arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۹۵۳۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۱ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۱

احمدی نژاد: از شرایط سوریه به شدت ناراحتم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس‌جمهور با بیان اینکه ایران و مصر به عنوان دو کشور بزرگ در طول تاریخ، در مسیر تعالی و کرامت انسان‌ها و ساختن دنیایی بهتر برای بشریت تلاش کرده‌اند، اظهار امیدواری کرد که سفرش به مصر و اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی، آغاز همگرایی، همدلی و عمل مشترک باشد.

به گزارش ایسنا ، محمود احمدی‌نژاد در یک کنفرانس مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران مصری و نمایندگان خبرگزاری‌های بین‌المللی در مصر برگزار شد اظهار کرد: صدها سال حاکمیت دنیا پرستان و توسعه طلبان نتوانست مشکلات جامعه بشری را برطرف کرده و شرایط انسانی برای زندگی فراهم کند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه ملت‌ها همیشه به دنبال پاکی، عدالت‌طلبی، آزادی، کرامت و صلح و رفاه بوده‌اند، افزود: امروز نیز بشریت به شدت به این ارزش‌ها نیازمند است، به همین دلیل ماموریت و مسئولیت دو ملت در این راستا سنگین‌تر است و باید با همکاری و همدلی این ماموریت را انجام دهیم.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: در نگاه کلی باید به دنبال وحدت و همدلی بین تمام ملت‌های عالم باشیم، چراکه یک اقلیت محض که مراکز قدرت و ثروت جهان را در اختیار گرفته‌اند، با اعمال تبعیض زندگی را برای اکثریت قاطع ملت‌ها تلخ کرده‌اند.

رییس‌جمهور سفر به مصر را بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: این سفر با هدف دیدار با مردم مصر و عرض ارادت از نزدیک به آنها بود که بسیار هم با ارزش است؛ البته علاقه‌مند بودم در یک جلسه عمومی در خدمت مردم باشم و به آنها عرض ارادت و احترام کنم و پیام دوستی و برادری و همراهی ملت ایران را به آنان اعلام کنم. ارتباط و همکاری دو ملت به نفع هر دو و سایر ملت‌هاست.

رییس جمهور با اشاره به برنامه‌های سفر به مصر گفت: طی سه روز برنامه های فشرده ای داشتیم و از برخی مراکز بازدید و با مسئولین آنها گفت‌وگو کردیم و در بعضی مراکز هم با بخشی از مردم دیدار کردیم. جلسات کنفرانس اسلامی هم بسیار جدی و فشرده بود و تصمیمات خوبی در آن گرفته شد.

احمدی‌نژاد افزود: همه آرزوهایی که داریم در مصوبات این کنفرانس نیست، اما همین مقدار هم اگر اجرا شود شرایط بهتر خواهد شد.

رییس جمهور در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر در خصوص آینده روابط میان ایران و مصر گفت: مطمئن هستم روابط دو کشور، آینده ای مستحکم و رو به گسترش خواهد داشت؛ چرا که امروز در دنیا همه مرزها در حال برچیده شدن بوده و رودخانه ملت ها در حال پیوستن به یکدیگر است.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: مطمئناً دو ملت ایران و مصر زودتر از دیگران در این راستا به یکدیگر خواهند پیوست و نقش همگرایی خود را به خوبی در جهان ایفا خواهند کرد.

رییس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه الاهرام مصر درباره نتایج نشست سران سازمان همکاری اسلامی و این‌که تصمیم گیری ها در این اجلاس چگونه در حل مسائل جهان اسلام نقش آفرینی خواهد کرد؟ تصریح کرد: سازمان همکاری های اسلامی، سازمانی مهم در میان کشورهای مسلمان است که بخشی از مهمترین کشورهای دنیا عضو آن هستند و دارای ظرفیت ها و فرصت های فراوان و بعضاً کم نظیر است.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که مشخص است که اگر کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی از این فرصت ها به درستی استفاده کنند، شرایط بهتری پیش روی آنان خواهد بود، اظهار داشت: خوشبختانه طی سال های اخیر و به خصوص در اجلاس مکه و قاهره، شاهد اراده و تلاش قوی تر اعضای سازمان برای بهره گیری از این ظرفیت ها هستیم.

