arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۳۷۲۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۲ - ۲۱ شهريور ۱۴۰۰

رویترز: طالبان به بانک‌های افغانستان ابلاغ کرده تمام حواله‌ها تنها به «افغانی» پرداخت شود

رویترز به نقل از منابع طالبان اعلام کرد که بانک مرکزی افغانستان به تمام بانک‌های این کشور ابلاغ کرده تمام حواله‌ها تنها به پول افغانی پرداخت شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: رویترز به نقل از منابع طالبان اعلام کرد که بانک مرکزی افغانستان به تمام بانک‌های این کشور ابلاغ کرده تمام حواله‌ها تنها به پول افغانی پرداخت شود.

طبق گزارش این رسانه انگلیسی، دلیل این تصمیم، آخرین تلاش‌های بانک مرکزی طالبان برای حفظ دلار آمریکایی است که اکنون در بازارهای افغانستان کمیاب شده است.

حواله‌های ارزی با دلار در طول این سال‌ها منبع مهمی برای تامین مالی خارجی برای افغانستان بوده، اما پس از تسلط طالبان دسترسی به دلار کاهش یافته است.

به گفته یک منبع، بانک مرکزی افغانستان طی روزهای اخیر به شرکای بانکی عامل اتحادیه وسترن یونیون در افغانستان گفته است که حواله‌ها را تنها به پول افغانی پرداخت کنند.

با این حال گفته شده که اگر حواله‌ها توسط فرستنده پیش از این تصمیم به دلار فرستاده شده همچنان براساس دلار پرداخت شود.

شرکت «MoneyGram»،‌ از شرکت‌های انتقال سریع پول در جهان بدون ارائه توضیح گفته که از این به بعد تنها پول افغانی برای حواله‌ها پرداخت خواهد شد.

در کنار این، آمریکا چند روز پس از سقوط کابل اعلام کرد که دسترسی طالبان به ذخایر ۱۰ میلیارد دلاری بانک مرکزی را مسدود کرده است.

رویترز گفته، حاج محمد ادریس، رئیس جدید بانک مرکزی افغانستان که هیچ تحصیلاتی در حوزه مالی ندارد، تلاش دارد همزمان با توقف کمک‌های خارجی و تلاش افغان‌های برای خروج سرمایه‌های خود از این کشور، خروج دلار را محدود کند.

طبق این گزارش، انتظار می‌رود کنترل‌های بیشتر باعث کاهش ارزش افغانی در برابر دلار شود و تورم را در کشوری که بیش از یک سوم مردم آن با کمتر از 2 دلار در روز زندگی می‌کنند، را تشدید کند.

این در حالی است که بانک مرکزی پیش‌تر برای کنترل ذخایر ارزی و ارزش افغانی در برابر پول خارجی، تصریح کرد که مالکان حساب‌های فردی می‌توانند به گونه هفته‌وار تنها ۲۰۰ دالر یا ۲۰ هزار افغانی از حساب‌شان بردارند.

یکی از بانکداران افغانستان در این باره گفت: دلار کاغذی موجود به سرعت در حال کاهش است و با محدودیت‌های پیش آمده انتظار می‌رود که قیمت دلار دربرابر افغانی به 100 برسد.

در حال حاضر دلار در بازار کابل به 84 افغانی به فروش می‌رسد.

گفتنی است که بانک مرکزی افغانستان برای جلوگیری از تورم پولی و کاهش ارزش افغانی، هرازگاهی دلار آمریکایی را حراج می‌کند، اما با توجه به حراج بی‌رویه دلار در دوره کاری اجمل احمدی، رئیس پیشین بانک مرکزی افغانستان،‌ این روند اکنون با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده است.

منابع پیش‌تر در گفت‌وگو با رسانه‌ها از کمبود چشم‌گیر دلار در ذخایر ارزی بانک مرکزی خبر داده و گفتند که در صورت ادامه این وضعیت، ممکن است که ارزش افغانی در مقایسه با دلار آمریکا به شدت کاهش یابد.

نظرات بینندگان