arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۴۳۸۹۵
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۶ - ۲۳ آبان ۱۴۰۲

مرتضوی: اصفهان دیگر تاب مازوت‌سوزی را ندارد/ ‌مرزهای آلودگی هوا ‌شکسته شد

استاندار اصفهان با بیان اینکه اصفهان دیگر تاب مازوت‌سوزی را ندارد، گفت: اجازه مازوت‌سوزی را به نیروگاه شهید منتظری نمی‌‌دهیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: سیدرضا مرتضوی در حاشیه بازدید از نیروگاه شهید محمد منتظری دلیل حضور خود را در این مجموعه مباحث آلودگی هوای استان اصفهان مطرح کرد و اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم پلمبی که روی مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه زده شده را تا پایان حفظ کنیم. مدیریت استان اصفهان اجازه اینکه در مجموعه نیروگاه شهید منتظری مازوت سوزانده شود را نمی‌دهد.

می‌بایست کل استان اصفهان ‌تعطیل می‌شد‌

وی تصریح کرد:با همه مدیریت و سیاست‌گذاری‌های انجام شده در شرایطی هستیم که از چهارشنبه هفته گذشته تا به امروز (به غیر از شنبه هفته جاری) واحد‌های آموزشی اصفهان با تعطیلی مواجه شدند.

استاندار اصفهان ضمن اشاره به آسیب‌های ناشی از تعطیلی مدارس و واحد‌های آموزشی، ادامه داد: اگر مقدور بود می‌بایست سایر دستگاه‌های اجرایی استان اصفهان نیز تعطیل می‌شدند.

مرزهای آلودگی هوا در اصفهان شکسته شد

وی با اشاره به اینکه برخی مرزهای آلودگی هوا در اصفهان شکسته شده است، تصریحکرد: اصفهان باتوجه به شرایط جغرافیایی و توپوگرافی خاصی که دارد در موقعیتی قرار گرفته که بایدملاحظات خاصی در حوزه محیط زیست این استان اتخاذ شود.

مرتضوی ضمن تأکید بر اینکه حفظ سلامتی مردم یکی از مطالبات همیشگی مدیریت استان اصفهان است، گفت: بهبود فرآیند و فعالیت نیروگاه شهید منتظری یکی از مطالبات استان اصفهان از این مجموعه است.

نباید تراز تأمین انرژی منفی شود

وی خاطرنشانکرد: مجموعه نیز آمادگی جابه جایی نیروگاه را دارد و در این خصوص مطالعات و طرح‌هایی نیز انجام شده است.از این رو هر دو رویکرد، بهبود فرآیند نیروگاه و جابه‌جایی مکانی نیروگاه بایستی در دستور کار قرار بگیرد و برای آن طرح و برنامه عملیاتی و کارشناسی داشته باشیم.

استاندار اصفهان با بیان اینکه تا مدت زمانی که نیروگاه جدید تأسیس می‌شود نباید تراز تأمین انرژی منفی شود، افزود: تأسیس نیروگاه در دو دولت گذشته متوقف شده بود و خسارت‌هایی که امروز با آن مواجه هستیم به دلیل سیاست غلط گذشته است.

شرایط آلودگی هوای اصفهان در سطح ملی به خوبی تشریح و تبیین شود

وی بیان کرد: برای جبران این مهم تأسیس نیروگاه‌های خورشیدی با جدیت در استان اصفهان دنبال می‌شود تا تراز تولید انرژی در اصفهان مثبت شود.کمیته‌ای با محوریت معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان تشکیل و با حضور ذی نفعان در مورد جابه‌جایی و بهبود فرآیندهای ‌های نیروگاه طرح و برنامه عملیاتی و کارشناسی شده ارائه شود.

مرتضویضمن اشاره به آلودگی هوای اصفهان، گفت: در هفته‌های گذشته و روزهای اخیر مکالمات جدی با دبیر شورای عالی امنیت ملی، ریاست جمهوری، معاون اجرایی رئیس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور داشتم تا شرایط آلودگی هوای استان در سطح ملی به خوبی تشریح و تبیین شود. باید تلاش کنیم این وضعیت خاص استان اصفهان را به درستی در سطح ملی تبیین کنیم.

اصفهان دیگر تاب ‌مازوت‌سوزی ‌را ندارد

وی با بیان اینکه اصفهان تاب اینکه بار دیگر مشعل‌های مازوت در آن سوخته شود را ندارد، گفت: در این راستا انتظار می‌رود نمایندگان و مدیران استان نیز همراهی کنند و تصویر صحیحی از میزان و تأثیرات منفی آلودگی هوای اصفهان به سطح ملی منعکس کنند.

استاندار اصفهان بیان کرد: البته اگر فرآیندی برای نیروگاه تعریف می‌کنیم بایستی پشتیبانی لازم را نیز داشته باشیم از این رو تسهیلات مورد نیاز نیروگاه برای جابه‌جایی و بهبود فرآیند نیز دنبال می‌شود.پیگیری مطالبات نیروگاه شهید محمد منتظری از وزارت نیرو نیز بایستی پیگیری شود.

ویگفت: رویکرد مناسب در حوزه تأمین انرژی و افزایش سرمایه‌گذاری در این خصوص به تکمیل زیرساخت‌های کشور منجر می‌شود.اگر فرآیندهای تولید تسهیل نشود و حمایت‌های اجتماعی و فنی در بخش‌های مختلف صورت نگیرد افزایش این ظرفیت‌ها که به زیرساخت‌های اساسی کشور کمک می‌کند با بن بست مواجه می‌شود.

نظرات بینندگان