رییس جمهور اظهار امیدواری کرد که اراده کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی بیش از گذشته بتواند جاری و اثر گذار باشد.

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که در اجلاس قاهره، موضوع فلسطین از مهمترین مسائل مورد بحث میان شرکت کنندگان بود، گفت: اگر همه کشورهای مسلمان با هم در دفاع از حقوق فلسطین عمل کنند، حقوق حقه و اساسی این ملت سریع تر استیفا خواهد شد.

رییس جمهور ادامه داد: بحران های کنونی در منطقه مسلمانان نیز در این اجلاس مورد بررسی قرار گرفت و برای اصلاح آنها راه حل هایی پیشنهاد شد که دبیرخانه سازمان آنها را پیگیری خواهد کرد.

احمدی‌نژاد اظهار داشت:در نشست اخیر سازمان همکاری های اسلامی، همچنین درباره گسترش فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی کشورهای اسلامی بحث و تبادل نظر شد و بسیار امیدواریم که کشورهای عضو بتوانند در این راستا گام های مثبتی رو به جلو بردارند.

رییس جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که نظر شما در خصوص مردم مصر قبل و بعد از سفر به این کشور چه تفاوتی کرده است؟ گفت: مردم مصر در ذهن ملت ایران مردمی بزرگ، صمیمی، مومن و پاک می باشند که همواره به دنبال عدالت و پاکی هستند. البته این‌که انسان این خصوصیات را بشنود تا این‌که آنها را از نزدیک مشاهده می کند، شرایط متفاوت است و دانستنی های ذهنی انسان عینیت می یابد.

احمدی‌نژاد افزود: ما مردم مصر را ملتی دوست داشتنی می شناختیم که در سفر به مصر این مسئله را به عینیت مشاهده کردیم.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و مصر و راهکارهای افزایش حجم مبادلات اقتصادی بین دو کشور، اظهار داشت: حجم فعلی روابط اقتصادی ایران و مصر با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو کشور تناسبی ندارد. تهران و قاهره می‌توانند به صورت دو کشور مکمل عمل کنند.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: در مصر و ایران توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد و دو کشور می‌توانند بخش مهمی از نیازهای خود را از یکدیگر تامین کنند و در چنین صورتی حجم روابط اقتصادی دوجانبه به سرعت افزایش خواهد یافت.

رییس جمهور تصریح کرد: امروز ایران با امارات سالانه 16 میلیارد دلار و با ترکیه در حدود 30 میلیارد دلار و با بعضی از کشورها 40 میلیارد دلار همکاری و مبادلات اقتصادی دارد و فکر نمی‌کنم ظرفیت همکاری و مبادلات اقتصادی ایران و مصر کمتر از 30 میلیارد دلار در سال باشد. البته این بدان معنا نیست که به سرعت و در کوتاه مدت باید به این سطح برسیم، اما در سه گام و حداکثر در 10 سال می‌توان به این میزان دست یافت.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که ایران و مصر در زمینه‌های علمی، گردشگری، کشاورزی و صنعتی ظرفیت‌های فراوانی برای همکاری دارند، گفت: ایران آمادگی دارد، ظرفیت‌ها و توانمندی های خود را با مصر مبادله کند و لازمه این کار آن است که ارتباطات گسترده شود و جمهوری اسلامی ایران به دنبال ارتباطات همه جانبه و نامحدود با مصر است.

رییس جمهور با بیان این‌که سالانه حدود 10 میلیون ایرانی برای سیاحت به خارج از ایران سفر می‌کنند، اظهار داشت: یکی از بهترین کشورهایی که ایرانیان می‌توانند به آن سفر کنند، مصر است و اگر زمینه فراهم و مهیا شود، بخش زیادی از آنها به مصر خواهند آمد.

