arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۹۵۳۹
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۵ - ۰۶ آذر ۱۴۰۰

شعر زیبای ربات آیدا در پاسخ به کمدی الهی دانته

آیدا، که به عنوان ربات هنرمند شناخته می‌شود، پس از خلق آثار نقاشی، اکنون شاعر شده است و در پاسخ به دانته، اشعاری زیبا سروده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آیدا، که به عنوان ربات هنرمند شناخته می‌شود، پس از خلق آثار نقاشی، اکنون شاعر شده است و در پاسخ به دانته، اشعاری زیبا سروده است.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب به نقل از گاردین، کمدی الهی دانته الهام بخش هنرمندان بیشماری بوده است. اما در نمایشگاهی به مناسبت هفتصدمین سالگرد مرگ این شاعر ایتالیایی شاهد بودیم که اشعار دانته این بار الهام بخش یک ربات انسان نما به نام آیدا است.

آیدا اولین رباتی است که به صورت عمومی شعر نوشته شده توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی خود را اجرا می‌کند و تاریخ ساز می‌شود. آیدا یک ربات فوق‌العاده واقع‌گرایانه است که توسط آیدان ملر در آکسفورد ابداع شد و به نام آدا لاولیس، پیشگام علوم محاسبات نامگذاری شد.

اکنون، کل شعر حماسی حماسی سه‌بخشی دانته، کمدی الهی، با ترجمه انگلیسی جی جی نیکولز برای خواندن به آیدا داده شد. سپس آیدا از الگوریتم‌های خود و از بانک داده‌های کلمات و تجزیه و تحلیل الگوی گفتار خود استفاده کرد تا اثری جدید را در واکنش به دانته تولید کند.

آیدا این اشعار را جمعه شب در موزه اشمولین آکسفورد اجرا خواهد کرد. در حالی که آیدا، اولین هوش مصنوعی نیست که شعر گفتن به او آموزش داده شده است، توسعه دهندگان این ربات گفتند که روز جمعه «اولین باری است که یک ربات هوش مصنوعی مانند یک شاعر انسان نما، شعر می‌نویسد و اجرا می‌کند».

آیدا در بخشی از اشعار خود می‌نویسد: "چیز‌هایی وجود دارد که بسیار دشوار و غیرقابل محاسبه اند/ حرف‌ها برای گوش انسان قابل فهم نیست / او فقط می‌تواند منظورم  را حدس بزند. "

شعر زیبای ربات آیدا در پاسخ به کمدی الهی دانته

ملر، یک متخصص هنر، گفت که کلمات و ساختار جمله شعر همگی هوش مصنوعی هستند که از مدل منحصر به فرد زبان هوش مصنوعی آیدا با "ویرایش محدود" تولید شده است. او گفت: «مردم بسیار مشکوک هستند که روبات‌ها کار زیادی انجام نمی‌دهند، اما واقعیت این است که مدل‌های زبانی ربات‌ها بسیار پیشرفته هستند.»

ربات آیدا  می‌تواند ۲۰۰۰۰ کلمه را در ۱۰ ثانیه به ما بگوید، اما ملر این فرایند را "عمیقا ناراحت کننده" توصیف کرد که چگونه مدل‌های زبان در حال توسعه هستند. او گفت: "ما خیلی سریع به نقطه‌ای می‌رویم که  متن رباتیک از متن انسانی قابل تشخیص نیست و برای همه ما که می‌نویسیم، این جریان عمیقاً نگران‌کننده است. "


ما امیدواریم هنرمندان، شاعران، نویسندگان، فیلمسازان و ... نیز به طور فزاینده‌ای با فناوری‌های جدیدی مانند هوش مصنوعی درگیر شوند و از آن‌ها استفاده شود، زیرا یکی از بهترین راه‌ها برای نقد، ارزیابی و برجسته کردن مشکلات احتمالی استفاده واقعی و تعامل با این فناوری‌ها است.

نظرات بینندگان