arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۷۸۸۲۲
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۱ - ۱۸ مهر ۱۳۹۹

روسیه: ارمنستان و آذربایجان برای حضور در نشست مسکو اعلام آمادگی کردند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه از اعلام آمادگی وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای حضور در نشست مسکو برای حل و فصل بحران قره باغ برای روز جمعه خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی وزارت خارجه روسیه از اعلام آمادگی وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای حضور در نشست مسکو برای حل و فصل بحران قره باغ برای روز جمعه خبر داد.

به گزارش ایرنا از مسکو ،"ماریا زاخاروا" به رسانه ها گفت که در حال حاضر، تلاش‌های فعال برای برگزاری این رویداد در مسکو حال انجام است و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دیروز (پنجشنبه) در بیانیه ای از وزیران امورخارجه ارمنستان و جمهوری آدربایجان برای رایزنی درباره صلح در قره باغ، به مسکو دعوت کرد.

کاخ کرملین پنجشنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد: رییس جمهوری روسیه پس از چند بار گفت وگوی تلفنی با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان خواستار توقف اقدامات جنگی در منطقه مناقشه قره باغ با اهداف انسانی و به منظور مبادله اسرا و اجساد کشته شدگان شده است.

پوتین در این بیانیه افزود: برای رایزنی در این مسائل با میانجی گری وزیر امور خارجه روسیه، روز ۹ ماه اکتبر (روز جمعه) وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان به مسکو دعوت می شوند.

وضعیت منطقه قره باغ از ده روز پیش متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده اند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی کشورها خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل "حق تعیین سرنوشت" خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در این منطقه شده است.

روسیه به عنوان یکی از سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا از دو دهه پیش برای حل مساله قره باغ تلاش می کند، اما تاکنون این تلاش های بی نتیجه مانده است.

نظرات بینندگان