arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۲۷۰۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۰ - ۲۴ مهر ۱۴۰۰

6 عاملی که نشان می‌دهد آبگرمکن دیواری نیاز به تعمیر دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

6 عاملی که نشان می‌دهد آبگرمکن دیواری نیاز به تعمیر دارد

یکی از پر مصرف‌ترین و کلیدی‌ترین وسایل هر محل که در سرتاسر سال مورد استفاده قرار می‌گیرد، آبگرمکن است. آبگرمکن‌ها در انواع مختلف دیواری و زمینی وجود دارند. در ایران با توجه به متراژ و موقعیت جغرافیایی از آبگرمکن‌های دیواری بیشتر از آبگرمکن زمینی استفاده می‌شود.

در ساختمان‌هایی که شوفاژ خانه ندارند یا از پکیج برای تولید آب گرم مصرفی استفاده نمی‌کنند، آبگرمکن این وظیفه را به عهده دارد. عیب یابی آبگرمکن دیواری باید حتما توسط تعمیرکار آبگرمکن متخصص انجام شود. بعضی از قطعات آبگرمکن‌ها ظرافت خاصی دارند و با فشار بیش از حد یا وارد آمدن ضربه آسیب می‌بینند. بیشتر خرابی‌ آبگرمکن در محل شما قابل رفع هستند و تعمیرکار پس از عیب یابی آبگرمکن، اقدام به رفع و تعمیر آن خواهد کرد.

در این مطلب قصد داریم شما را با 6 نشانه خرابی آبگرمکن آشنا کنیم. در این صورت زمانی که با این علائم روبه‌رو شدید، می‌توانید به موقع برای تعمیر آبگرمکن دیواری خود اقدام کنید. 

1-از آبگرمکن گاز نشت می‌کند و بوی گاز شنیده می‌شود

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای آبگرمکن دیواری به وجود آید، شنیدن بوی گاز در اطراف آبگرمکن است. این مشکل نشانه خرابی لوله، شیر یا شلنگ گاز است. چنانچه فضای شما کوچک است و محفظه یا راه خروجی برای هوا ندارید، این مشکل ترسناک‌تر می‌شود. زیرا جمع شدن گاز در محل و خارج نشدن از فضا می‌تواند باعث انفجار یا آتش سوزی شود.

2- آبگرمکن روی شمعک نمی‌ماند و باید دائم آن را روشن کرد

این مورد یکی از پر تکرار‌ترین ایراداتی است که برای آبگرمکن‌های دیواری رخ می‌دهد. در صورتی که ابگرمکن شما هم با این مشکل روبه‌روست باید ریشه آن را در خرابی قطعاتی زیر پیدا کنید.

  • مشکل در لوله کشی ساختمان و کم شدن فشار آب
  • ایراد در شمعک آبگرمکن
  • فرسودگی واشر دیافراگم ابگرمکن دیواری
  • رسوب گرفتن در قطعات آبگرمکن مثل مبدل و فیلتر
  • نصب غیر اصولی دودکش

اگر به تازگی این مشکل برای آبگرمکن شما به وجود آمده احتمالا ایرادی در شمعک، واشر دیافراگم وجود دارد یا املاح و رسوب در قطعات جمع شده است. ولی در صورتی که از ابتدای نصب آبگرمکن با این مشکل روبه‌رو هستید یا در طبقه‌های بالای ساختمان هستید، احتمالا دودکش درست نصب نشده یا اشکالی در لوله کشی ساختمان وجود دارد و آب با فشار کم به ابگرمکن می‌رسد. برای رفع این مشکلات پیشنهاد می‌کنیم از یک تعمیرکار ماهر بخواهید دستگاه را بازدید و مشکل را برطرف کند.

6 عاملی که نشان می‌دهد آبگرمکن دیواری نیاز به تعمیر دارد

3-رنگ شعله آبگرمکن زرد می‌شود

زرد و نارنجی بودن شعله وسایل گاز سوز مانند آبگرمکن و بخاری بسیار خطرناک است و باید جدی گرفته شود. زرد شدن شعله ناشی از کم بودن اکسیژن در فضا برای سوخت است. چنانچه در زمان کار کردن وسایل گاز سوز اکسیژن محیط کم باشد، دستگاه برای کار کردن از اکسیژن محل استفاده می‌کند در نتیجه احتمال خفگی و مسمومیت به وجود‌ می‌آید.

