arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۸۶۸
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۳ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۱

شبکه خبری «المیادین» راه اندازی شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس دفتر شبکه خبری «المیادین» در تهران با اعلام خبر افتتاح این شبکه از دوشنبه(22 خرداد) حمایت از مقاومت را از اصول این شبکه خواند.

محمد صادق‌الحسینی کارشناس مسائل خاورمیانه و رئیس دفتر شبکه خبری «المیادین» در تهران در گفت‌وگو با فارس، با اعلام این خبر که این شبکه ماهواره‌ای خبری از 11 ژوئن(22 خرداد) آغاز به کار می‌کند، گفت: دفتر مرکزی این شبکه در بیروت است اما در عین حال در قاهره نیز دفتر رسمی و اجازه فعالیت رسمی دارد.

وی با بیان اینکه قرار است این شبکه در آینده به زبان‌های دیگر برنامه پخش کند، افزود: این شبکه دفاتری در مسکو، تونس، بغداد،‌ کابل، استانبول و تهران دفتر دارد و دفتر تهران از دفاتر منطقه‌ای شبکه المیادین خواهد بود.

* دفتر شبکه «المیادین» در تهران مرکزیت منطقه‌ای دارد

رئیس دفتر شبکه خبری «المیادین» در تهران علت مرکزیت دفتر تهران این شبکه را چنین بیان کرد: به دلایل ژئواستراتژیک و محوریت ایران در جبهه مقاومت و مبارزه با استعمار و استکبار تهران به عنوان دفتر منطقه‌ای شبکه «المیادین» انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه این شبکه بر روی ماهواره‌های «نایل ست» و «عرب ست» قابل دسترسی است، تاکید کرد: این شبکه پوشش جهانی خواهد داشت و به صورت 24 ساعته به صورت خبری به روی آنتن می‌رود و علاوه بر اخبار، فیلم‌های مستند و برنامه متنوع دارد.

* اهمیت ویژه شبکه خبری «المیادین» به مسئله فرهنگ

صادق‌الحسینی از اهتمام این شبکه به مسئله فرهنگ خبر داد و گفت: فرهنگ در این شبکه خبری بر خلاف دیگر شبکه‌ها دارای اهمیت خاصی خواهد داد و هر روز یک برنامه خاص فرهنگی خواهد داشت.

وی با اشاره به حضور نیروهایی از مذاهب مختلف و از سوریه، ‌یمن، لبنان، بحرین،‌ مصر، تونس، مراکش، افغانستان و ایران افزود: معیار شبکه المیادین حرفه‌ای‌گری و درجه یک بودن و التزام به خط مقاومت است و کادر دفتر تهران نیز آماده فعالیت است.

محمد صادق‌الحسینی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به وجه تسمیه این شبکه در شرف تاسیس، گفت: شبکه المیادین دو مسمی دارد؛ اولا جمع «میدان» است به معنی میادینی چون التحریر، التغییر، اللولو و میادینی که مردم در کشورهای عربی در آن جمع شدند و انقلاب بکردند و بیداری اسلامی رخ داد.

وی با بیان اینکه بحث بر سر دو اسم «ساحات» و «میادین» برای این شبکه بود، افزود: وقتی که معنای دیگری هم از آن انعکاس پیدا کرد که «المیادین» را به «الف لام میم یا دین» تعبیر می‌کرد تصمیم نهایی بر «المیادین» شد.
 
صادق‌الحسنی همچنین درباره چگونگی شکل‌گیری این شبکه ماهواره‌ای خبری گفت: نطفه اولیه این شبکه پس از انشعاب «غسان بن جدو» مدیر سابق دفتر الجزیره در بیروت از این شبکه به دلیل افراط‌گری و غیرحرفه‌ای عمل کردن و بلکه فرو رفتن در سیاست غیرعقلایی و غیرحرفه‌ای و حتی تا حدودی ظالمانه نسبت به ارزش‌های کار حرفه‌ای و بالاخص درباره دو کشور سوریه و بحرین شکل گرفت.

وی با بیان اینکه شبکه الجزیره انقلاب بحرین را شدیدا در حاشیه نگه داشته و از ظالم در برابر مردم مظلوم دفاع کرده و در سوریه از ائتلاف امپریالیستی صهیونیستی علیه مقاومت و مردم و دولت مدافع مقاومت اقدام کرده است، افزود: بعد از انشعاب «بن جدو» بسیاری از دوستانی که با او هم‌صدا بودند یا هم‌صدا شدند به همراه کادرهای جدیدی که اینگونه سخنان را شنیدند و بیداری اسلامی منطقه آنها را تشویق می‌کرد و امیدوار به خط جدیدی برای دفاع از حقایق بودند، شبکه المیادین را تاسیس کردند.

* شعار شبکه المیادین «الواقع کما هو» به معنای «واقعیت آنگونه که هست»، است

رئیس دفتر شبکه خبری «المیادین» در تهران با بیان اینکه این شبکه، شامل شبکه تلویزیونی و رادیویی و سایت و خبرگزاری است، ادامه داد: شعار شبکه المیادین «الواقع کما هو» است به معنای «واقعیت آنگونه که هست»؛ و این شعار هم از حدیث پیامبر اسلام(ص) است که می‌فرمایند «الهم ارنی الاشیا کما هی ثم ارنی الحق حقه» برگرفته شده است.

وی با اشاره به این شعار و وجه تسمیه شبکه «المیادین» درباره اهداف این شبکه، تصریح کرد: ‌سیر تشکیل «المیادین» نشان می‌دهد که «المیادین» چه خطی را سیر می‌کند که همان دفاع از خط مقاومت و استقلال‌طلبی و هویت فرهنگی و تمدنی این منطقه از جهان اسلام، از جمله جهان عرب است.

صادق‌الحسینی افزود: دفاع از مقاومت برای ما نه مساله سیاسی بلکه یک تکلیف است و معتقدیم که هر کس حرفه‌ای کار کند و واقعیت‌گرا باشد و سنن الهی را در نظر بگیرد عملا نمی‌تواند از مقاومت دفاع نکند چرا که مقاومت بر حق است و طبق سنن الهی بوجود آمده است لذا حمایت ما از مقاومت از روی دوست داشتن نیست بلکه از روی واقعیت است.

وی ادامه داد: ممکن است این سوال پیش آید که آیا هر اقدامی که مقاومت می‌کند درست است؟؛ نه افراد مقاومت مثل سایر بشر می‌توانند کار صواب انجام دهند و می‌توانند کار ناصواب انجام دهند اما ما بالاجمال از افراد و انتخاب آنها حمایت می‌کنیم
نظرات بینندگان