادی، شمار نیروهای نظامی خود در افغانستان را به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد. از زمان حمله آمریکا به افغانستان که روز چهارشنبه نوزدهمین سالگرد آن بود، تاکنون حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نیروی رسمی ارتش ایالات متحده در این کشور کشته و هزاران تن دیگر زخمی شده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد: آمریکا تا سال آینده میلادی، شمار نیروهای نظامی خود در افغانستان را به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه با اعلام این مطلب جزئیات بیشتری درباره گستره و زمان‌بندی کاهش نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان که از وعده‌های رییس جمهوری این کشور بود، ارایه کرد.

آمریکا در فوریه سال جاری میلادی توافقی را با طالبان امضا کرد که براساس آن تا ماه مه سال ۲۰۲۱ نیروهای خارجی از افغانستان خارج می‌شوند و طالبان نیز متعهد به مذاکره برای آتش ‌بس و تقسیم قدرت با دولت افغانستان می‌شوند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که بازگشت نیروهای نظامی این کشور به وطنشان جزو وعده‌های مهم انتخاباتی او بود، پیشتر گفته است تا نوامبر سال جاری میلادی (مهر-آبان) شمار نظامیان آمرکایی در افغانستان به ۴ هزار تا ۵ هزار نیرو کاهش می‌یابد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه تاکید کرد: وقتی رییس جمهوری ترامپ به قدرت رسید، بیش از ۱۰ هزار نظامی آمریکایی در افغانستان بودند. امروز این رقم به کمتر از ۵ هزار نفر رسیده و تا اوایل سال آینده (۲۰۲۱) به ۲ هزار و ۵۰۰ کاهش خواهد یافت.

اظهارات مقام کاخ سفید در حالی است که کمتر از یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده و مشخص نیست در صورتی که ترامپ نتواند پیروز این رقابت شود، رییس جمهوری بعدی ایالات متحده چه قدر به این کاهش نیروی وفادار بماند.

اوبرایان افزود: در نهایت خود افغان‌ها برای رسیدن به یک پیمان یا توافق صلح تلاش خواهند کرد. این روند کند و دشوار خواهد بود، اما به عقیده ما گامی ضروری است. نظر ما این است که آمریکایی‌ها باید به خانه بر گردند.

از زمان حمله آمریکا به افغانستان که روز چهارشنبه نوزدهمین سالگرد آن بود، تاکنون حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نیروی رسمی ارتش ایالات متحده در این کشور کشته و هزاران تن دیگر زخمی شده‌اند.

منبع: ایرنا

نظرات بینندگان