احمدی‌نژاد با تاکید بر این‌که ایران در زمینه‌های فن‌آوری و تکنولوژی محدودیتی برای همکاری با مصر ندارد، گفت: بهترین کسانی که می‌توانند از تجربیات ملت ایران استفاده کنند، برادرانمان هستند و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

رییس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال توسعه سطح روابط دیپلماتیک و باز کردن سفارتخانه‌ها با مصر است و به زودی برای فعالیت تجاری و گردشگری ویزا را به طور یکطرفه حذف خواهیم کرد و امیدواریم این کار مقدمه‌ای برای توسعه هر چه بیشتر روابط باشد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره تحولات سوریه و رایزنی‌های انجام شده در این زمینه اظهار داشت: معتقدیم آزادی، حق انتخاب، عدالت و احترام، حق همه ملت‌هاست و از جمله حقوق اساسی است که نمی‌توان آن را از کسی سلب کرد و همه حکومت‌ها موظف هستند این حقوق را به طور کامل برای ملت‌های خود تامین کنند و ملت‌ها نیز باید برای استیفای آن تلاش کنند.

رییس جمهور با تاکید بر این‌که استیفای حقوق اساسی از طریق جنگ به دست نمی‌آید، تصریح کرد: حقوق اساسی را باید از طریق تفاهم ملی حاصل کرد و این یک قاعده کلی برای همه ملت‌هاست.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که از شرایط سوریه به شدت ناراحت هستیم، اظهار داشت: هر کسی که در سوریه کشته می‌شود، موجب ناراحتی است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک اصل کلی در تلاش است، طرفین در سوریه را بهم نزدیک کند تا با تفاهم ملی کشورشان را اداره کنند.

رییس جمهور با بیان این‌که دیدگاه‌های ایران، مصر و ترکیه در زمینه ایجاد تفاهم در سوریه در حال نزدیک شدن به هم است، گفت: کسی حق ندارد، در امور داخلی سایر کشورها دخالت کند، اما باید کمک کنیم که در سوریه تفاهم ملی ایجاد شود.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: جنگ راه‌حل مناسبی نیست و به دنبال خود درگیری و کشتار را خواهد آورد و هر دولتی که از طریق جنگ مستقر شود، نمی‌تواند صلح پایدار ایجاد کند.

رییس جمهور تصریح کرد: فقط با یک انتخابات آزاد و تفاهم ملی می‌توان امنیت و صلح پایدار را به یک ملت هدیه کرد و امیدوارم همه کسانی که دوستدار مردم سوریه هستند کمک کنند، تا این اتفاق در این کشور رخ دهد.

احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری جنبش عدم تعهد با بیان این‌که سفر وی به عنوان اولین رییس جمهور ایران به مصر بعد از انقلاب اسلامی چه تأثیری در جهت هم‌افزا کردن کشورهای عضو جنبش عدم تعهد خواهد داشت؟ گفت:‌ در خصوص این‌که اولین مسئولین ارشد ایرانی هستم که به مصر سفر می‌کنم، این افتخاری بزرگ برای من است و آن را از الطاف الهی به خود و ملت ایران می‌دانم.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که سازمان همکاری‌های اسلامی و جنبش عدم تعهد می‌توانند همکاری خوبی با یکدیگر داشته باشند، افزود: البته به جز چند کشور همه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، در جنبش عدم تعهد عضویت دارند، بنابراین این دو سازمان به خوبی می‌توانند با یکدیگر هم‌افزا بوده و پشتیبان یکدیگر باشند، بخصوص کشور مصر که از پایه‌گذاران جنبش عدم تعهد بوده، می‌تواند در همراهی و هم‌افزایی این دو سازمان نقشی خوب داشته باشد.

رییس جمهور با بیان این‌که در حال حاضر مصر، عضو تروئیکای نم بوده و در این اجلاس ریاست سازمان‌های همکاری‌های اسلامی هم بر عهده او گذاشته شده است، خاطرنشان کرد: این فرصتی خوب را بوجود آورده و در خصوص فعال کردن جنبش عدم تعهد با رییس جمهور مصر گفتگو کردیم که مقرر شد در این جهت برنامه ریزی کنیم.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار المیادین مبنی بر این‌که دیدگاه شما در خصوص مسائلی که در دانشگاه الازهر توسط رییس این دانشگاه درباره توهین به پیامبر و گسترش تشیع در جهان مطرح شده است، چیست؟ گفت: مطالبی که مطرح کردید در جلسه‌ای که هیات ایرانی در دانشگاه الازهر داشت هرگز مطرح نشد.

