arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۰۵۴۶
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۲۰ - ۲۴ اسفند ۱۴۰۲

سومین پرتاب آزمایشی راکت استارشیپ انجام شد

سومین پرتاب آزمایشی راکت استارشیپ ساعت ۱۶:۵۵ به وقت ایران انجام شد. استارشیپ، قوی‌ترین موشک کمپانی «اسپیس ایکس» است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دیجیاتو: اسپیس‌ایکس کمی پیش سومین آزمایش مداری موشک استارشیپ (Starship) خود را انجام داد.

موشک اسپیس ایکس در ساعت ۱۶:۵۵ (به وقت ایران) روز پنجشنبه ۲۴ اسفندماه به آسمان پرتاب شد. در طول این پرتاب، بوستر Super Heavy استارشیپ پس از گذشت نزدیک به ۷ دقیقه درحال بازگشت به زمین بود که ناگهان ارتفاع آن به صفر رسید و هنوز اطلاعی از سرنوشت آن در دست نیست. استارشیپ در زمان نوشتن این مطلب در فضا درحال حرکت است و نهایتاً دوباره بر فراز اقیانوس هند فرود خواهد آمد.

پرتاب سومین ماموریت آزمایشی استارشیپ

موشک غول‌پیکر استارشیپ با ارتفاع بیش از ۱۲۰ متری خود، از دو مرحله تشکیل شده است. مرحله اول که به‌عنوان «Starship» شناخته می‌شود و قابل استفاده مجدد است و مرحله دوم که یک بوستر با نام Super Heavy است. استار‌شیپ درحال‌حاضر بزرگ‌ترین و قدرتمندترین موشک محسوب می‌شود و هدف نهایی آن کمک به فضانوردان برای سفر به ماه و درنهایت مریخ است.

اولین مأموریت استار‌شیپ در آوریل سال ۲۰۲۳ انجام شد. در این پرتاب پس از اینکه دو مرحله موشک از یکدیگر جدا نشدند، استار‌شیپ چهار دقیقه پس از انفجار منفجر شد. پرواز آزمایشی دوم موشک در نوامبر ۲۰۲۳ رخ داد و موفقیت‌آمیزتر بود، به‌طوری که دو مرحله موشک طبق برنامه از یکدیگر جدا شدند. البته، حدود هشت دقیقه پس از دومین پرتاب، موشک در حین تخلیه اکسیژن مایع دوباره منفجر شد.

نظرات بینندگان