کد خبر: ۶۶۲۲۲
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۱ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۱

برنامه جدید مقابله با تحریم نفتی اروپا/ افزایش ذخیره‌سازی نفت در خلیج‌فارس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شرکت ملی نفت به‌منظور افزایش قدرت چانه زنی و ارتقای ظرفیت ذخیره سازی نفت ایران در برابر تحریم‌های اتحادیه اروپا، راه‌اندازی 3 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره‌سازی جدید و نصب گوی شناور (SPM) در غرب خلیج فارس را در دستور کار قرار داد.

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با تشدید فشار برخی قدرت‌های غربی به مشتریان نفت ایران، متنوع سازی بازارهای فروش نفت خام ایران در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است.
بر این اساس به منظور جابه جایی بازارهای نفتی و فروش طلای سیاه به مشتریان خارجی از افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت در منطقه خلیج فارس به عنوان یکی از راهکارهای دور زدن تحریم نفتی یاد می شود.
 
در همین حال حمیدرضا کریمی با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش 3 میلیون بشکه‌ای ظرفیت ذخیره سازی نفت خام ایران در غرب خلیج فارس، گفت: بر این اساس ساخت 2 مخزن ذخیره یک میلیون بشکه‌ای نفت و 2 مخزن 500 هزار بشکه‌ای، به همراه سیستم لوله کشی و کنترل بارگیری و تخلیه، سیستم منیفولد و تجهیزات اعلام و اطفا حریق در منطقه بهرگان برنامه‌ریزی شده است.
 
این مقام مسئول از راه اندازی نخستین مخزن یک میلیون بشکه‌ای در اردیبهشت ماه سالجاری خبر داد و افزود: بر اساس برنامه زمان بندی 2 مخزن 500 هزار بشکه‌ای تا پایان شهریور ماه امسال در مدار بهره برداری قرار می گیرد.
 
مجری پروژه‌های تاسیسات خشکی و دریایی منطقه بهرگان با یادآوری اینکه در حال حاضر فعالیت‌های مکانیکال ساخت دو مخزن 500 هزار بشکه‌ای به پایان رسیده است، تصریح کرد: همچنین دومین مخزن یک میلیون بشکه‌ای نیز تا اوایل سال 1392 وارد مرحله بهره‌برداری می‌شود.
 
وی ضمن اشاره به طراحی سیستم منیفولد جدید مخازن در دست احداث، با تأکید بر اینکه تمامی تمهیدات لازم برای یکپارچه سازی سیستم بارگیری و تخلیه مخازن نفت در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: پس از تکمیل چند راهه جدید، امکان یکپارچه سازی مخازن نفت، دریافت، ذخیره سازی و صادرات همزمان نفت میادین دریایی بهرگان و آزادگان فراهم می شود.
 
به گفته وی با تکمیل ساخت و راه‌اندازی تلمبه‌خانه و گوی شناور جدید، امکان صادرات نفت بهرگان و آزادگان توسط بزرگترین کشتی‌های نفتکش جهان به بازارهای جهانی فراهم خواهد شد.
 
محمود زیرکچیان‌زاده مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره هم فروردین ماه سالجاری در جمع خبرنگاران با اشاره به ورود بزرگترین ترمینال شناور نفت جهان به آبهای خلیج فارس، گفته بود: این کشتی نفتکش اف.اس.یو بزرگترین ترمینال شناور نفت جهان با ظرفیت 2.2 میلیون بشکه است.
 
این مقام مسئول با اعلام اینکه تاکنون ترمینال‌های شناوری با ظرفیت حداکثر 2 تا 2.2 میلیون بشکه در جهان وجود داشته است، تصریح کرد: قرار است این ترمینال غول پیکر در منطقه بهرگان در غرب خلیج فارس مستقر شود.
 
وی با یادآوری اینکه علاوه بر خرید این نفتکش ثابت غول پیکر، ساخت و بهره برداری از مخازن ذخیره سازی نفت در برخی از پایانه‌های نفتی کشور در خلیج فارس تا چند هفته آینده آغاز می‌شود، گفته بود: بر این اساس در مجموع امسال حدود چهار میلیون و 700 هزار بشکه به ظرفیت فعلی ذخیره سازی نفت افزوده می شود.

به گزارش مهر، در حال حاضر حدود 98 درصد صادرات نفت خام ایران از طریق پایانه نفتی خارگ انجام می‌شود که در این شاهراه اصلی صادرات نفت خام ایران بیش از 40 مخزن با ظرفیت ذخیره سازی حدود 22 میلیون بشکه نفت خام ایجاد شده است.
 
بر اساس سند چشم انداز 20 ساله باید با ساخت و توسعه مخازن جدید ذخیره سازی در مجموع ظرفیت ذخیره نفت خام در این پایانه به حدود 31 میلیون بشکه افزایش یابد.
 
با توجه به برنامه شرکت ملی نفت برای افزایش ظرفیت تولید نفت ایران به بیش از پنج میلیون بشکه در روز تا پایان برنامه پنجم توسعه هم اکنون ساخت مخازن جدید نفت در پایانه جزیره خارگ آغاز شده است.
 
ساخت چهار مخزن جدید ذخیره سازی نفت خام با مجموع ظرفیت چهار میلیون بشکه نفت در پایانه جزیره خارگ آغاز شده است.هدف از ساخت این مخازن جدید افزایش ظرفیت عملیات ذخیره سازی و رسیدن به استانداردهای بین المللی از برنامه های تعریف شده در شرکت پایانه های نفتی ایران است.

نظرات بینندگان