رییس جمهور با بیان این‌که ما برای همبستگی و وحدت با برادران دینی خود به این مرکز علمی رفتیم و بحث‌های خوبی میان ما مطرح شد، اظهار داشت: در جلسه‌ای که در دانشگاه الازهر برگزار شد، مسائل و زمینه‌های همکاری بین‌المللی برای پیگیری روابط انسانی و تعالی معارف و فرهنگ اسلامی مطرح شد، البته طبیعی است در چنین جلساتی برخی اشکالاتی که ممکن است توسط برخی کوته‌بینان در ایران یا مصر مطرح شود، گفت‌وگو شود، اما معتقدم برای رسیدن به وحدت باید اهداف بزرگ‌تر را دنبال کنیم، چرا که فقط اهداف بزرگی مانند استقرار عدالت و توحید در جهان و صلح و برادری و رفاه برای همه ملت‌ها و رفع تبعیض، تجاوز و اشغال‌گری از همه جهان وحدت‌آفرین هستند.

احمدی‌نژاد با تاکید بر این‌که نگاه و اهداف بلند وحدت‌آفرین بوده، اما نگرش‌های کوته بینانه اختلاف‌آفرین است، تصریح کرد: شیاطین همواره علاقه دارند که مؤمنین، خداپرستان و موحدان همواره به مسائل فرعی اشتغال داشته باشند، اما حوزه مشترکات ما بسیار گسترده است که همگی از اصول بوده و اصیل می‌باشند.

رییس جمهور ادامه داد: ممکن است در هر خانواده اختلاف سلیقه و نظر وجود داشته باشد و باید به این نکته توجه کرد که هیچ کس شبیه دیگری نمی‌اندیشد، این تفاوت‌ها در حقیقت زمینه رشد و تعالی انسان‌ها را فراهم کرده و لزوما مایه اختلاف، نزاع و درگیری نیست.

احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: ما معتقدیم، امروز باید به سمت نقاط و موضوعات مشترک انسانی حرکت کرده و گام برداریم چرا که فطرت الهی انسان‌ها یکسان بوده و این فطرت‌ها به سمت هم‌گرایی است و همه با هم باید به سمت عدالت و صلح جهانی برویم، چرا که این مأموریتی مهم و وحدت‌آفرین است و پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز برای انجام این ماموریت مبعوث شدند.

رییس جمهور تصریح کرد: اگر ما پیرو پیامبر اسلام (ص) هستیم باید در این مسیر گام برداریم.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که ملاقات ما با مسئولان الازهر بسیار خوب بود و به فضل الهی آثار خود را در اخوت و همگرایی خواهد داشت، اضافه کرد: مطمئناً ما اسیر برخی بازی‌های مستکبران برای ایجاد کینه میان مسلمانان نخواهیم شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا، در ادامه گفت‌وگوی رییس جمهور با خبرنگاران در قاهره ، وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که مردم مصر در مورد ایران احساس نگرانی می‌کنند و شاید بخشی از این احساس نگرانی زائیده تفکرات تندروها و همچنین حاکمان سابق باشد و از طرف دیگر 17 میلیون مردم مصر بی‌سواد هستند و به اطلاعات دسترسی ندارند، آیا ایران طرح و راهبردی برای ارائه تصویر درست از ایران به مردم مصر دارد یا نه؟ گفت: به نظر من راه‌حل این موضوع توسعه ارتباطات مردمی است و ما به همین دلیل اعلام کرده‌ایم که از ماه آینده گردشگران و تجار مصر برای سفر به ایران نیازی به اخذ ویزا ندارند و ما می‌توانیم این را برای دانشمندان و دانشگاهیان نیز گسترش دهیم.

