arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۰۲۹۹۹
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۵ - ۲۲ آبان ۱۴۰۱

بحران سلامت روان در اروپا/ کدام کشورها بالاترین مصرف داروهای افسردگی را دارند؟

مصرف داروهای افسردگی (AD) در جهان طی دو دهه اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته و اروپایی‌ها بزرگترین مصرف‌کننده این داروها هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 ایسنا: مصرف داروهای افسردگی (AD) در جهان طی دو دهه اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته و اروپایی‌ها بزرگترین مصرف‌کننده این داروها هستند.
 
بر اساس داده‌های سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) استفاده از داروهای افسردگی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ در ۱۸ کشور اروپایی تقریبا دو و نیم برابر افزایش یافته است.
 
داده‌های این سازمان همچنین نشان دهنده افزایش چشمگیر اضطراب و افسردگی در طول همه گیری کووید-۱۹ است.
 
در این گزارش به سوالاتی در این خصوص پاسخ داده شده از جمله اینکه "آیا شادترین کشورها کمتر از داروهای افسردگی استفاده می کنند؟" یا "محققان در مورد افزایش شدید مصرف داروهای افسردگی چه توضیحی ارائه می دهند؟"
 
کدام کشورهای اروپایی بیشترین مصرف داروهای افسردگی را دارند؟
میانگین مصرف داروهای افسردگی در ۱۸ کشور اروپایی در سال ۲۰۰۰، ۳۰.۵ دُز تعیین شده روزانه (Daily Defined Dose) به ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده که در سال ۲۰۲۰، به ۷۵.۳ دُز تعیین شده روزانه افزایش یافته که رشد ۱۴۷ درصدی داشته است.
 
اما این میانگین کلی نقاط شروع بسیار متفاوتی را در مورد استفاده از داروهای افسردگی در سال ۲۰۰۰ در برخی کشورها در خود نهفته دارد که از ۶.۴ دُز تعیین شده روزانه در استونی تا ۷۰.۵ دُز تعیین شده روزانه در ایسلند متفاوت است.
 
جمهوری چک با ۵۷۷ درصد بیشترین افزایش را به ثبت رسانده، در حالیکه در فرانسه تنها ۳۸ درصد افزایش یافته و کمترین تغییر را در این کشورها بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ داشته است. در همین بازه زمانی در پرتغال ۳۰۴ درصد، در انگلیس ۲۵۶ درصد، در اسپانیا ۲۰۸ درصد و در آلمان ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.
 
با نگاهی دقیق به پنج کشور منتخب یعنی فرانسه، آلمان، پرتغال، اسپانیا و سوئد در دوره‌ای ۲۰ ساله مشخص میشود که چگونه استفاده از داروهای افسردگی متفاوت است. در حالیکه این افزایش در فرانسه به ویژه در ۱۵ سال گذشته بسیار کم است، در دو دهه گذشته در پرتغال افزایش داشته است.
 
آیا ارتباطی بین شادی و استفاده از داروهای افسردگی وجود دارد؟
پاسخ کوتاه به این پرسش "خیر" است.
 
داده‌های مربوط به کشورهای اروپایی نشان نمی دهد که افراد شادتر کمتر از داروهای افسردگی مصرف می کنند. بر اساس گزارش جهانی شادی در سال ۲۰۲۰، ایسلند دومین کشور شاد جهان بود و این درحالیست که بیشترین مصرف داروهای افسردگی را در اروپا دارد.
 
سوئد نیز که در رتبه ششم گزارش شادی قرار دارد، با ۱۰۵ دُز تعیین شده روزانه، چهارمین مصرف کننده داروهای افسردگی را در اروپا ثبت کرده است.
 
چه هزینه‌ای صرف خرید داروهای افسردگی می‌شود؟
به گزارش یورو نیوز، هزینه خرید داروهای افسردگی باری بر دوش شهروندان و کشورهایشان است.
 
در سال ۲۰۲۰ میلادی آلمان ۸۱۲ میلیون دلار برای داروهای افسردگی هزینه کرده است. اسپانیا نیز با ۶۴۹ میلیون دلار و ایتالیا با ۴۵۶ میلیون دلار از دیگر کشورهای پیشرو در هزینه کردن برای داروهای افسردگی هستند.
 
همچنین نسبت هزینه اختصاص یافته برای داروهای افسردگی به کل فروش دارو نشان می دهد که در برخی کشورها هزینه قابل توجهی صرف این مورد می‌شود.
نظرات بینندگان