arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۱۴۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۴ - ۲۹ دی ۱۴۰۱

توسعه دهنده نرم افزار یا software developer کیست و چه وظایفی دارد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در دنیای مدرن برخی از مشاغل با اینکه تاثیر مستقیم در پیشرفت تکنولوژی و خدمات دارند، به حد کافی شناخته نشده‌اند. به نظر می‌رسد افرادی که در حوزه سخت‌افزاری فعالیت دارند، بیشتر حس می‌شوند. به هر حال این نرم‌افزارها هستند که ارتباطات را گسترده‌تر کرده‌اند و روز به روز لذت زندگی راحت را بیشتر می‌کنند. شما تا چه حد با توسعه ‌دهنده نرم افزار و وظایف آن‌ آشنا هستید؟ برای اینکه چگونگی ساخت نرم‌افزارهای جدید و عوامل پشت پرده آن را بشناسید، باید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

توسعه دهنده نرم افزار یا software developer کیست و چه وظایفی دارد؟

توسعه دهنده نرم افزار کیست؟

کمتر کسی در دنیای امروز وجود دارد که در تلفن همراه خود چند گیم برای سرگرمی نصب نکرده باشد. شاید شما هم با برخی از برنامه‌های کاربردی نظیر برنامه‌ریزی، مدیریت مالی و ... کار کرده‌اید. تمام این برنامه‌هایی که می‌شناسید و بسیاری از نرم‌افزارهای جدیدی که خواهید شناخت توسط developerها طراحی و ایجاد شده‌اند.

توسعه ‌دهنده نرم افزار ، فردی است که ایده خلق اپلیکیشن‌های جدید را در کامپیوتر و تلفن همراه ارائه می‌دهد. این افراد تنها در این حوزه فعالیت ندارند و در زمینه آماده‌سازی بستر مناسب برای برنامه‌ها نیز نقش موثری ایفا می‌کنند.

برخی افراد در ذهن خود به دنبال تفاوت‌های برنامه نویس و دولوپر هستند. بهتر است این گره را از ذهن آنها زودتر باز کنیم چرا که برنامه نویس نام قدیمی این حرفه است و هیچ تفاوتی باهم ندارند. شاید بازی با واژه‌ها تنها برای افراد تنبل و بی‌انگیزه جذاب باشد؛ اگر شما به این حرفه علاقه‌مندید مطمئن باشید که انتخاب خوبی کرده‌اید و مسیر حرکت را پیدا کنید.

مهارت‌های توسعه دهنده نرم افزار

بسیاری از جوانان تمایل دارند تا شغل مناسبی انتخاب کنند تا در آینده بتوانند خدمتی به جامعه داشته باشند. با توجه به اینکه به مرور زمان اکثر فعالیت‌ها به نرم‌افزار ختم می‌شوند، فعال بودن به عنوان توسعه ‌دهنده نرم افزار می‌تواند عالی باشد. حتما این سوال را در ذهن خود دارید که یک توسعه­دهنده، چه مهارت­هایی باید داشته باشد و آیا شما این مهارت‌ها را دارید یا مسیر را اشتباهی آمده‌اید؟

برای اطلاعات بیشتر، اینجا را مطالعه کنید.

قدرت حل مساله

اگر از کودکی به حل مسائل ریاضی علاقه داشتید و در این مورد توانمند بودید، در توسعه نرم افزار نیز می‌توانید عملکرد خوبی داشته باشید. حل یک مساله مهم‌ترین ویژگی است که یک برنامه‌نویس باید آن را داشته باشد. نرم افزارهایی که طراحی می‌شوند همگی به نوعی برای حل مشکلات کاربران ایجاد شده‌اند. برای حل یک مساله باید مسائل کوچکتر دیگر را شناسایی کرد و گام به گام پیش رفت. یک توسعه ‌دهنده نرم افزار باید در حل مشکلات ایده‌های جدیدی داشته باشد.

خود آموزی

افرادی که در رشته نرم‌افزار تحصیل کرده‌اند، می‌دانند که هیچ چیزی مهم‌تر از خودآموزی نیست. در زندگی باید همواره این مهارت را تمرین کرد و همیشه در حال آموزش بود. آموزش در هیچ زمانی از زندگی متوقف نخواهد شد و این مهارت برای متخصصین نرم افزار دوچندان اهمیت دارد.

نام گذاری

زمانی که شما می‌خواهید مشکلی را حل کنید، باید برای داده‌های خود نام گذاری درستی داشته باشید. در کدنویسی، این ویژگی از اهمیت زیادی برخوردار است. آیا در حال بازی یک گیم به این مسئله فکر کرده‌اید که چندیم معادله به هم چسبیده است و نام‌های مختلفی در کنار هم قرار گرفته‌اند تا شما از بازی لذت ببرید.