رییس جمهور گفت: در طول این چند روز که در قاهره بودیم، به دو مکان عمومی در قاهره رفتیم «مسجد راس‌الحسین (ع) و زینبیه» با مردم ملاقات کردیم و این احساسی که شما گفتید را نداشتیم و از سوی مردم ندیدیم. ما جز برادری و محبت چیزی ندیدیم.

وی تصریح کرد: تجربه نشان داده که توده‌های مردم از اندیشه سیاسیون تبعیت نمی‌کنند و ما فکر می‌کنیم که مصر می‌تواند جزو قوی‌ترین کشورهای دنیا باشد و در واقع ایران و مصر ظرفیت‌های فراوانی دارند که می‌توانند در اختیار هم قرار دهند.

رییس جمهور در ادامه گفت: ایران در آینده‌ای نزدیک به یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در زمینه تکنولوژی و صنعتی در عرصه جهان تبدیل می‌شود و همه این دستاوردها نتایج تلاش متخصصان ایرانی است و اکثر آنها بومی است.

احمدی‌نژاد افزود: در ایران مردم ملت مصر را دوست دارند و این علاقه دو طرفه‌است و هیچ‌کس نمی‌تواند این علاقه را سلب کند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا ایران پیشنهاد مستقیم مذاکره با آمریکا در مورد پرونده هسته‌یی ایران را رد کرده است؟، گفت: علت آن واضح است؛ چراکه مذاکره برای تفاهم است. مذاکره برای تحمیل نیست. این‌که یک طرف چماقی را در دستش بگیرد و بگوید بیایید با هم مذاکره کنیم، چنین گفت‌وگو و مذاکره‌ای بی‌معنا است. گفت‌وگو باید بر پایه احترام متقابل، عدالت و مساوات باشد و چنین گفت‌وگویی معنا پیدا می‌کند.

احمدی‌نژاد گفت: آمریکایی‌ها لحن خود را اصلاح کرده‌اند و اگر عمل و رفتار آنها نیز اصلاح شود، شرایط ممکن است عوض شود. اگر به عدالت و به حقوق ملت ایران احترام بگذارند، ما هم با نظر مثبت، نظرات آنها را بررسی می‌کنیم.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در حاشیه اجلاس قاهره وزیر خارجه ایران با پادشاه بحرین گفت‌وگو کرده است و راه‌حل ایران برای موضع بحرین چیست، گفت: نگاه ما نگاه روشن و مبنایی است. ما معتقدیم آزادی، عدالت و احترام حق همه ملت‌هاست و همه ملت‌ها حق دارند که حکومت‌شان را انتخاب کنند، چراکه حکومت منهای انتخاب مردم بی‌معناست. بحرین نیز از این موضوع استثناء نیست.

احمدی نژاد همچننی تصریح کرد: البته ما دخالتی در مسائل بحرین نداریم، اما تاکید می‌کنیم که باید حقوق ملت با تفاهم به رسمیت شناخته شود. حقوق مردم از طریق کشت و کشتار به دست نمی‌آید. در یک کشور همه باید با هم با تفاهم زندگی کنند و معنای تفاهم عدالت و آزادی است و امیدواریم با گفت‌وگوهای انجام شده تفاهم حاصل شود و این اتفاق در بحرین رخ دهد.

احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری اسلامی ایران حاضر است که برای حل بحران سوریه پیشنهادی بدهد که اسد برکنار شود و از طرف دیگر آیا با توجه به حمله اسرائیل به سوریه، ایران از سوریه حمایت نظامی می‌کند،‌یا نه؟ گفت: بالاخره جمهوری اسلامی باید دفاع کند یا دفاع نکند؟ شما دو سوال کردید. در یکی گفتید دفاع کند و در یکی گفتید دفاع نکند.

رییس جمهور ادامه داد: وحدت از نقاط اختلاف آغاز نمی‌شود. از نقاط مشترک آغاز می‌شود و هنر یک سیاستمدار و برادر این است که نقاط مشترک را گسترش دهد.

احمدی‌نژاد افزود: ما باید تلاش کنیم با اتکا به نقاط مشترک دایره همکاری‌ها را گسترش دهیم و باید به این سمت حرکت کنیم.

