arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۵۷۵
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۸ - ۱۲ تير ۱۳۹۱

محسني اژه‌اي: نيروي انتظامي ضوابط را رعايت كند/اجباري در زمينه پوشش مردم نيست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوي قوه قضاييه در ادامه نشست روز دوشنبه خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خبرنگاري راجع به درخواست جوانفكر براي اعمال ماده 18 گفت: درخواست اعمال ماده 18 روالي دارد. بايد تشخيص داده شود كه حكم خلاف بين شرع است. اگر رييس قوه قضاييه تشخيص خلاف بين شرع داد، دستورات لازم را مي‌دهد. اين را كه چه مدت است ايشان درخواست داده‌اند، نمي‌دانم.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا ، خبرنگاري از سخنگوي دستگاه قضايي پرسيد با توجه به اينكه فصل گرما در پيش‌ رو است و با پوشش‌هاي خاصي در سطح شهر مواجه هستيم آيا قوه قضاييه تدبير خاصي را مدنظر دارد و يا سياستي را براي برخورد با پوشش‌ها در سطح جامعه در نظر دارد يا خير؟

محسني اژه‌اي پاسخ داد: اولا بخصوص در فصل تابستان، خود مردم و خود آقايان و خانم‌ها بايد رعايت كنند و پوششي داشته باشند كه مناسب جمهوري اسلامي و مطابق با موازين شرعي است. اين مساله‌اي نيست كه به آنها اجبار شود و با زور باشد، مگر در مواردي كه كساني باشند كه اين موضوع را رعايت نمي‌كنند كه باز هم بهتر است به مردم در حد تذكر به عنوان امر به معروف گفته شود.

وي با بيان اينكه ناهنجاري‌هاي عدم رعايت حجاب، مردم را اذيت مي‌كند، تصريح كرد: در مواردي كه جرمي آشكار است ضابطان قوه قضاييه و نيروي انتظامي بايد با آن برخورد كنند. ما 26 دستگاه داريم كه هر كدام وظايفي دارند. كليه دستگاه‌ها اعم از صدا و سيما، رسانه، وزارت فرهنگ و ارشاد، حوزه‌ها و سازمان تبليغات وظايفي را بر عهده دارند و همه دستگاه‌ها بايد وظايف خود را به نحو احسن انجام دهند و قوه قضاييه هم بايد از برخورد نيروي انتظامي و ماموران اجرا در جرايم آشكار حمايت كنند البته نيروي انتظامي هم بايد ضوابط لازم را در برخورد با اين جرايم رعايت كند.


وي درباره پرونده دو مداح تهراني نيز كه سوال يكي از خبرنگاران بود، گفت: راجع به اين پرونده تحقيق شده، كيفرخواست صادر شده و پرونده به دادگاه ارسال شده است.

سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به سوال ديگر همين خبرنگار كه از او پرسيد در سال 90، 750 نفر از قاچاقچيان بالاي 30 گرم مواد داشتند، چه تعداد از اين افراد اعدام شده‌اند؟ خاطرنشان كرد: راجع به اينكه شما مي‌گوييد 750 نفر از قاچاقچيان مواد مخدر بيش از 30 گرم مواد داشته‌اند بايد بگويم كه اين مواد اگر ترياك باشد اعدام ندارد. اگر هم مشتقات ترياك باشد اعدام ندارد. اگر هروئين و مشتقات هروئين و مواد روان‌گرداني كه در رديف موادمخدر هستند باشند، قانون گفته كه اگر كسي بيش از 30 گرم مواد فروخت حكم آن اعدام است؛ بنابراين هر بالاي 30 گرمي اعدام نيست. لازم به ذكر است در سال 90 بيش از 10 نفر در اين رابطه اعدام شده‌اند.

وي در پاسخ به سوالي درباره بازجويي يكي از آقازاده‌ها در ارتباط با پرونده فساد بزرگ مالي نيز تصريح كرد: من اين موضوع را نشنيده‌ام.


خبرنگاری از سخنگوی قوه قضایی در مورد صحت حکم ۸ سال حبس و شلاق برای عباس غفاری سوال پرسید که وی گفت: دادگاه بدوی این فرد را به حبس و شلاق محکوم کرده اما حکم آن هنوز قطعی نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که درخواست علی اکبر جوان فکر برای اعمال ماده ۱۸ از سوی رئیس قوه قضاییه به کجا رسید، گفت: درخواست اعمال ماده ۱۸ روالی دارد و باید تشخیص داده شود که حکم صادره خلاف بین شرع است. اگر رئیس قوه قضاییه چنین تشخیصی داد، دستورات مقتضی را صادر می‌کند در غیر این صورت این درخواست رد خواهد شد و این گونه نیست که هر کسی درخواست داد درخواستش پذیرفته شود، چرا که طبق قانون قید خلاف بین شرع بودن مطرح است.
نظرات بینندگان