ارتباط با متخصصین

اگر می‌خواهید متخصصین توسعه ‌دهنده نرم افزار را بیشتر بشناسید، باید ارتباط خودتان را با این افراد بیشتر کنید. با مدیران پروژه‌های بزرگ و کوچک آشنا شوید و خودتان را درگیر مسائل کنید تا راه پیشرفت برای شما باز شود. توقف نشانه مرگ استعداد است، حتی اگر آب نیز متوقف شود به مرداب تبدیل خواهد شد.

توسعه دهنده نرم افزار یا software developer کیست و چه وظایفی دارد؟

وظایف توسعه دهنده نرم افزار

به طور کلی، حوزه کاری این حرفه را می‌توان به دو دسته توسعه نرم افزارهای کاربردی و توسعه بستر فعالیت نرم­افزارها تقسیم کرد. به این ترتیب وظایف دولوپرها را باید با توجه به این حوزه‌ها دسته‌بندی کرد تا اطلاعات جامعی به شما ارائه کرده باشیم. تا حدودی وظایف این افراد در هر دو حوزه فصل مشترک زیادی دارند و ما به مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

ساخت محصولات جدید با توسعه ‌دهنده نرم افزار

با شناسایی نیاز کاربران مختلف توسعه ‌دهنده نرم افزار می‌تواند برنامه جدیدی را تعریف و وارد جامعه کند. یکی از وظایف مهم دولوپرها این است که با دانش بالا، خلاقیت و کار گروهی بتوانند برای رفع نیازهای کاربران برنامه‌های جدیدی ایجاد کنند و در ادامه آن را توسعه دهند. بیش از 20 سال پیش برنامه نویسی C+، جاوا، جاوا اسکریپت و ... تعریف شده‌اند و با این همه پیشرفت هنوز کاربرد دارند. دلیل این امر توسعه‌ها و آپدیت‌هایی است که در طول سال‌های گذشته انجام شده است.

تست نرم‌افزار

یکی دیگر از وظایف توسعه دهندگان نرم‌افزار این است که قدرت تست و آزمایش برنامه جدید را داشته باشند و بتوانند باگ‌های آن را شناسایی کنند. با این کار مشکلات آن رو می‌شود و برنامه مفیدتری به کاربران تحویل داده می‌شود.

ارتقاء نرم افزارهای موجود

بسیاری از برنامه‌ها در زمان ورود خود به بازار محبوب و مقبول شده‌اند. برای اینکه این برنامه‌ها در گذشت زمان از بین نروند باید اصلاحاتی روی آنها انجام شود. توسعه دهنده وظیفه دارد با استفاده از کدهای خاص این اصلاحات را انجام دهد تا علاقه‌مندان به برنامه مورد نظر همچنان از آن استفاده کنند. بدون شک مثال‌های زیادی در ذهن شما تداعی شده است.

پشتیبانی و نگهداری

از وظایف مهم توسعه ‌دهنده نرم افزار این است که برنامه‌ها و نرم افزارها را به حد عالی پشتیبانی و نگهداری کنند. این مورد در حوزه توسعه بستر فعالیت نرم افزارها بیشتر حس می‌شود؛ چرا که با ایجاد مشکلات جزئی ممکن است بسیاری از برنامه‌ها دچار مشکل شوند.

ارائه مدل برای کدنویس‌ها

شاید برایتان جالب باشد که کدنویس‌ها نقشه راه را از توسعه دهندگان برنامه‌ها می‌گیرند. ترسیم نقشه، تهیه پیش نویس، ایجاد فلوچارت و ... از وظایف دولوپر است که راه را برای کدنویس هموار کند و چراغ راهی برای او باشد.

جمع بندی

این روزها استفاده از تلفن همراه به یک امر ضروری تبدیل شده است و دلیل آن وجود اپلیکیشن‌های مختلف می‌باشد که هر کدام کاربرد متفاوتی دارد. تمام این برنامه‌ها توسط توسعه ‌دهنده نرم افزار طراحی شده‌اند که در این مطلب با این افراد بیشتر آشنا شدید.

بدون هیچ تردیدی دولوپرها مهم‌ترین نقش را در آنلاین شدن خدمات و افزایش رفاه مردم ایفا کرده‌اند. از مهارت‌های این متخصصین می‌توان به قدرت حل مسئله، خودآموزی، نام‌گذاری و ارتباطات قوی اشاره کرد. وظایف اصلی توسعه دهندگان نرم افزار را در متن آوردیم.

صرافی ارز دیجیتال تبدیل با به کارگیری برترین دولوپرها توانسته اپلیکیشن قدرتمندی ارائه دهد تا امر خرید و فروش ارزهای دیجیتال به راحتی هر چه تمام انجام شود.

نظرات بینندگان