رییس جمهور گفت: اگر ما به ایجاد تفاهم ملی کمک کنیم، به معنای مداخله در امور سایر کشورها نیست، ولی این‌که یک کشور چگونه اداره شود، مسوول آن چه کسی باشد، حاکم آن چه کسی باشد، انتخاب این موضوع جزو حقوق آن ملت است و ملت سوریه هم استثناء نیست. کمکی که ما می‌توانیم بکنیم این است که وحدت ملی در این کشور حاکم شود و اراده مردم سوریه حاکم شود. ما نمی‌توانیم بگوییم که چه کسی برود و چه کسی بماند. این جزو اختیارات مردم سوریه است و ما به صورت عمیق این حق را باور داریم و به آن پایبند هستیم.

احمدی‌نژاد در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در اجلاس مکه پیشنهاد شد که اجلاسی چهارجانبه در مورد سوریه با حضور ایران، عربستان، ترکیه و مصر برگزار شود، و نیز روز گذشته شاهد بودیم که ولیعهد عربستان قاهره را ترک کرد و در اجلاس روسای جمهوری ایران، ترکیه و مصر شرکت نکرد، آیا این به خاطر حمایت ایران از سوریه و کشتار مردم آن بوده است؟ گفت: خیلی از مسوولان کشورها دیروز بعد از سخنرانی خود قاهره را ترک کردند و ما نمی‌توانیم بگوییم که برای چه چیزی ترک کرده‌اند و مسوولیت نداریم که بدانیم برای چه چیزی ترک کرده‌اند. معمولا مسوولان کشورها وقتی سخنرانی می‌کنند، آن کشور را ترک می‌کنند و من فکر می‌کنم شما نیز این اقدام را هم در خیر و خوبی قلمداد کنید نه در بدی. چرا هر عملی بدون دانستن علت آن، تفسیر منفی کنید. چه کسی از این سود می‌برد؟ در حالی که اسلام و پیامبر می‌گوید، باید چنین موضوعاتی را حمل بر خیر کنیم.

رییس جمهور گفت: من مطمئن هستم، اگر عربستان سعودی قدم‌های مثبت در راستای ایجاد آرامش در سوریه برداشته شود و عمل برادرانه‌ای در این زمینه صورت بگیرد، حتما استقبال می‌کند و دلیلی برای عدم استقبال نیست.

وی در پاسخ به سوالی درباره رابطه ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: این رابطه در حال بهتر شدن است. همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ما با کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال گسترش است و همه ما برای اهمیت امنیت پایدار در خلیج فارس متفق هستیم.

احمدی‌نژاد در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر این‌که گسترش رابطه ایران و مصر به نفع همه است، گفت: البته ما انتظاریم که به سرعت این رابطه مثلا به حد 40 سال قبل برسد و باید مرحله به مرحله در این زمینه حرکت کرد.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آقای مرسی اعلام کرده که به زودی به ایران سفر می‌کند و تاریخ این سفر کی خواهد بود، افزود: قطعا باید از مجاری دیپلماتیک برنامه این سفر تنظیم و اعلام شود.

احمدی‌نژاد در پایان گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که ایران اعلام کرده که از ماه آینده تجار و گردشگران مصری برای سفر به ایران نیازی به اخذ مجوز ندارند، آیا از طرف دولت مصر نیز فکر می‌کنید، چنین اقدامی انجام شود؟ و آیا ممکن است در پایان دوره ریاست جمهوری شما روابط ایران و مصر به حد تبادل سفیر ارتقا پیدا کند، گفت: ما جای دولت مصر هرگز نمی‌توانیم تصمیم بگیریم و آن کاری که خودمان می‌توانستیم، انجام دهیم را انجام داده‌ایم.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال دوم گفت: من مطمئن هستم که شرایط هر روز بهتر می‌شود. تحولات منطقه سریع است. من نمی‌دانم و هرچیزی ممکن است اتفاق بیفتد و امیدوارم تمام اتفاقات به نفع ملت‌ها و همگرایی و اتحاد ملت‌های منطقه باشد.
نظرات بینندگان