arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۱۹۶۸
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۲۳ - ۲۰ فروردين ۱۴۰۲

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهان

هیوندای آیونیک ۶ با رای صد خبرنگار ان خودرو از ۳۲ کشور به عنوان بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ انتخاب شد. آیونیک ۶ برای کسب این عنوان با کیا نیرو و ب‌ام‌و X ۱ رقابت می‌کرد که به ترتیب دوم و سوم شدند. رقابت بهترین ماشین سال جهان از سال ۲۰۰۳ برگزار می‌شود و داوران ماشین‌ها را در هفت بخش از جمله بهترین ماشین‌های لوکس، الکتریکی، شهری و اسپرت انتخاب می‌کنند. برای حضور در این رقابت باید حداقل ده هزار دستگاه از ماشین تولید شده باشد و این ماشین در دو بازار اصلی خودرو در دو قاره فروخته شود. برندگان این جایزه همزمان با نمایشگاه خودروی نیویورک اعلام می‌شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

این هفته در جهان خودرو: معرفی برندگان جایزه بهترین ماشین‌ سال جهان در حاشیه نمایشگاه نیویورک، برنامه تویوتا برای تولید محصولات الکتریکی بیشتر، شاسی‌بلند اسپرت جدید جنسیس و مخالفت شهروندان پاریس با اجاره‌دادن اسکوترهای الکتریکی.

هت تریک هیوندای

هیوندای آیونیک ۶ با رای صد خبرنگار ان خودرو از ۳۲ کشور به عنوان بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ انتخاب شد. آیونیک ۶ برای کسب این عنوان با کیا نیرو و ب‌ام‌و X۱ رقابت می‌کرد که به ترتیب دوم و سوم شدند.

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهانآیونیک ۶ جدیدترین مدل الکتریکی هیوندای است

رقابت بهترین ماشین سال جهان از سال ۲۰۰۳ برگزار می‌شود و داوران ماشین‌ها را در هفت بخش از جمله بهترین ماشین‌های لوکس، الکتریکی، شهری و اسپرت انتخاب می‌کنند. برای حضور در این رقابت باید حداقل ده هزار دستگاه از ماشین تولید شده باشد و این ماشین در دو بازار اصلی خودرو در دو قاره فروخته شود. برندگان این جایزه همزمان با نمایشگاه خودروی نیویورک اعلام می‌شوند.

امسال هیوندای آیونیک ۶ علاوه بر جایزه بهترین ماشین سال، جایزه بهترین طراحی و بهترین ماشین الکتریکی را هم برد. این ماشین در بخش طراحی با لوسید ایر و رنج‌روور و در بخش ماشین الکتریکی با لوسید ایر و ب‌ام‌و رقابت کرد.

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهانلوسید ایر لوکس‌ترین ماشین سال ۲۰۲۳ شد

لوسید ایر یکی از محبوب‌ترین ماشین‌ها در رای‌گیری امسال بود و در کنار هیوندای آیونیک ۶ در بخش‌های زیادی نامزد دریافت جایزه شد. اولین محصول لوسید موتورز، خودروساز آمریکایی، رای بیشتری از جنسیس G۹۰ و ب‌ام‌و سری ۷ گرفت و بهترین ماشین لوکس سال شد.

در بخش بهترین ماشین اسپرت، کیا EV۶، نیسان Z، و تویوتا GR کرولا سه ماشینی بودند که با شکست ب‌ام‌و M۴ و پورشه ۹۱۱ به مرحله پایانی رای‌گیری رسیدند. در نهایت کیا بیشترین رای را از داوران گرفت و به عنوان بهترین ماشین اسپرت سال معرفی شد.

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهانیا EV۶ GT بهترین ماشین اسپرت سال ۲۰۲۳ انتخاب شد

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهانسیتروئن یک مدل از C3 ویژه هند و آمریکای جنوبی طراحی کرده است

سیتروئن تنها برنده اروپایی در رقابت امسال بود. این کارخانه یک مدل از C۳ برای بازار هند، آسیا و آمریکای جنوبی طراحی کرده که در برزیل و هند تولید می‌شود و با مدل C۳ که در اروپا فروخته می‌شود کاملا متفاوت است.

این ماشین در بخش بهترین ماشین شهری دو رقیب داشت؛ اورا فانکی، که یک ماشین الکتریکی چینی است و فولکس‌واگن نیووس که برای بازار آمریکای جنوبی ساخته شده است.

هیوندای پارسال هم با مدل آیونیک ۵ جایزه بهترین ماشین، بهترین طراحی و بهترین ماشین الکتریکی سال را از آن خود کرده بود.

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهانکوجی ساتو از ماه آوریل سکان هدایت تویوتا را به دست گرفت

استراتژی جدید تویوتا

کوجی ساتو، مدیر جدید تویوتا برنامه‌ تازه کارخانه برای عرضه مدل‌های جدید الکتریکی را اعلام کرد. براساس این برنامه تویوتا تا سال ۲۰۲۶ ده مدل الکتریکی به بازار عرضه خواهد کرد و فروش ماشین‌های الکتریکی‌اش را به یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه در سال می‌رساند.

تویوتا که بزرگ‌ترین خودروساز جهان است، بازار خودروهای الکتریکی را به رقیبانش واگذار کرده و در حال حاضر تنها سه مدل کاملا الکتریکی دارد. فروش ماشین‌های الکتریکی این شرکت در سال گذشته میلادی کمتر از ۲۵ هزار دستگاه بود.