اگر در زمان استفاده از وسایل گاز سوز متوجه تغییر رنگ شعله شدید؛ بهتر است به سرعت با یک فرد متخصص تماس بگیرید تا مشکل را حل کند. همچنین تا زمان رسیدن تعمیرکار یک در یا پنجره را باز کنید تا هوا رد و بدل شود و احتمال گاز گرفتگی وجود نداشته باشد.

4-بعد از باز کردن آب گرم، مشعل با تاخیر روشن می‌شود

مشکل روشن نشدن مشعل یا دیر روشن شدن مشعل یکی از مواردی است که موجب گرم نشدن آب می‌شود. تصور کنید در فصل زمستان می‌خواهید خستگی یک روز پر از مشغله را با دوش آب گرم از بدن خود بیرون کنید ولی ناگهان متوجه می‌شوید آب سرد است. حتی ممکن است اول حمام آب گرم داشته باشید ولی بعد از باز و بسته کردن شیر، آب گرم نشود. اگر این مشکل ادامه داشته باشد و برطرف نشود باید باید از یک نفر کمک بگیرید تا با آب گرم کتری بتوانید خود را بشویید.

در صورتی که شما هم با این مشکل دست و پنجه نرم کرده‌اید، بهتر است قطعاتی مثل جرقه زن، واشر دیافراگم، ترموکوپل، رسوب گرفتن در صافی مشعل یا نوک الکترود جرقه زن را بررسی کنید. با توجه به اینکه برای بررسی این موارد باید قطعات آبگرمکن را باز کنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک فرد متخصص بخواهید این کار را انجام دهد. تا برای بستن قطعات دچار مشکل نشود.

5- خروجی آب گرم، آبگرمکن کم است

مشکل دیگری که ممکن است بعد از مدتی گریبان گیر شما شود، کم بودن حجم آب گرم خروجی است. این مشکل اغلب به دلیل جمع شدن رسوب و املاح در قسمت‌های مختلف آبگرمکن از جمله مبدل، فیلتر، مسیر ورودی آب به آبگرمکن و لوله‌های آب به وجود می‌آید.

در نتیجه برای رفع این مشکل باید ابتدا تشخیص دهید در کدام قسمت رسوب جمع شده، سپس سراغ رسوب زدایی آن بروید.

6 عاملی که نشان می‌دهد آبگرمکن دیواری نیاز به تعمیر دارد

6-تغییر رنگ آب خروجی از آبگرمکن دیواری

یکی دیگر از مشکلاتی که کاربران آبگرمکن دیواری بعد از مدتی با آن روبه‌رو هستند، تغییر رنگ آب خروجی از آبگرمکن است. در این زمان آب خروجی از لوله‌ها رنگ قرمز، قهوه‌ای یا سبز به خود می‌گیرد. البته گاهی ممکن است علاوه بر رنگ، بو و مزه آب نیز تغییر کند. برای اینکه تشخیص دهید این مشکل از آبگرمکن شماست یا آب شهری بهتر است از یک نفر دیگر در خصوص کیفیت آب سوال بپرسید. در صورتی که همسایگان شما با این مشکل روبه‌رو نیستند و فقط کیفیت آب شما دچار این مشکل شده است باید به دنبال ایراد در آبگرمکن خود باشید.

در اکثر مواقع این مشکل در آبگرمکن به دلیل اکسید شدن لوله‌های مسی اتفاق می‌افتد. در نتیجه اگر از عمر آبگرمکن شما چندسال می‌گذرد؛ باید وضعیت لوله‌های مسی آبگرمکن دیواری را بررسی کرده و برای تعویض لوله‌ها اقدام کنید. البته می‌توانید تا رسیدن تعمیرکار و برای استفاده موقت یک فیلتر در راه خروجی آبگرمکن نصب کنید.

با توجه به اینکه تعویض لوله‌های آبگرمکن کاری تخصصی است، پیشنهاد می‌کنیم از یک تعمیرکار زبده کمک بگیرید.

 

نظرات بینندگان