کد خبر: ۶۳۷۶۴۱
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۶ - ۲۳ شهريور ۱۴۰۰

آخرین وضعیت اپراتورها در طرح ترابردپذیری/ همراه اول پیشتاز و تنها اپراتور دارای تراز مثبت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

گزارش تجمیعی از وضعیت و جایگاه اپراتورهای تلفن همراه در حوزه «ترابردپذیری شماره های تلفن همراه» از ابتدا تا تاریخ 19 شهریور 1400 نشان از آن دارد که همراه‌اول در این بخش نیز پیشتاز بوده و تنها اپراتور دارای تراز مثبت است.

به گزارش آی‌تی آنالیز بر اساس این آمار همراه‌اول در مقطع زمانی مذکور میزبان بالغ بر 699 هزار ورودی مشترک از طریق ترابردپذیری از 2 اپراتور دیگر بوده است. در این مدت همچنین بالغ بر 617 هزار مشترک همراه‌اول نیز به دیگر اپراتورها ترابرد کرده‌اند.

اما در مجموع تراز میزان مشترکان ورودی و خروجی همراه‌اول در ترابردپذیری مثبت بوده و بالغ بر 81 هزار مشترک بیشتر جذب این اپراتور شده‌اند.

تراز آمار ترابردپذیری اما در خصوص ایرانسل منفی است. به این ترتیب که در مدت مذکور بالغ بر 669 هزار مشترک از طریق طرح ترابردپذیری وارد شبکه ایرانسل شده‌اند، اما در سمت مقابل بیش از 670 هزار مشترک از اپراتور دوم خارج شده‌اند. به این ترتیب تراز ایرانسل در طرح ترابردپذیری منفی 1494 مشترک بوده است.

این وضعیت در خصوص رایتل به مراتب ضعیف‌تر است و با توجه به سهم و پوشش اندک کاربران و شبکه این اپراتور، نشان از آن دارد که در ازای 66 هزار مشترک ورودی، بیش از 146 هزار مشترک خروجی قرار دارند که تراز رایتل در ترابردپذیری را به منفی 80 هزار مشترک رسانده است.

بر اساس این گزارش، به این ترتیب همراه‌اول به دلایل متعددی همچون پوشش شبکه، رضایت‌مندی کاربران و خدمات گسترده‌تر، تنها اپراتور کشور است که باز هم در اجرای طرح ترابردپذیری موفقیت و جایگاه ملی خود را حفظ کرد.

در زمان آغاز اجرای طرح ترابردپذیری نیز این موضوع قابل پیش‌بینی بود که مشترکان دو اپراتور دیگر به ویژه رایتل، با توجه به کمبود و ضعف در زیرساخت‌ها، مهمان شبکه همراه‌اول خواهند شد و از سرمایه‌گذاری‌های این اپراتور در شبکه زیرساخت، بهره خواهند برد.

اتفاقی که در سنوات گذشته به کرات رخ داد و مشترکان اپراتورهای دیگر نیز توانستند از امکانات و پوشش گسترده همراه‌اول در سراسر کشور استفاده کنند.

نظرات بینندگان