کد خبر: ۸۹۸۴۷
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۶ - ۱۱ دی ۱۳۹۱

شاخص آلودگی هوای تهران به 199 رسید / مه دود در تهران از بعدازظهر امروز کاهش می یابد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت هشدار داد: شاخص آلودگی هوای تهران ۱۹۹ و در مرز ۲۰۰ یعنی مرز هوای خیلی ناسالم است. در این شرایط باید تمام بازیهای ورزشی لغو شود و مردم به خصوص کودکان و بیماران در خانه بمانند.

به گزارش انتخاب به نقل از فارس، کاظم ندافی افزود: بر اساس شاخصهای حوزه سلامت شاخص آلودگی هوا عددی بین 0 تا 350 است، اگر این شاخص تا مرز 100 باشد هوا سالم است، این شاخص در فاصله 100 تا 200 هوای ناسالم را نشان می‌دهد، شاخص 200 تا 300 هوا خیلی ناسالم و اگر این شاخص بالای 300 باشد وضعیت خطرناک است.

وی گفت: شاخصهایی که شهرداری یا استانداری با عنواینی مانند اضطرار یا هشدار اعلام می‌کنند کاربرد اداری دارد و برای اقداماتی است که در زمینه محدودیت تردد مانند زوج و فرد یا تعطیل ادارات، برای سازمانها و مراکز اداری معنا دارد اما شاخصهای وزارت بهداشت از نظر سلامت سطح بندی شده و متفاوت است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: بر این اساس اکنون متوسط شاخص آ‌لودگی هوا در شهر تهران 180 و میزان حداکثری آن در این شهر 199 و در مرز هوای خیلی ناسالم است و مهمترین آلاینده هوا در این شرایط ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون یا PM2.5 است.

وی گفت: در این شرایط انتشار افزایش مورد مرگ بیماران قلبی و ریوی پیش بینی می‌شود. مردم و به خصوص سالمندان،کودکان، بیماران و زنان باردار باید تا جای ممکن در خانه بمانند و از هر گونه تردد در شهر و فعالیت فیزیکی حتی در خانه اجتناب کنند.

وی اضافه کرد: تمام بازیهای ورزشی باید لغو شود، حتی تماشای بازیهای ورزشی در فضای باز نیز خطرناک است. در عین حال به مردم اکیداً توصیه می‌کنیم از مصرف میوه و سبزی که حاوی مواد آنتی اکسیدان است، در این روزها غافل نشوند.

مه دود در تهران از بعدازظهر امروز کاهش می یابد

معاون پژوهشی پژوهشکده هواشناسی و علوم جو گفت: غلظت و شدت پدیده ˈ مه دود ˈ حاکم بر شهر تهران از بعدازظهر امروز - دوشنبه - به سبب ورود یک سامانه پرفشار در کشور و وزیدن باد کاسته می شود.

 مجید آزادی ˈ روز دوشنبه افزود: پدیده ˈ مه دود ˈ زمانی رخ می دهد که با خروج یک سامانه بارشی از کشور ولی رطوبت ناشی از آن سامانه باقی بماند که دراین شرایط رطوبت با آلودگی حاکم بر شهر مخلوط و پدیده مه دود ایجاد می شود.

وی در مورد دلایل بروز پدیده مه دود در شهر تهران گفت : یکی از دلایل بروز این پدیده در تهران رطوبت باقی مانده از سامانه بارشی هفته گذشته در شهر تهران است که همراه با آلودگی تهران موجب شده است که مه دود بر تهران حاکم شود. یکی دیگر از دلایل بروز آن برمی گردد به این که با خروج سامانه بارشی در هفته گذشته از کشور بلافاصله بعد از آن یک سامانه پرفشار همراه با هوای سرد وارد کشور شد که پایداری جوی را به همراه داشت از این رو آلودگی به همراه رطوبت در جو نزدیک به زمین محصور شد.

آزادی افزود: در واقع آلودگی که در این چند روز شاهد آن هستیم با رطوبت هوا همراه است و با توجه به شدت آن و مخلوط شدن آلودگی با رطوبت قابل مشاهده برای همگان است .

وی به بروز پدیده وارونگی هوا در فصول سرد سال اشاره کرد و گفت: بروز این پدیده امری طبیعی است اما از آنجا که منبع آلودگی در شهر تهران یعنی ترافیک همیشه وجود دارد ، بنابراین هرگاه پدیده وارونگی رخ دهد به دلیل محصور شدن آلودگی در جو نزدیک به زمین ، غلظت آن افزایش می یابد.

معاون پژوهشی پژوهشکده هواشناسی و علوم جو ادامه داد: زمانی که پدیده مه دود و یا وارونگی هوا رخ می دهد برای از بین رفتن آنها دو راه وجود دارد یکی این که باید منتظر وزش باد تقریبا شدیدی باشیم تا آلودگی را از محصور بودن خارج کند و دوم این که هوا گرمتر شود تا آلودگی به سمت بالای جو حرکت کند.

وی تاکید کرد: اما ازبعدازظهر امروز سامانه پرفشاری در کشور حاکم می شود که وزش باد را به همراه دارد از این رو از شدت پدیده مه دود حاکم بر هوای تهران تا حدی کاسته می شود.
نظرات بینندگان