arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۳۹۳۸۷
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۱ - ۰۳ مهر ۱۴۰۰

برگزاری نشستی ۳۰۰ نفره در کردستان عراق در حمایت از عادی سازی روابط با اسرائیل

پس از گزارش منابع عراقی درباره برگزاری یک نشست در حمایت از عادی‌سازی روابط با اسرائیل در منطقه کردستان عراق، احزاب عراقی ضمن واکنش شدیداللحن به این نشست،‌ خواهان محکومیت آن شدند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: نشست عده‌ای از افراد خواهان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در منطقه کردستان عراق با واکنش شدیداللحن احزاب عراقی همراه شد.

منابع عراقی، امروز (شنبه)، گزارش دادند که بیش از ۳۰۰ نفر در یک نشست که در شهر اربیل برگراز شده است، خواهان عاد‌ی‌سازی روابط عراق با رژیم صهیونیستی شده‌اند.

طبق گزارش پایگاه خبری شبکه «ان آر تی»، «وسام الحردان»‌ رئیس گروه «صحوه العراق»‌ در نشست مذکور از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی حمایت کرده است.

بنا بر گزارش پایگاه خبری «شفق نیوز»، تنها چند ساعت پس از بزگراری این نشست گروه صحوه العراق تأیید اظهارات وسام الحردان یا اعلام پیوستن به آن را رد کرده است.

«احمد ابو ریشه» رئیس کنگره صحوه العراق در بیانیه‌ای، امروز (شنبه)، ضمن اشاره به افرادی که تحت عنوان نام این گروه در نشست مذکور صحبت کرده‌اند، تأکید کرد: ما از اینجا و بر اساس تعهدات اخلاقی و مسئولیت‌مان اعلام می‌کنیم این افراد نماینده کسی نیستند و به آن‌ها اجازه سوءاستفاده از عنوان عشایری یا منطقه‌ای برای صحبت درباره موضعی که آن‌ها خیلی با آن ورود به آن فاصله دارند، داده نمی‌شود».

«عمار طعمه» رئیس فراکسیون «النهج الوطنی» نیز در بیانیه‌ای «قویا» خواسته افراد مشارکت‌کننده در نشست یادشده را رد و آن را محکوم کرد.

عمار طعمه از مقامات عراق خواست کسانی را که خواهان عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند، محاکمه کنند.

او در این خصوص گفت: «قانون عراق این اقدامات را که خیانت به مبانی عراقی‌ها و انکار ظلم به مردم فلسطین است، جرم در نظر می‌گیرد».

رئیس فراکسیون النهج الوطنی در ادامه تأکید کرد که این اظهارات با موضع تاریخی مردم عراق مبنی بر حمایت از آرمان فلسطین و تداوم انقلاب آن‌ها علیه رژیم صهیونیستی تعارض دارد.

عمار طعمه همچنین از دولت،‌ پارلمان و احزاب سیاسی و گروه‌های عشایری در این کشور خواست که در قبال این اقدامات شیطنت‌آمیز که هدف آن سست کردن پایداری امت اسلامی است، با اتخاذ موضعی یکپارچه و شجاعانه آن را رد و محکوم کنند.

«سید عمار الحکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز در بیانیه‌ای به برگزاری چنین نشستی در عراق واکنش نشان داد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در بیانیه مذکور اعلام کرد: «ما اجلاس‌ها، تجمع‌ها و فراخوانی‌ها برای عادی‌سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی در عراق را رد و آن را محکوم می‌کنیم».

سید عمار الحکیم ادامه داد: «آرمان فلسطین مسئله نخست عرب‌ها و مسلمانان است از‌این‌رو بار دیگر حمایت کامل خود را از ملت فلسطین،‌ آرمان عادلانه و مبارزه آن‌ها برای پس گرفتن حق غصب‌شده‌شان اعلام می‌کنیم».

رهبر جریان حکمت ملی عراق همچنین در پایان بیانیه یادشده تأکید کرد که آرمان فلسطین با گذر زمان از بین نخواهد رفت.

مطابق با گزارش منتشر شده در منابع صهیونیستی، تل‌آویو فورا از این فرصت استفاده کرده و حمایت خود را از برگزاری چنین نشستی در کشور عراق اعلام کرده است.

بنا بر گزارش کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی، «یائیر لاپید»‌ وزیر امور خارجه این رژیم در این خصوص گفته است: «از ان روزی که این کابینه قدرت را به دست گرفته، هدف ما توسعه دامنه توافق ابراهیم (عادی‌سازی روابط) بوده است».

نظرات بینندگان