arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۲۹۳۹
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۰ - ۱۰ فروردين ۱۴۰۳

پاپ برای نخستین‌بار مراسم پنج‌شنبه مقدس را تنها به زنان اختصاص داد

‌پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در مراسم پنج‌شنبه مقدس قبل از عید پاک، پای ۱۲ زن زندانی را در رُم شست و بوسید. این برای اولین‌بار بود که پاپ ۸۷ ساله، این مراسم سالانه را تنها به زنان اختصاص داد. در این مراسم سنتی، پاپ به طور معمول پای زندانیان را شسته، خشک می‌کند و در مواردی می‌بوسد. در سنت مسیحی، پنجشنبه مقدس یادآور روزی است که مسیح در شام آخر، پای شاگردان خود را شست که نمادی است از ضرورت «خادم بودن رهبر».
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

‌ پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در مراسم پنج‌شنبه مقدس قبل از عید پاک، پای ۱۲ زن زندانی را در رُم شست و بوسید.

او روز پنج‌شنبه، ۹ فروردین از زندان زندان در حومه شمال شرقی پایتخت دیدار کرد که پیش از این در سال ۲۰۱۵ نیز در این محل حضور یافته بود.

با این حال، این برای اولین‌بار بود که پاپ ۸۷ ساله، این مراسم سالانه را تنها به زنان اختصاص داد.

به گزارش ایندیپندنت، در این مراسم سنتی، پاپ به طور معمول پای زندانیان را شسته، خشک می‌کند و در مواردی می‌بوسد.

در سنت مسیحی، پنجشنبه مقدس یادآور روزی است که مسیح در شام آخر، پای شاگردان خود را شست که نمادی است از ضرورت «خادم بودن رهبر».

این مراسم نمادی از تواضع و فروتنی رهبران است که پاپ نیز با انجام آن همچون پیامبر مسیحیان، ضرورت خدمت به افرادی که در حاشیه جامعه قرار دارند را برجسته می‌کند.

بر اساس تصاویری که خبرگزاری‌ها منتشر کرده‌اند، پاپ فرانسیس در این مراسم، در حالی که روی صندلی چرخدار نشسته بود، پاهای این ۱۲ زن زندانی را یک به یک شست و خشک کرد و بوسید.

او در سخنرانی در جمع شماری از زندانیان، گفت که همه ما در زندگی «اشتباهات کوچک و بزرگی» داریم، «اما خداوند همیشه با آغوش باز منتظر ماست و هرگز از بخشش خسته نمی‌شود.»

نظرات بینندگان