arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۳۸۶۸۶
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۲۲ - ۲۹ مرداد ۱۴۰۲

آیت الله نوری همدانی: درب ۵۰ تا ۶۰ درصد مساجد هنگام نماز صبح قفل است / اسلام این گونه نیست که پشت میز بنشینید برای مردم تکلیف معین کنید

آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با اشاره به اهمیت جایگاه مساجد در اسلام گفت: مسئولان باید تصمیم‌گیری در امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در مساجد و پس از بحث و تبادل نظر با مردم انجام دهند. 
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با اشاره به اهمیت جایگاه مساجد در اسلام گفت: مسئولان باید تصمیم‌گیری در امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در مساجد و پس از بحث و تبادل نظر با مردم انجام دهند. 
 
وی شامگاه یکشنبه در دیدار با جمعی از فعالان و خادمان مساجد کشور اظهار داشت: همه وظیفه داریم، در نمازهای جماعت مساجد شرکت کنیم و حضور داشته باشیم، و از لطف و بزرگواری خداوند بخواهیم کارهایی که انجام می دهیم بر اساس رضایت پروردگار باشد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: همه نمایندگان مجلس و وزیران و کسانی که سمت دارند، نه اینکه پشت میز بنشینند و برای مردم تکلیف معین کنند، بلکه بایستی در مساجد باشند.
 
آیت‌الله نوری همدانی با تاکید بر اینکه همگان هم امام و هم ماموم باید در برنامه‌های مختلف مسجد حضور فعال داشته باشند گفت: بعد از عبادت پرورگار متعال همه این مسئولیت را بر عهده داریم.
 
وی گفت: فقط به اینکه چند نفر به مسجد آمدند، قانع نشویم. کسانی که پشت میز نشستند، پشت میز ننشینند و برای مردم وظیفه معین کنند، همه این‌ها باید در مسجد و در حضور مردم باشند.
 
نوری همدانی ادامه داد: بعد از بحث‌ها و تبادل نظرها، برای مردم تکلیف معین شود. همه افراد از کسانی که سرشناس هستند، ننشینند پشت میز و برای من و شما تصمیم بگیرند، همه ما در یک صف واحد قدم بر می‌داریم و در مسجد حضور پیدا می‌کنیم.
 
وی تاکید کرد: پشت میز نشستن و برای مردم تکلیف معین کردن، اسلام این گونه نیست، اسلام می‌گوید همه در یک مرکزی جمع شوند و نظر بدهند، و در امور سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نظرهایی را که دارای یک ویژگی عالی است، بپذیرند.
 
این مرجع تقلید جایگاه فرهنگی مسجد را مورد توجه قرار داد و گفت: اجتماع‌های دینی و اجتماعات مختلف دیگر باید در مسجد صورت بگیرد.
 
این مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه همه با هم برادر و مساوی هستیم یادآور شد: رئیس و مرئوس و وزیر در این اجتماع‌ها حضور داشته باشند، و در چنین جایی تصمیم بگیرند و رای بدهند، نه اینکه افرادی در پشت میز بنشینند و در امور اقتصادی و سیاسی برای مردم تکلیف معین کنند.
 
وی تاکید کرد: همه ما باید در مسجد و در کنار هم باشیم، در امور سیاسی و فرهنگی و اقتصادی تبادل نظر کنیم، بعد هم رسمیت پیدا کند.
 
آیت‌الله نوری همدانی همچنین اظهار کرد: حضرت امام‌(ره) وقتی برای رفتن به جبهه امر می‌کرد، مردم پیش از رفتن به جبهه، به مسجد می‌رفتند.
 
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان گفت: برای بنده نامه‌هایی می‌آید که در تهران تعداد مساجدی که نماز صبح ندارد، خیلی زیاد است، درب ۵۰ تا ۶۰ درصد مساجد هنگام نماز صبح قفل است.
 
وی تاکید کرد: درهای مساجد باید همیشه به روی مردم باز باشد و نماز بخوانند، نماز چیز کوچکی نیست.

نظرات بینندگان