کد خبر: ۶۳۷۸۷۲
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۲۳ - ۲۴ شهريور ۱۴۰۰

حذف استقلال و رمز گشایی از یک اتفاق تاریخی / روزی که فرهاد حافظیه را به آتش کشید!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سید مهدی فاطمی: شکست استقلال در برابر الهلال کام هواداران پر شمار این تیم را تلخ تراز همیشه کرده است.

آبی پوشان سرخورده از نتایج لیگ و جام حذفی ، نیم نگاهی به مرحله یک هشتم‌ نهایی آسیا داشتند تا با عبور از سد الهلال که علیرغم صرف هزینه زیاد و جذب ستاره های خارجی ، هنوز با آن تیم قدرتمند و زهر دار همیشگی فاصله زیادی دارد ، شادی را به هوادارانشان هدیه دهند اما این امر محقق نشد و‌اشتباهات‌محرز فردی و بی برنامه گی تاکتیکی حکم به شکست و حذف استقلال داد. شکستی که طرفداران این تیم را خشمگین و عصبانی کرده است. آنها معتقدند فروش مهدی قایدی آن هم در آستانه بازی مهم با الهلال کمر تیم را شکسته و از این انتقال بد هنگام به عنوان عامل اصلی ناکامی مجیدی و یارانش یاد می کنند.صفحات مجازی پر شده است از داستان های تکراری حمله به مدیران بی کفایت و خیانت آنها به استقلال! آبی دوستان مجازی برکناری مددی را چاره کار دانسته و کمتر کسی سراغ مجیدی رفته و انتقاد چندانی از وی به عمل نمی آید حال آنکه او در فروش قایدی آنچنان بی خبر بی خبر هم نبود! برای درک بهتر موضوع ناچاریم فلاش بکی به بیست و دو سال قبل زده و از یک ماجرای واقعی رمز گشایی کنیم .سال ۱۳۷۸ نمایندگان باشگاه راپید وین با میدان داری خشایار محسنی ایجنت معروف و به شدت جنجالی فوتبال وارد ایران شدند تا بازی حمید استیلی ر را زیر نظر بگیرند. خواستگاران استیلی از قضا دربی پرسپولیس مقابل استقلال را دیده و چشمشان این بار شماره ۱۱ ترکه ای آبی ها را می گیرد. فرهاد مجیدی مورد پسند واقع شده و مذاکرات با فتح الله زاده مدیر عامل وقت استقلال آغاز می شود. قیمت پیشنهادی اتریشی ها ابتدا مورد قبول واقع شده اما اشتیاق وافر طرف مقابل، مدیر تازه کار استقلالی ها را به وسوسه وا میدارد تا قیمت را بالا ببرد. همین دبه کردن ، مذاکرات را به سمت شکست پیش می برد. حال آنکه جوان اول آن روز های آبی هوایی شده و به هیچ وجه حاضر نیست این فرصت را از دست بدهد .
پرونده انتقال فرهاد به راپید وین ظاهرا بسته و با شکست مواجه می شود اما یک اتفاق عجیب فتح الله زاده را دوباره پای میز قرار داد نشانده و‌مجبور به امضای آن می کند. مجیدی در جریان بازی با فجر سپاسی در شیراز جنجالی به پا کرده که بعد از گذشت سالها هنوز در حافظه تاریخی هواداران مانده است. پیش بینی محرومیت سنگین برای او مدیران استقلال را مجبور می کند به گزینه مد نظر فرهاد یعنی جدایی تن دهند . جمله کلیدی ماجرا به نقل از مجیدی به مخاطب آن سوی خط تلفنش این بود " حافظیه را به آتش کشیدم ،حالا مجبورند قرار داد را امضا کنند"! برخی معتقدند معلم مجیدی در جنجال حافظیه خشایار محسنی بوده است که بعد ها ماجرا های زیادی را برای فوتبال ملی و باشگاهی ایران بوجود آورد.
حال بعد از ۲۲ سال اتفاقی مشابه برای مهدی قایدی ستاره جوان آبی ها می افتد. او به گونه ای دیگر و شاید با الگو گرفتن از مجیدی ، شرایط را به سمتی برد که مددی و شخص مجیدی میان محرومیت چند ماهه و کسب در آمد از محل فروش او دومی را انتخاب کنند و این شاید تنها موضوع مورد توافق مدیر و‌مربی آبی پوشان در یکسال گذشته بوده باشد چرا که منافع هر دو گویا از این انتقال تامین شده است. در جدایی قایدی از استقلال پای عوامل آن ایجنت معروف و جنجالی قدیمی که طی سالهای گذشته مالکیت و مدیریت چند باشگاه در اروپای شرقی را عهده دار بوده است به طور غیر مستقیم در میان بوده است. همان ها که به مددی گفته اند ؛ شما امضا کن ، راضی کردن فرهاد با ما !!!
وقتی پازل این وقایع را کنار هم قرار داده و دقیق تر جریانات را دنبال می کنیم به یک خط مشترک بر می خوریم که انتقال استاد و شاگرد را سبب شده است. جالب اینکه مجیدی حتی نتوانست بعد از رفتن قایدی آن قالب ظاهری و حق به جانب مخالفت با انتقال ستاره اش را حفظ کرده و‌خیلی ساده با این موضوع کنار آمد.مگر او قول ماندن قایدی را به هواداران نداده بود؟! چه شد که به یکباره به جای در نظر گرفتن شرایط استقلال و هوادارانی که چشم امید به این تیم بسته اند، ، دلسوز و‌ مدافع تصمیم خود خواهانه بازیکن هوایی شده اش شد؟!
و در نهایت دلمان برای میلیون ها هوادری می سوزد‌که قربانی توافقات پشت پرده امثال مددی و‌مجیدی شده اند! هدف از جنگ زرگری به راه افتاده چیزی به جز منحرف‌کردن ذهن هواداران نیست . در فضای مجازی و با صرف هزینه های گزاف از مجیدی بت ساخته اند و لقب شاه فرهاد به او‌داده اند در حالیکه این شاه خیالی در حساس ترین‌مقاطع از طول دوران ورزشی اش استقلال را رها کزده و یا زمینه ساز ناکامی تیم بوده است! او باید در‌مورد جدایی قایدی و قضایای پیرامون این انتقال شفاف سازی کند.در باره نحوه جذب بازیکنان بی کیفیتی که نشان دادند هرگز در حد‌ و اندازه استقلال نیستند توضیح دهد. هواداران استقلال باید بدانند هیچ نامی در این باشگاه بالا تر و مهمتر از استقلال نیست . فریب برخی گردانندگان صفحات مجازی را نخورده و اگر بدنبال مقصر شکست تیم شان می گردند ، نیازی نیست راه دوری‌بروند،مقصر دیشب بعد از بازی به مقصر بودنش‌اعتراف‌کرد اما به‌چرایی و‌چگونگی آن اشاره ای نداشت.

نظرات بینندگان