کد خبر: ۶۴۵۳۶
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۱ - ۰۷ خرداد ۱۳۹۱
پيام مقام معظم رهبري به مناسبت آغاز مجلس نهم:

همه بايد قانون را فصل‌الخطاب بدانند/قوانين، معطوف به نيازهاي عمومي باشد

پيام مقام معظم رهبري به مناسبت آغاز به كار نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در صحن علني مجلس قرائت شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پيام مقام معظم رهبري به مناسبت آغاز به كار نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در صحن علني مجلس قرائت شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، متن كامل اين پيام كه توسط حجت‌الاسلام والمسلمين محمد محمدي گلپايگاني ـ رييس دفتر مقام معظم رهبري ـ قرائت شد، بدين شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

گشايش نهمين دوره قانونگذاري در جمهوري اسلامي ـ به خواست خداوند حكيم و قدير ـ پيام پرقدرتي است كه ملّت ايران، جهان معاصر را با آن مخاطب مي‌سازد و حقايق ماندگاري را در حافظه افكار عمومي ملت‌ها ثبت مي‌كند. پيروزي عزم ملي بر حجم انبوه دشمني‌ها، ساخت استوار و مستحكمِ نظام برخاسته از انقلاب اسلامي، نقش يگانه و بي‌بديل ايمان و بصيرت در شكل‌دهي به مسير زندگي و سرنوشت يك ملت و آنگاه، تصوير راستين از ملتي كه براي نخستين بار،‌ مردم‌سالاري اسلامي را نه با زبان كه با مجاهدت دشوار خود به ميدان آورده و دعويِ انزواي دين از زندگي اجتماعي را باطل ساخته، از جمله اين حقائق اثرگذار و ماندگار است.

موفقيِّت ملّت ايران در فرستادن اين پيام روشنگر و پرمغز به افكار عمومي جهان، لطف ديگري است از سوي خداي توانا و مهربان كه در طول اين مسير پرچالش، همواره ياري و رهنمائي خود را مبذول داشته و هرگز اين ملت مؤمن و مجاهد را تنها نگذاشته است. با همه وجود، خداي عزّوجلّ را سپاس مي‌گويم و پيشاني سپاس و ستايش بر درگاه عظمت او مي‌سايم.

همچنين واجب مي‌دانم كه با دلي سرشار از تكريم و قدرشناسي، به ملّت بزرگ و تاريخ‌سازِ ايران درود فرستم و حضورِ بهنگام آنان را در عرصه اين آزمون كه مانند هميشه، نمايشگر بصيرت و اعتماد به نفس و شناختِ درستِ زمانه بود، سپاس گويم.

و نيز وظيفه خويش مي‌دانم كه از مسئولان و دست‌اندركاران برگزاري انتخابات در وزارت كشور و شوراي محترم نگهبان و از دستگاه‌هاي كمك كننده بويژه رسانه ملّي و مأموران نظم و امنيت و جريان‌ها و شخصيت‌هاي ديني و سياسي كه هر يك به سهم خود در برپائي اين حماسه همگاني نقش آفريدند، قدرداني و تشكر كنم.

همچنين لازم است از عموم نمايندگان مجلس هشتم و رئيس و هيات رئيسه محترم آن، بخاطر خدماتي كه در دوره مسئوليت خويش بر آن توفيق يافتند، صميمانه تشكر كنم.

اكنون در طليعه مجلس نهم، اصلي‌ترين توصيه اينجانب به نمايندگان محترم آن است كه در جايگاه خطيري كه با رأي مردم به دست آورده‌اند، تنها به مسئوليت الهي و اَداي وظيفه سنگين نمايندگي از ملّت بينديشند و انگيزه‌ها و حُب و بُغض‌هاي شخصي و گروهي و طائفي و محلي را در قانونگذاري كه مهمترين وظيفه مجلس شوراي اسلامي است و نيز در نظارت بر اجراي قانون و البته نيز در موضع‌گيري‌هائي كه فضاي كشور را تحت تأثير قرار مي‌دهد، دخالت ندهند. در صدر اين همه،‌ قانون قرار دارد. قانون بايد كارآمد، روزآمد، شفاف، معطوف به نيازهاي عمومي و تأمين‌كننده منافع ملي باشد. در دهه پيشرفت و عدالت، همه قوانين بايد به تحقق اين دو شاخص عمومي كمك كند و با نگاه بلندمدت، گستره‌ئي هرچه طولاني‌تر و پهناورتر داشته باشد. اولويت‌هاي كشور بايد احصاء شود و جايگاه شايسته را در اهتمام به قانونگذاري بيابد.

مجلس شوراي اسلامي يك ركن اساسي كشور و نظام اسلامي است؛ همه آنچه در نظام اسلامي برجسته و شاخص است بايد در مجلس تبلوُر و انعكاس يابد؛ ايمان، شجاعت، پيشگامي، ايستادگي بر مباني نظام، ايستادگي در برابر دشمنان، روزآمدي و نوآوري، وحدت و انسجام ملي، كار و تلاش فداكارانه، به ميدان آوردن همه ظرفيت فردي و جمعي، نشانه‌هائي است كه مي‌توان يك مجلس موفق را با آن شناسائي كرد.

همكاري حقيقي و صميمي با قواي ديگر و پرهيز از چالش‌هاي ناموجّه نيز يك شاخص مهم ديگر و داراي سهمي تعيين‌كننده در اتحاد ملّي است، كه دلسوزان كشور همواره بر آن پاي فشرده و منافع عمومي و وجاهت چهره ملّت ايران در چشم جهانيان را در گرو آن دانسته‌اند. اين توصيه عيناً به ديگر قواي كشور و همه اشخاص و نهادهاي مسئول نيز متوجه است. همه بايد قانون را فصل‌الخطاب بدانند.

اين جانب در دوره‌هاي گذشته مجلس توصيه‌هائي را به عرض نمايندگان محترم رسانده و اداي وظيفه الهي را كه مسئوليت آنان در اين دنياي زودگذر و در پيشگاه عدل بي‌اغماض خداوند در نشأه آخرت است، يادآور شده‌ام. اينك نيز شما نمايندگان محترم را به آن عرايض مخلصانه ارجاع مي‌دهم.

در پايان با سلام و تحيات بر پيامبر اعظم صلي‌الله عليه و آله و ديگر پيامبران و بر امامان معصوم عليهم‌السلام و بر حضرت ولي‌الله اعظم روحي فداه، و نيز با درود بر ارواح طيبه شهيدان و روح مطهر امام شهيدان، سخن را به انجام مي‌رسانم و توفيق و هدايت و ياري خداوند را براي همه شما مسألت مي‌كنم.

والسلام عليكم و رحمةالله

سيدعلي خامنه‌اي

7/خرداد/1391»
نظرات بینندگان