کد خبر: ۶۳۲۱۲۴
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۲۱ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰

افغانستان؛ وضعیت هرات هنوز ناآرام است / درخواست طالبان و مقامات دولتی برای نیروی تازه نفس

پس از گذشت ۱۰ روز از آغاز درگیری‌ها در حومه شهر هرات در غرب افغانستان، وضعیت هنوز ناآرام است و برخی منابع مردمی گفته‌اند که طالبان و مقامات دولتی در این شهر درخواست نیروهای تازه نفس دارند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: پس از گذشت ۱۰ روز از آغاز درگیری‌ها در حومه شهر هرات در غرب افغانستان، وضعیت هنوز ناآرام است و برخی منابع مردمی گفته‌اند که طالبان و مقامات دولتی در این شهر درخواست نیروهای تازه نفس دارند.

حملات طالبان علیه مواضع نیروهای خیزش مردمی و دولت در جنوب، غرب و شرق هرات ادامه دارد و هر از گاهی صدای درگیری‌ها به طور پراکنده نیز شنیده می‌شود.

گفته می‌شود که نیروهای زمینی و‌ هوایی ارتش افغانستان در حمایت از پلیس و نیروهای بسیج مردمی به مواضع طالبان در مناطق «آسیاب کلوخی»، «بلوغه‌ها» و «دلقرار» همچنین «پل مالان» حمله کرده‌اند.

برخی منابع محلی نیز می‌گویند که درگیری‌ها بین نیروهای امنیتی و طالبان در مناطق «کارته» و «دروازه قندهار» نیز ادامه دارد اما گفته می‌شود که نیروهای تازه نفس نیز برای مقابله با طالبان در مناطق آسیب پذیر اعزام شده‌اند.

برخی منابع به خبرنگار تسنیم گفته‌اند که طالبان از شهرستان‌های همجوار هرات درخواست نیروی تازه نفس کرده‌اند و حتی از بین مردم نیز سربازگیری می‌کنند.

مردم در هرات نیز مقامات کابل را به بی توجهی در قبال این شهر متهم می‌کنند.

این در حالی است که «محمد اسماعیل خان» از فرماندهان سابق جهادی و رئیس نیروهای بسیج مردم می‌گوید که هرات به نیروهای بیشتری برای نبرد با طالبان نیاز دارد.

وی از مردم خواسته است که به نیروهای امنیتی به ویژه پلیس ملحق شوند زیرا سلاح‌هایی در اختیار پلیس هست که اجازه ندارند در اختیار نیروهای مردمی قراردهند.

والی سابق هرات از کسانی که به دلیل جنگ از شهرستان‌های خود فرار کرده‌اند نیز خواست تا دوباره به محل زندگی خودشان بازگردند.

اسماعیل خان پیش از این نیز با انتقاد از عملکرد دولت، تاکید کرده بود که دولت افغانستان به وعده‌های خود برای نجات هرات عمل نکرده است.

از سوی دیگر، مولوی خداداد صالح» رئیس شورای علمای هرات از طرف‌های درگیر خواسته است تا جنگ را متوقف کنند.

نظرات بینندگان