تویوتا می‌گوید محصولات جدید کاملا با ماشین‌های الکتریکی موجود متفاوت خواهد بود. به گفته آقای ساتو ماشین‌های الکتریکی تویوتا با هر بار شارژ دوبرابر مسافت ماشین‌های کنونی حرکت می‌کنند و ظاهر و رانندگی‌شان آنقدر خوب است که «قلب بیننده را به تپش می‌آورد».

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهانمدل هیبرید-الکتریکی پریوس می‌تواند با نیروی باتری تا ۷۰ کیلومتر حرکت کند

یکی از این مدل‌های جدید تویوتا شاسی‌بلند بزرگی است که در سال ۲۰۲۵ در آمریکا فروخته خواهد شد. دو مدل ویژه هم برای بازار چین ساخته می‌شود که سال آینده به بازار خواهند آمد. تویوتا یک وانت الکتریکی هم خواهد ساخت که می‌گوید ویژه بازار آسیا طراحی شده است.

تویوتا علاوه بر ماشین‌های الکتریکی می‌خواهد مدل‌های هیبرید-الکتریکی خود را هم بهتر کند. هیروکی ناکاجیما، از مدیران ارشد تویوتا در مراسم اعلام سیاست‌های جدید شرکت گفت که مهندسان تویوتا در حال ساخت سیستم هیبرید-الکتریکی هستند که می‌تواند با نیروی باتری تا بیش از ۲۰۰ کیلومتر حرکت کند. برای مقایسه در حال حاضر بهترین مدل هیبرید-الکتریکی تویوتا پریوس با نیروی باتری می‌تواند تا ۷۰ کیلومتر حرکت کند.

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهانشاسی‌بلند کوپه GV۸۰ در نمایشگاه نیویورک رونمایی شد

جنسیس کوپه

جنسیس، زیرمجموعه لوکس هیوندای، کانسپتی از شاسی‌بلند جدید خود را در نیویورک رونمایی کرد. این ماشین مدل کوپه‌ای از شاسی‌بلند GV۸۰ کارخانه است و هیوندای می‌گوید به زودی به بازار عرضه خواهد شد.

با اینکه مبنای ماشین یکی از مدل‌های موجود جنسیس است، طراحان تلاش کرده‌اند ظاهر ماشین تا حد ممکن با شاسی‌بلند GV۸۰ متفاوت باشد. لوک دانکرولک (Luc Donckerwolke)، مدیر طراحی گروه خودروسازی هیوندای همزمان با رونمایی ماشین گفت که GV۸۰ کوپه وجه تازه‌ای از جنسیس را نمایش می‌دهد.

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهان

آقای دانکرولک که پیش از هیوندای مدیر طراحی آئودی، بنتلی و لامبورگینی بوده می‌گوید جنسیس بعد از ساخت مدل‌های سدان‌ و شاسی‌بلند لوکس، حالا با GV۸۰ کوپه نشان می‌دهد که می‌تواند محصولات اسپرت هم تولید کند.

اطلاعاتی درباره توانایی‌های فنی GV۸۰ کوپه منتشر نشده، اما پیش‌بینی می‌شود از موتور شش سیلندر ۳۷۵ اسب بخاری استفاده کند که قوی‌ترین موتور شاسی‌بلند معمولی GV۸۰ است.

جنسیس علاوه بر لکسوس با محصولات لوکس آلمانی رقابت می‌کند و قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ تعداد محصولاتش را به هشت مدل افزایش دهد و فروشش را به ۴۰۰ هزار دستگاه در سال برساند.

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهاندوازده هزار اسکوتر در پاریس اجاره داده می‌شود

اسکوتر ممنوع

با رای شهروندان پاریس استفاده از اسکوترهای الکتریکی اجاره‌ای در این شهر از ماه سپتامبر ممنوع می‌شود. در رفراندمی که شهرداری برای این موضوع برگزار کرد، فقط چهار درصد از رای‌دهندگان مخالف ممنوعیت بودند.

پاریس در معرفی روش‌های جدید حمل و نقل از شهرهای پیشرو است. استفاده از اسکوترهای الکتریکی یکی از این روش‌ها بود که اجاره آنها از سال ۲۰۱۸ در پاریس آغاز شد.

مخالفان اسکوتر معتقدند که استفاده از آن‌ها خطرناک است و مزاحم عابران پیاده و رانندگان می‌شود. آنها می‌گویند بسیاری از شهروندان پس از رسیدن به مقصد اسکوترها را بی‌ملاحظه رها می‌کنند و شهر زشت می‌شود.

جهان خودرو؛ معرفی بهترین ماشین سال ۲۰۲۳ جهانمخالفان می‌گویند اسکوترهای رها شده شهر را زشت می‌کند

اسکوترها بین جوانان و توریست‌ها بسیار محبوب است. در سال‌های گذشته محدودیت‌هایی برای استفاده از آن‌ها وضع شد و مثلا سرعتشان به بیست کیلومتر در ساعت محدود شد. در حال حاضر سه شرکت ۱۵۰۰۰ هزار اسکوتر الکتریکی در این شهر دارند که شهروندان می‌توانند برای چند ساعت آنها اجاره کنند.

صد هزار نفر در رفراندم شهرداری پاریس شرکت کردند. طرفداران استفاده از اسکوتر به روند همه‌پرسی انتقاد کرده‌اند و می‌گویند تعداد رای‌دهندگان نسبت به جمعیت شهر اندک است. اجاره دادن اسکوتر هنوز در شهرهای دیگر فرانسه مجاز است، اما شرکت‌هایی که این اسکوترها را اجاره می‌دهند هشدار داده‌اند که این ممنوعیت ممکن است تا ۸۰۰ را بیکار کند.

منبع: بی بی سی

نظرات بینندگان