arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۶۹۲۱۷
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۴ - ۱۱ فروردين ۱۴۰۱

تماس تلفنی پوتین و شولتس؛ اروپا فعلا می‌تواند بهای گاز را به یورو و دلار بپردازد

سخنگوی دولت آلمان چهارشنبه شب اعلام کرد که ولادیمیر پوتین در تماس تلفنی با صدراعظم این کشور به وی گفته است که «شرکای اروپایی» فعلا می‌توانند هزینه گاز وارداتی از روسیه را به یورو یا دلار بپردازند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی دولت آلمان چهارشنبه شب اعلام کرد که ولادیمیر پوتین در تماس تلفنی با صدراعظم این کشور به وی گفته است که «شرکای اروپایی» فعلا می‌توانند هزینه گاز وارداتی از روسیه را به یورو یا دلار بپردازند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در یک تماس تلفنی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، گفته است که علیرغم برنامه وی برای پرداخت با روبل، «هیچ چیزی» برای شرکای اروپایی فعلا تغییر نخواهد کرد.

به گفته سخنگوی دولت آلمان، آقای پوتین اضافه کرده که پرداخت‌های یورو از طرف شرکای اروپایی به بانک روسی گازپروم منتقل می‌شود و در آنجا به روبل تبدیل خواهد شد.

با این حال اولاف شولتس از رهبر روسیه خواسته است که برای «درک بهتر این رویه»، اطلاعات آن را به شکل مکتوب برای وی ارسال کند.

روسیه پیش از این اعلام کرده بود به دلیل تحریم‌های مالی غرب بر سر تهاجم این کشور به اوکراین، قصد دارد از اول آوریل، پول صادرات انرژی خود - به ویژه گازی که آلمان به آن وابسته است – را به جای یورو یا دلار معمول، تنها به روبل، واحد پول روسیه، دریافت کند.

در پی تماس تلفنی رهبران دو کشور، رابرت هابِک، وزیر اقتصاد آلمان، نیز وضعیت را «دشوار» توصیف کرده و افزوده است که «اظهارات پوتین کاملاً روشن نیست.»

وی به تلویزیون زد.دی.اف آلمان گفت که روسیه تهدید خود مبنی بر توقف تحویل گاز در صورت عدم پرداخت به روبل را پس نگرفته، «اما نخستین سیگنال‌ها» در این زمینه ارسال شده است.

با این حال وی تاکید کرده که نباید «فوری» به دنبال تغییر موضع روسیه در این زمینه بود.

آقای هابک در عین حال افزوده که آلمان تمام تلاش خود را می‌کند تا برای هر گونه اختلال در زمینه تامین انرژی آماده شود.

نیمی از ۴۱.۵ میلیون خانوار در آلمان از گاز طبیعی برای گرمایش استفاده می‌کنند. بخش بزرگی از گاز مورد نیاز این کشور صنعتی نیز به گاز وارداتی از روسیه وابسته است.

روسیه بزرگ‌ترین تامین‌کننده گاز آلمان است و ۴۰ درصد از واردات انرژی این کشور را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به خود اختصاص داده است.

در همین حال یکی از برنامه‌های بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا این است که اگر روسیه عرضه گاز خود به اروپا را متوقف کند، دست به سهمیه‌بندی بزند.

خبر موافقت پوتین با ادامه پرداخت بهای گاز به یورو و دلار در شرایطی اعلام شده که خبرگزاری تاس پیش از این خبر داده بود که بر اساس اعلام کرملین، پوتین و شولتس توافق کرده‌اند کارشناسان دو طرف در مورد چگونگی پرداخت برای صادرات گاز روسیه به روبل با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند.

در روزهای گذشته، دولت آلمان سیستم هشدار زودهنگام خود درباره ذخایر گاز طبیعی آن کشور را فعال کرد و از صنایع و شهروندان این کشور خواسته بود که در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند.

نظرات بینندگان